Vhodná dlažba k bazénu – rady a tipy pro správný výběr

vhodná dlažba
Vhodná dlažba k bazénu – rady a tipy pro správný výběr

Nemusíte nutně na dovolenou do zahraničí, abyste si užili příjemné chvíle u vody a kýžený odpočinek. Bazén na zahradě vám zajistí perfektní osvěžení kdykoliv se vám zlíbí. K bazénu však bezpochyby patří i okolní prostor, ať už jde o cestičku, lemování nebo relaxační část s lehátky. Dlažba kolem bazénu je ideální volbou, je však důležité vybrat tu pravou. Přinášíme vám rady a tipy, které vám výběr usnadní.

Keramická dlažba musí odolat vodě, mrazu i žáru

Nejpoužívanějším typem dlažeb kolem bazénu jsou keramické. Díky moderním výrobním postupům jsou k dostání v mnoha imitacích od betonu přes dřevo po poutavou strukturu kamene. Při výběru se však nezaměřujte jen na vzhled, ale také vlastnosti dlažby. Ta musí být předurčena pro použití v exteriéru a musí odolat náročným klimatickým vlivům.

Kvalitní venkovní dlažba je mrazuvzdorná, voděodolná i žáruvzdorná. Vzhledem k velké odolnosti a pevnosti se ve venkovních prostorách doporučuje používat dlažbu o síle 2 cm. Dlažby vhodné pro montáž kolem bazénu jsou dostupné v různých čtvercových i obdélníkových formátech. Základní formáty jsou 60x60 cm a 45x90 cm, které jsou nejrozšířenější.

Protiskluzová úprava pro zajištění bezpečnosti

Jedním z nejdůležitějších parametrů, na které se musíte při výběru dlažby kolem bazénu zaměřit, je protiskluzová úprava, na níž mnozí bohužel zapomínají. To potvrzuje i designérka Gabriela Hámová: Pokud si klient vybere sám, často volí nejen nevhodné estetické řešení, ale i technické. Třeba špatný stupeň protiskluzu nebo nevhodný výběr materiálu pro exteriér/interiér,“ doplňuje.

Dlažby se řadí do několika tříd protiskluzu, ty k bazénu by měly být ve třídě R11. V podstatě všechny 2cm keramické dlažby spadají právě pod R11, i z toho důvodu jsou pro montáž kolem vodních ploch vhodné a řadí se do kategorie protiskluzové dlažby. Důležitá je také minimální nasákavost, která by měla být pod 0,5 %.

Pokládka na lepidlo i na terče

Kromě samotného výběru dlažby vás čeká také rozhodování o způsobu její pokládky. Venkovní dlažbu je možné pokládat dvěma způsoby, a to buď na lepidlo, nebo výškově stavitelné či pevné terče. Výhodou umístění na terče je snadná výměna v případě poškození dlaždice nebo delší životnost (nehrozí popraskání či vydrolení spár). Často se kombinují oba způsoby pokládky, například je-li součástí bazénu i zastřešení s kolejnicemi, kolem kterých se dlažba výhradně lepí.

Na co se tedy při výběru dlažby k bazénu zaměřit? Důležitá je protiskluzová úprava i odolnost vůči vodě, mrazu a žáru. Nepodceňujte ani výběr způsobu pokládky, který ovlivní náročnost údržby i životnost dlažby.