Hliněné omítky v domě

omítky
Hliněné omítky v domě

Hliněné omítky získávají stále větší popularitu. Do jejich využívání už se nepouštějí pouze ekologicky smýšlející lidé, kteří budují přírodní bydlení. Své místo nacházejí klidně i v panelákových domech. A právem. Přínosy hliněných omítek totiž vysoce převyšují jejich vyšší pořizovací cenu a náročnější aplikaci.

Jaké jsou výhody hliněných omítek?

Zásadní výhodou je jejich schopnost regulovat vlhkost a teplotu v interiéru. Omítka odebírá ze vzduchu vodní páry tam, kde je vysoká vlhkost. Naopak při nižší vzdušné vlhkosti páry do vzduchu vypouští, čímž vytváří v interiéru optimální mikroklima. Podobně do sebe omítka akumuluje i teplo. Její užití tedy snižuje náklady na vytápění v zimě. V létě naopak udržuje v místnosti příjemně chladné klima.

Hliněné omítky jsou vhodné pro alergiky, protože dokážou vázat škodlivé látky. Jejich přírodní vzhled má uklidňující účinek a hnědé odstíny dodávají do interiéru pocit tepla.

Z technického hlediska je možné omítky aplikovat téměř na jakýkoliv podklad - pálené i nepálené cihly, tvárnice, dřevo, OSB desky i další materiály, které mají alespoň minimální savost.

A nevýhody?

Jak bylo zmíněno výše, hliněné omítky mají i své stinné stránky. Tou první je náročnější aplikace. Ta sice zabere více času, jedná se o zábavnou a příjemnou práci. Kontakt s hlínou a přírodními materiály působí blahodárně nejen na naši psychiku. Druhou nevýhodou je vyšší pořizovací cena, tu ale můžeme významně snížit tím, že si omítky v domácnosti vytvoříme a aplikujeme sami. Pojďme se podívat, jak na to.

Jak se hliněné omítky vytváří a aplikují?

Způsob aplikace hliněné omítky se vždy liší podle podkladu, který omítáme. Směr pro tvorbu hliněné omítky je možné zakoupit v obchodech se stavebními materiály či ve specializovaných obchodech pro přírodní stavitelství. Pokud chcete na hliněných omítkách ještě více ušetřit a dům mít více spojený s přírodou, můžete si omítku vytvořit z místního jílu. Vyžaduje to ale větší úsilí při míchání a zkoušení vhodného složení.

Prvním krokem je vždy aplikace špricu, tedy hrubé vrstvy, která má za úkol následné vrstvy omítky udržet na místě. U některých podkladových materiálů použijeme cementový špric (například u smíšeného zdiva), někde lze špric vytvořit z hrubší hliněné omítky (jako u tvárnic typu Ytong), u dřevěných a ekopanelových podkladů je třeba vytvořit záchytnou síť z rákosu či jiného tyčovitého přírodního materiálu. 

Následuje aplikace první hrubé vrstvy omítky na připravený omítací podklad. Síla této vrstvy je 15 - 25 mm a je nezbytné, aby před aplikací jemné vrstvy zcela vyschla. To může trvat až 4 týdny.

Posledním krokem je aplikace jemné hliněné omítky. Do té je také možné tvořit sgrafita nebo další ozdobné prvky, jako například vkládat mozaiky. Pokud byste ale chtěli některou část takto omítnuté zdi obložit, pod kachličky či jiné obklady se hliněné omítky kvůli dlouhé době vysychání nehodí.

Doporučené články