Topení domu za 3000 korun celoročně

Pasivní dům
Topení domu za 3000 korun celoročně

Když jsem byl malý kluk, čítával jsem s nadšením články o nových technických vynálezech, které byly ovšem mnohdy vlastně staré.

Například o lázních, někde v Indii, které byly vytápěny jedinou svíčkou. A přišli moderní vědci, v 80-tých letech, lázně rozebrali, nic nezjistili a nepochopili, lázně proto seskládali zpět a ohřev svíčkou již nikdy nefungoval.

Proto mne vždy zajímaly možnosti energetických úspor. 

Nedal by se dnešní moderní dům taky vytápět svíčkou? Všichni energetičtí specialisté na tom pracují, zatím se nejvíce přiblížili asi na hornatém Valašsku, na úroveň 5 žárovek.
Není to tedy vytápění domu jednou svíčkou, ale je to 5 žárovkami (100 Wattovými).

Na portálu idnes .cz můžeme číst o novostavbách, nízkoenergetických, které platí za elektřinu i 70.000,- Kč. Pasivní domy ve srovnání s tím, platí za elektřinu, kolem 20.000 - 35.000,- Kč, z toho topení a teplá voda bývají kolem 20.000,- Kč.

Dům na obrázku je Téměř nulový dům. Má tepelné čerpadlo s měděným zemním kolektorem. Tedy přímým vypařováním chladiva. Chladivo běhá po zahradě samo. Tepelné čerpadlo je monovalentní, tedy nemá žádný elektrokotel. Postačuje i v tuhých mrazech k plnému vytápění domu.

Odběr kotelny, včetně oběhového čerpadla do podlahového topení je cca 580 VA, tedy příkon kompresoru je do 450 W. Tepelné čerpadlo zajišťuje plně topení i ohřev vody do bojleru.

Kolik je to 450 W?

Je to strašně málo. To je 0,45 kW. Pro srovnání. Elektrokotle v dnešních novostavbách mají výkon 8–12 kW. Vaše rychlovarná konvice má výkon 2,2 kW. 0,45 kW je vlastně 1/4 rychlovarné konvice.

Dům na obrázku, přes spuštěním tepelného čerpadla vytápěly 3 přímotopy, tedy 3 x 2 kW. Celkem 6 kW. Nyní, je příkon tepelného čerpadla 12 x menší. Náklady na topení a teplou vodu by měly být kolem 3 000,- Kč za celý rok. Pro novostavbu rodinného domu je vyřízena dotace 485 000,- Kč. Dalších 150 000,- Kč by mohl dům čerpat na fotovoltaiku a teplovodní solární systém. Již ale instalací 4 fotovoltaických kolektorů by se měl dostat na úroveň Nulového domu. Je ovšem otázka, zda bude chtít investor, pro úsporu 3 000,- Kč za rok, pořizovat další investice.

Jak vidíte, technologie domu jsou vlastně jednoduché. Ale vysoce účinné. Rekuperace, Tepelné čerpadlo s přímým vypařováním chladiva, teplovodní podlahové topení. Dům má i vlastní studnu od firmy www.studnyavrty.cz a domovní čistírnu odpadních vod. Za vodu nebude dům platit pomalu nic, ze elektřinu (topení a teplou vodu) směšně málo. Navíc je vše bezpracné, bezobslužné, spolehlivé. Měděné výparníky chladiva jsou bezúdržbové. Čas, to je dnes další nedostatková komodita. Tento dům nechce Vaše peníze, ani Váš čas.

Je to další posun v technice. Dříve měly kompresory tepelných čerpadel příkon 4 kW, ta lepší tepelná čerpadla 2 kW. Dnes může mít novostavba tepelné čerpadlo s příkonem kompresoru jen 0,45 kW. Vývoj techniky nezastavíte. Je ovšem jasné, že elektrárny raději budou podporovat prodej tepelných čerpadel s nízkou účinností. Kdyby měl tepelné čerpadlo s příkonem 450 W každý, mohou pár elektráren klidně zavřít.

Skutečnou svobodu vám dáva nezávislost, soběstačnost. To je dospělost. 

Autor: Ing. Pavel Sýkora, energetický specialista, chlaďař
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Dotace na novostavby
Vytápění domu jako rychlovarná konvice
Lze vytopit dům 5-ti žárovkami?