RekupraceRekuperace je zařízení, která nám zajišťuje čistý, čerstvý vzduch v celém domě a ještě zajišťuje úsporu tepla. Teplo rekuperuje. Vzduch, který odchází z domu ven, ohřívá vzduch, který přichází do domu.

Rekuperace

Rekuperace se dnes stává standardem novostaveb. Je to běžná věc. Je chyba rekuperaci do novostavby nedat. Neřešíte pak vysoušení stavby, výměnu vzduchu, plísně, ani výpary z nových materiálů. Tedy formaldehydy, polychlorované bifenyly a podobně. Ani vás netrápí přílišná těsnost oken. Máte stále čistý, čerstvý vzduch. Ovšem výhod rekuperace vzduch je mnohem více. Omezují i zakouření krbu, eliminují mikroprach, který určitě znáte z domů, které mají krby. Rekuperace může zajišťovat i spalovací vzduch pro krby, kamna, a rozvádět teplo po celém domě.

Novostavby

Rekuperace vzduchu tedy výrazně zlepšuje užitné vlastnosti jakékoliv stavby. Ať již rekonstrukcí, při zateplování, nebo novostavby. Dotace na rekuperaci při zateplování je 100 000,- Kč. U novostaveb je cena na klíč od 70.000 do 100.000 Kč + DPH. Není to tedy nákladná věc. Spíše jde o to, že pokud rekuperaci nedáte do novostavby včas, těžko ji tam dáte kdykoliv později. A pokud ano, dodatečná instalace je vždy složitější a dražší.

Pokud chceme teplovzdušné vytápění, je vhodné mít v domě další teplovzdušné rozvody. Stále více novostaveb se dnes staví bez klasického otopného systému. Tedy bez radiátorů a bez podlahového vytápění. Dle mého názoru ovšem v těch domech může chybět sálavá složka topení.

Každý stavebník má jiné požadavky, možnosti a priority. Rekuperaci vzduchu bych ovšem do novostavby doporučoval. Za 4 roky vám již stavební úřad novostavbu bez rekuperace ani nepovolí. Stávající novostavby bez rekuperací budou již generačně malinko zastaralé. A energeticky málo úsporné, tedy dražší na provoz, s nižším komfortem. Volby je na vás.
Návrhy rekuperací zdarma do novostaveb, včetně projektů a položkových rozpočtů, provádí firma Master Energy. Instalace svépomocí, podle projektu, pak není složitá.

Rekuprace

Autor: Ing. Pavel Sýkora
zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Nejlepší kotel do novostavby
Dotace na novostavby až 640 000,- Kč
 

Komentáře   

0 #10 ryba s rekuperací 2015-05-16 07:41
Ryba, využívající rekuperaci tepla, je mnohem výkonnější. http://magazin.aktualne.cz/morsti-biologove-objevili-teplokrevnou-rybu/r~a0f3cd42faed11e490ae0025900fea04/?utm_source=centrumHP&utm_medium=newsbox&utm_term=position-2
Citovat
0 #9 Michal Hušák 2015-03-08 22:06
Je to o vetrani. Vymenil jsem kvuli hluku z letiste Ruzyne okna a najednou mam v obyvaku v prizemi 1300 Beq/m3 !!! Pritom jsem v miste dle radonove mapy s minimalnim rizikem a zakladova deska domu je v poradku. Ale mam 10x nizsi vymenu vzduchu nez je norma. Co s tim ? Vetrani s rekuperaci ?
Citovat
0 #8 I zateplení 2015-03-08 20:30
Zateplení domů může zvýšit koncentraci radonu, varují inspektoři

23. září 2013 16:38

Zateplení domů může v interiérech zvýšit koncentraci škodlivin, včetně nebezpečného radonu. Upozornili na to dnes odborníci z Asociace inspektorů nemovitostí (AIN). S tímto problémem se prý při měřeních setkávají stále častěji.
Podle inspektorů se dokonalým utěsněním domu sice sníží náklady na vytápění,

Podle inspektorů se dokonalým utěsněním domu sice sníží náklady na vytápění, ale zároveň i výměna vzduchu. | foto: Profimedia.czPodle inspektorů se dokonalým utěsněním domu sice sníží náklady na vytápění, ale zároveň i výměna vzduchu. Lidé by proto měli víc větrat, případně pokud žijí v domech na území s vysokým radonovým rizikem, nechat si změřit obsah radonu v bytě, řekl dnes předseda AIN Radim Mařík.
Citovat
0 #7 Ing. Sýkora 2015-03-08 20:28
Koncentraci radonu si mohou lidé nechat zdarma změřit, což provádí právě Státní ústav radiační ochrany. Na stavební úpravy odstraňující radonové záření lze navíc získat dotaci od státu. Přesto se o nebezpečí zajímá jen málokdo.


Ideální řešení proti radonu je větrání. Tedy rekuperace.
Citovat
0 #6 Ing. Sýkora 2015-03-08 20:24
Jedovatý radon v domech zabíjí v ČR nejvíc na světě. Způsobuje rakovinu
Na rakovinu plic kvůli radioaktivnímu radonu v domech umírají Češi nejvíc na světě. Brusel proto tlačí na lepší ochranu veřejných budov. Koncentrace radonu je problém zejména u starých budov, často škol a školek budovaných před rokem 1990. Kvůli nebezpečnému plynu ročně zemře v Česku 900 lidí.
Citovat
0 #5 zaj 2015-02-15 22:38
Zajímavé řešení je i bezpotrubní rekuperace https://www.youtube.com/watch?v=OOQXF_VWVjo&edit=vd
Citovat
0 #4 frenk 2015-01-17 19:30
A ještě Radon, a ty bifenyly putují vzduchem taky : Globální putování vzduchem[editovat | editovat zdroj]

PCB byly nalezeny v ovzduší i velmi daleko od urbanizovaných oblastí, která jsou zdrojem znečištění, dokonce v takových oblastech jako je Antarktida nebo Arktida. Hovoří se o procesu „globální destilace“, kdy se PCB vypařené v tropickém, subtropickém nebo mírném podnebném pásu planetárním prouděním vzduchu přesunují směrem k pólům, kde kondenzují v důsledku ochlazení vzduchu. To představuje vážný problém pro původní obyvatele polárních oblastí, protože jejich potrava je tvořena převážně živočišnou potravou, v které se PCB kumulují.
Citovat
0 #3 jlojza 2015-01-17 17:26
A Vaši manželku již nikdy nebude bolet hlava.
Citovat
0 #2 jlojza 2015-01-17 17:25
Nemusíte chodit na vzduch. Vzduch přijde k vám.
Citovat
0 #1 bez 2015-01-17 14:35
velmi zajímavé
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zajímavé rubriky

Doporučené stránky

Jak Bydlet - články o bydlení
Cestovní server - vše o cestování
JáUšetřím.cz- Jak ušetřit: bydlení, cestování, energie