Předsíň je nejen vizitkou bytu

Nábytek předsíň
Předsíň je nejen vizitkou bytu

Vejdeme-li do bytu či domu, jako první nás přivítá předsíň a s její pomocí si vytvoříme představu o stylu bydlení i o majiteli.

Předsíň prozradí, jaký náš byt vlastně je. Je jakousi vizitkou našeho vkusu i organizovanosti nebo dezorganizovanosti. Má ale i několik dalších funkcí. Která je ta nejdůležitější, záleží na tom, k čemu ta která předsíň patří, jestli k rodinnému domu nebo bytu třeba v desátém patře. Bez ohledu na to je to ale i místo, kde snad nejvíce věcí odkládáme - i zapomínáme. Klíče, a tak dále…

Předsíň je nejen vizitkou bytu

Věšák na klíče s organizérem nesmí v předsíni chybět.

Ať už při stavbě rodinného domu nebo při rekonstrukci staršího bytu, předsíň vždycky bytový designer bere v úvahu jako plnohodnotný prostor. Prostor nejen ryze funkční, ale i takový, který musí dobře vypadat a být v kontextu se zbytkem bytu. Předsíň hostům naznačí, co mají očekávat v dalších místnostech – jestli střídmou či honosnou klasiku nebo avantgardní interiér.

Předsíň je nejen vizitkou bytu

  • Předsíň má už při vstupu návštěvám napovědět, jakým stylem máme zařízený byt
  • Předsíň nemá vypadat jako odkladiště kabátů a bot
  • Předsíň má být dostatečně široká, aby vyhovovala dennímu provozu
  • Předsíň slouží jako čisticí zóna při přechodu z ulice domů
  • Předsíň má být zařízena jednoduše, účelně a přehledně

Předsíň především funguje jako čisticí zóna, zejména v rodinném domě. Z chodníku či zahrady do ní nosíme prach, někdy bláto, vodu a sníh. A s ním příslušné množství posypové soli na podrážkách. První nezbytností v předsíni je tudíž kvalitní rohožka.

Předsíň je nejen vizitkou bytu

Funkce předsíně se dále ale mění i podle toho, jakou máme právě roční dobu. V zimě funguje jako převlékárna, na podzim a na jaře ji zhusta osadí deštníky všech členů rodiny, holiny a gumové kabáty. Dalším úkolem předsíně v domě je tvořit alespoň částečnou tepelnou izolaci.

Chvála zádveří

Zařízení předsíně se odvíjí od jeho plochy; jestli je to malý prostor, kde se sotva otočíme nebo velká hala. Při projektování nového rodinného domu se snažme prosadit předsíň širší. Současně má smysl i opomíjené zádveří, které oceníme od podzimu do jara jako izolační zónu – zvukovou i tepelnou. Zádveří je vlastně oddělená vnější část předsíně, místo těsně za vstupními dveřmi do domu. Může být miniaturní, ale doslova nám šetří peníze, protože při každém otevření vstupních dveří se nám neprožene ledový vzduch celým domem – tedy pokud dodržujeme to, že dveře mezi zádveřím a předsíní budou zavřené.

Zádveří a předsíň si pak mohou rozdělit i funkce pokud jde o odkládání věcí: V zádveří můžeme mít otevřený věšák i botník, v předsíni potom uzavřený nábytek na větší množství bot a šatstva. V zádveří je ideální jenom věšák na kabáty a deštníky a místo na odložení venkovní obuvi. V předsíni potom botník, předsíňová skříň na kabáty a případně další skříňky nebo komody či police.

Předsíň je nejen vizitkou bytu

Elegantní a uspořádaná předsíň. Tady nepořádek ani vzniknout nemůže.

Boty musí mít své místo

Mokré, špinavé i domácí pantofle. Na fotografiích různých bytových realizací vidíme vždy dokonale uklizenou předsíň. Se zavřeným botníkem a maximálně párem bot. Realita je jak víme ale obvykle jiná. Denně se v předsíni hromadí mokré boty celé rodiny. V zimě potřebují rohožku, která ale na všechno nestačí. Vhodný je gumový nebo plastový odkapávač na boty, určený k odkládání mokrých a zašpiněných bot. Boty se postaví na střední vyvýšené nopky, voda steče do nižší části. Boty dobře vyschnou a v předsíni je uklizeno. Odkapávač se občas jednoduše propláchne.

Předsíň je nejen vizitkou bytu

Další krásné kousky do předsíně najdete na Favi.cz, největší vyhledavači nábytku a dekorací od českých ověřených obchodů.