Kamenné kuchyňské desky

desky
Kamenné kuchyňské desky

Kuchyňská pracovní deska je nejen z estetického, ale i praktického hlediska nejdůležitějším, ale také nejvíce namáhaným místem v kuchyni. Na desky umisťujeme nejrůznější kuchyňské vybavení i suroviny, krájíme a odkládáme na ni mokré, mastné, horké i znečištěné nádobí.

Přijde do styku se syrovým masem, těsty, ovocem, zeleninou… Občas na ni vysypeme barevné koření, položíme sáček od čaje, nebo upustíme něco silně barvícího, nebo i zapáchajícího. Kuchyňská deska musí být proto silná a odolná proti různým vlivům, jako je vlhkost, tlak, teplo, chlad, i proti mechanickému poškození. Důležité také je, aby byla hygienicky snadno udržovatelná.

Kamenná pracovní deska má skvělé vlastnosti

Stále populárnějším materiálem na výrobu kuchyňských pracovních desek je žula. Žulová pracovní deska je velmi odolná vůči vlhku, vysokým teplotám a opotřebení. Nepoškodí ji barevné potraviny, položený horký hrnec, krájení nožem. Nebude se loupat, nezmění svou barvu ani vzhled a hodí se skvěle jak k tradičním, tak moderním kuchyňským linkám. Výborná je také na terasy a do pergol do venkovních kuchyní, nebo jako pracovní plocha na nábytku u grilu. Můžete si vybrat barvu, protože na kamenné pracovní plochy se používá žula v odstínech od bílé přes béžovou, červenou, hnědou až po černé, a to v mnoha různých variantách.

Jak si vybrat správnou desku

První krokem je výběr materiálu a dodání náčrtku nebo výkresu s rozměry a tvarem desky. Pokud klient nemá takový náčrtek k dispozici, kameníci si linku sami zaměří a vytvoří šablonu. Kromě materiálu a tvaru desky si zákazník zvolí jakou chce mít u pracovní desky hranu, která může být rovná, čtvrtkruhová, půlkruhová nebo jiná.

Další specifikace se týkají dřezu a varné desky. Jejich výrobci dodávají informace k montáži, kde se dá zjistit, zda jde o uložení zespodu, nebo shora a také přesné rozměry potřebného otvoru. Je možné vyvrtat otvory na vodovodní baterie, zásobníky saponátu nebo výřezy na drtiče potravin.

Ve stejném designu lze vyrobit také obklad či soklíky za kuchyňskou desku nebo desku jídelního stolu, parapety, barový pult, poličky a jiné dle přání zákazníka.

Žulové pracovní desky je možné obohatit o doplňky ve stejném designu. Může to být kamenný váleček, palička, hmoždíř i podložky pod horké nádoby. Doplňky můžete vybrat i svým blízkým. Jedná se o nevšední dárek k Vánocům nebo k narozeninám.

Více informací i ukázky realizovaných kamenných kuchyňských pracovních desek najdete na webu Kamenictví Dvořák. Zkušení pracovníci firmy vám také rádi poradí.