Rekuperace. Vzduchotechnika. Teplovzdušné topení.

Rekuperace
Rekuperace. Vzduchotechnika. Teplovzdušné topení.

Rekuperace je zařízení, která nám zajišťuje čistý, čerstvý vzduch v celém domě a ještě zajišťuje úsporu tepla. Teplo rekuperuje. Vzduch, který odchází z domu ven, ohřívá vzduch, který přichází do domu.

Rekuperace

Rekuperace se dnes stává standardem novostaveb. Je to běžná věc. Je chyba rekuperaci do novostavby nedat. Neřešíte pak vysoušení stavby, výměnu vzduchu, plísně, ani výpary z nových materiálů. Tedy formaldehydy, polychlorované bifenyly a podobně. Ani vás netrápí přílišná těsnost oken. Máte stále čistý, čerstvý vzduch. Ovšem výhod rekuperace vzduch je mnohem více. Omezují i zakouření krbu, eliminují mikroprach, který určitě znáte z domů, které mají krby. Rekuperace může zajišťovat i spalovací vzduch pro krby, kamna, a rozvádět teplo po celém domě.

Novostavby

Rekuperace vzduchu tedy výrazně zlepšuje užitné vlastnosti jakékoliv stavby. Ať již rekonstrukcí, při zateplování, nebo novostavby. Dotace na rekuperaci při zateplování je 100 000,- Kč. U novostaveb je cena na klíč od 70.000 do 100.000 Kč + DPH. Není to tedy nákladná věc. Spíše jde o to, že pokud rekuperaci nedáte do novostavby včas, těžko ji tam dáte kdykoliv později. A pokud ano, dodatečná instalace je vždy složitější a dražší.

Pokud chceme teplovzdušné vytápění, je vhodné mít v domě další teplovzdušné rozvody. Stále více novostaveb se dnes staví bez klasického otopného systému. Tedy bez radiátorů a bez podlahového vytápění. Dle mého názoru ovšem v těch domech může chybět sálavá složka topení.

Každý stavebník má jiné požadavky, možnosti a priority. Rekuperaci vzduchu bych ovšem do novostavby doporučoval. Za 4 roky vám již stavební úřad novostavbu bez rekuperace ani nepovolí. Stávající novostavby bez rekuperací budou již generačně malinko zastaralé. A energeticky málo úsporné, tedy dražší na provoz, s nižším komfortem. Volby je na vás.
Návrhy rekuperací zdarma do novostaveb, včetně projektů a položkových rozpočtů, provádí firma Master Energy. Instalace svépomocí, podle projektu, pak není složitá.

 

Autor: Ing. Pavel Sýkora
zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Nejlepší kotel do novostavby
Dotace na novostavby až 640 000,- Kč