Mokrá zeď, kapilární vzlínání.

Kapilární vzlínání
Mokrá zeď, kapilární vzlínání.

Mokrá zeď může být nekonečný, neřešitelný problém. Často za to může kapilární vzlínání. Co se s tím dá dělat.

Daný dům je 180 let stará fara. Na kopci. V jedné části nepodsklepená. A právě tam, kde je nepodsklepená, má nekonečný, neřešitelný problém. Vlhkost je cca 70 cm nad podlahou, cca 1 m nad okolní zeminou. Dosahuje cca 20 cm nad "chemické podřezání".

Mokrá zeď

Vlhkost v tomto domě působí nekonečný problém. Zeď je mokrá, i když je venku + 34°C, okna otevřená. Mokrá čára je 20 cm nad chemické podřezání - viz díry z venku. V každém počasí, každém ročním období. Dokonce má přerušenou omítku, to jsou ty pásky u podlahy. Ani přerušení omítky nepomohlo. Mokrá zeď je v každém počasí, v každém ročním období. Minulý farář mokrou zeď vyřešil cedulí, kterou umístil na zeď: „Nevím proč je zeď mokrá. Neptejte se. Neví to nikdo“. 

Osmózu má současný farář v kostele, firma mu tvrdí, že to úžasně funguje, nezdá se mu, zda to vůbec funguje.

Co s tím problémem?

Doporučil bych zeď odkopat minimálně 1 m hluboko. Nejlépe na úroveň základů, ideálně ještě i něco níže. Vložit meliorační potrubí, nopovou folii k základu, štěrkový obsyp, od zeminy oddělený textilní folií. Na základ není špatné přiložit 5 cm styroduru. tím se základ tepelně izoluje. Toto opatření perfektně funguje u rodinných domků. Zde, na faře, je však 1 m tlustý základ a zeď. Ale toto odkopání funguje na kostelech, mohlo by i na farách. Ideální by bylo zeď podřezat, ovšem při tloušťce 1 m by to bylo klidně i k půl milionu Kč. Nu, uvidíme, co poradí odborná firma, a zda to bude fungovat.

Mokrá zeď

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz