Zahrada v červnu

Zahradníkův rok
Zahrada v červnu

Červen je začátkem léta a na zahradě je spousta práce. Červen je nejen měsícem prvních úrod ale i obdobím nástupu vysokých teplot a bouřek. Víte, co zahrada v červnu potřebuje?

Červen bývá obdobím malých dešťových srážek a tak za trvalého sucha zaléváme a to zejména všechny nové výsadby. Plejeme a kypříme ve skalce i ve skupinách trvalek.

Trávník v červnu

Trávníky v červnu sečeme pravidelně, když je tráva vysoká asi 10-15 cm. Trávu shrabeme, trávník uválíme, a je-li sucho. Podle potřeby je přihnojujeme a zavlažujeme. Vyséváme dvouletky - zimní fialy, hvozdík bradatý, topolovku, sedmikrásu, pomněnku, macešku. Větráme skleníky a fóliovníky a za teplého počasí je necháme otevřené i v noci. Je červen a dozrávají první ovocné druhy, třešně, začíná se vybarvovat angrešt, rybíz a maliny. U dobře odkvetlých jabloní a hrušní s bohatou násadou nezapomeneme na ruční probírku plůdků, stromy můžeme přihnojit. Opakujeme ochranný postřik proti chorobám a škůdcům.

Zelenina v červnu

V zeleninové zahradě přidáme kompost a vyséváme volně okurky. Můžeme vysazovat i rajčata a papriky. Rajčata opatříme kolíky, odstraníme vedlejší výhony a vyvážeme je, okurky navedeme na oporu a zkrátíme jim postranní výhony. V červnu již máme první rané brambory, kedlubny, mrkev a hrášek, ve skleníku okurky, papriky a rajčata. Košťálová zelenina vyžaduje časté přihnojení, aby rychle rostla a zůstala křehká.

Květinové záhony v červnu září barevnými kombinacemi a kvete mnoho oblíbených keřů. Okrasné záhony uvolňujeme od cibulí tulipánů a narcisů a vysazujeme další letničky a dvouletky, Vysoké trvalky, např. ostrožky, vyvazujeme. Jednou za tři roky zmlazujeme šeříky. Do podzimu narostou silné výhony s květními pupeny. Odkvetlé květy růží odřezáváme; přirozenému růstu ponecháváme pouze parkové růže. Růže přihnojujeme kyselinou fosforečnou a draslíkem zálivkou a proti padlí je ještě jednou postřikujeme.

zahrada červen