Dům bez hypotéky. Dům za půl milionu

Dům bez hypotéky
Dům bez hypotéky. Dům za půl milionu

To je sen mnoha dnešních lidí. Ovšem velká skupina lidí si tento sen již naplňuje. Jedná se nejen o mladé rodiny, ale i o rodiny před důchodem.

Některé rodiny, po překonání 45 let života, docházejí k názoru, že „velký řadový dům uprostřed města“ na stáří živit nechtějí. „Vždyť by se tam hledali“. Děti odešly za prací a pro 2 lidi je to zbytečně moc velké. A začínají stavět někde na vesnici, malý přízemní dům kolem 100 m čtverečních, ideálně v pasivním standardu. Ti náročnější a přemýšlivější ještě posunují dům do potravinové a energetické soběstačnosti. To je to správné řešení důchodu. Voda, kanalizace, elektřina a teplo zadarmo, maso a zelenina z akvaponického skleníku levně a pohodlně. A ještě ušetříte „za benzin do obchodu na nákupy.“ Soběstačnost, nezávislost, úspory, to jsou trendy dnešní doby.

Jsou domy bez hypotéky jen pro předdůchodovou generaci?

No, jsou to domy pro lidi, co se nechtějí zadlužovat. Co chtějí pořídit dům za „rozumné peníze“, aby byl dům pohodlný a nebyl provozně drahý. Jedná se o dům pro život, pro mladé rodiny, i pro dům na důchod.

Jak a z čeho stavět dům bez hypotéky?

To je různé. Někdo upřednostňuje Porotherm, jiný Heluz, na obrázku je Ytong. Používá se i Porfix, nebo 17,5 cm pěnosiláktové tvárnice, které unesou až 7 pater. Betonové domy, ale i dřevostavby, montované domy. Na obrázku je Pasivní dům Ytong. 220 m čtverečních, investice včetně nábytku, bez fasády, rekuperace a digestoře 2 500 000,- Kč i s kotelnou. Rozvody mají hotové, rekuperační jednotka stojí 45 000,- Kč. Cena je i s kuchyní. Blower door test hotov. Materiál na fasádu taky nakoupen, tedy dokončení investice nebude vyšší, než dalších 180 000,- Kč. Všude příjemné, úsporné, komfortní podlahové topení, nikoliv "topení průvanem." Topení dřevem, interiérová kamna. U montovaných staveb je základní výhodou rychlost stavby. Pokud koupíte stavebnici domu bungalov (přízemní dům) do 100 m čtverečních, v ceně cca 450 000,- Kč bez DPH, doba výstavby, pro 6 lidí trvá jen 16 hodin! Tedy celkem, na stávající základové desce trvá výstavba hrubé stavby méně než 100 hodin. To se pak dostáváte na velmi zajímavé ceny pořízení nového vlastního domu. Dosažitelné i bez hypotéky.
Podlahová plocha do 100 m čtverečních je celkem dostatečná. Polovinu roku můžete díky francouzskému oknu rozšířit své bydlení i na zahradu. Pro mladé rodiny může být výhodné zvednout podkroví o cca půl metru a v budoucnu dobudovat obytné podkroví. A máte dům třeba 200 m čtverečních, jak porostou děti. Nelze říci obecně, z čeho a jak stavět. Je nutno zvážit možnosti investora, možnosti – výhody a nevýhody pozemku, zasadit dům do terénu. Je to individuální, případ od případu.

Soběstačnost, nezávislost

Nejde o to být nespolečenský asociál. Jde o to, proč platit za něco, co mohu mít zadarmo? Pokud si vykopete studnu, můžete mít vodu zdarma. Máte – li domovní čističku odpadních vod, neplatíte kanalizaci. Máte – li tepelné čerpadlo, celý dům má velmi levnou elektřinu a samozřejmě levné teplo. V praxi - Nezateplený bungalov cca 160 m čtverečních, s tepelným čerpadlem v Podkrkonoší (měděné vrty), platí komplet elektřinu za dům do 20 000,- Kč ročně i s paušálem. Mnoho úsporných domů je ale i vytápěno krbem, případně teplovodním krbem, nebo interiérovým kotlem. Ten může být umístěn dokonce v kuchyňské lince. Někteří lidé budují ostrovní domy – ostrovní fotovoltaické systémy – vyrábějí si elektřinu pro vlastní spotřebu. Nemusíte všechny tyto technologie kupovat hned. Můžete je realizovat postupně, je ale dobré předem mít stanoven cíl. Abyste s cílovým stavem počítali.

Dotace

Pokud dům dobře zateplíte, posunete do pasivního standardu, lze čerpat dotaci 435 až 585 000,- Kč. Mnoho domů má již dnes pasivní zeď, investoři o tom ani neví. Tedy posun do pasivu je určité navýšení investice, dotace je ale mnohem vyšší. Mít pasivní dům je určitá výhoda. Za pár let to již bude standard. Nic horšího, než pasivní dům, vám ani stavební úřad nepovolí.  Tak proč už dnes neudělat dům pořádně, a ještě navíc s dotací?

Dům bez hypotéky

Jak se tedy dostat k domu bez hypotéky?

1. zmenšením domu. On zase tak malý být nemusí, postavíte Bungalov 100m 2 a pokroví si malou investicí připravíte pro příští investici o rozšíření obytného podkroví, třeba až vyrostou děti
2. změnou materiálu a výbavy domu.
3. pokud máte opravdu enormně málo peněz, lze budovat i domy z unimo buněk nebo „mobilní domy“. Často moc mobilní nejsou, jde spíše o „obejití stavebního úřadu“.
V Újezdci u Luhačovic investor již po revoluci spojil 6 vagonů a vybudovat komforní montovaný dům. Na Slovensku se ještě dnes „betonují kvádry z popele“. Zdivo na dům pak prý vychází na 15 000 nedávno ještě slovenských korun.
Těžko dávat univerzální návod. Zděný bungalov, a to je dnes žádané pohodlné, komfortní a levné bydlení, nemusí být drahý.

Autor: Ing. Pavel Sýkora, energetický auditor

Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Soběstačné domy
Jak ušetřit při stavbě domu
Akvaponické skleníky – maso a zelenina velmi levně a pohodlně