Jak vytápět pasivní domy

Pasivní dům topení
Jak vytápět pasivní domy

Vytápění pasivních domů bych rozdělil na 2 tábory. První tvoří lidé, jejich filozofií je nízká investice. Druhou skupinu lidé, kteří mají zájem mít co nejnižší spotřebu energií.

Mít obojí, tak trochu nejde. To by byla „koňokráva“, jak s oblibou říkal Mečiar.

Tepelné čerpadlo levnější než plynofikace?

Pokud počítáme u plynofikace i se vzdálenější přípojkou, třeba 80 – 100 m, často i s protlakem pod cestou, plynofikace domu může být dnes již dražší, než tepelné čerpadlo.
Tepelné čerpadlo je ovšem výhodnější, než kotel na plyn. Tepelné čerpadlo dává mnohonásobně levnější teplo a díky tepelnému čerpadlu získá dům Ekotarif. Levnou elektřinu, pro provoz celého domu.

Jak je to se dvěma filozofickými cestami?

Část lidí preferuje 3 vlastnosti. Cenu, cenu a cenu. Nevadí jim, že levné tepelné čerpadlo, třeba vzduch vzduch, má vyšší spotřebu elektřiny a krátkou životnost. Za pár let si koupí další. Takové tepelné čerpadlo lze pořídit pod 50 000,- Kč.

Stále více lidí ovšem tepelné čerpadlo kupuje kvůli úsporám. Nízké spotřebě elektřiny. Tedy vysoké účinnosti. Často volí země voda. Vrt plastový, nebo měděný, nebo zemní kolektor na zahradě plastový, nebo mnohem účinnější měděný. Měď je měď. Vysoce účinné tepelné čerpadlo s nízkou spotřebou kompresoru lze taktéž velkou část roku pohánět fotovoltaikou. A to je již poměrně vysoce Soběstačný dům. Elektřinu si vyrobí, elektřinu si spotřebuje.

Jít cestou vysoce úsporných tepelných čerpadel bude již poměrně brzy nutností. Po pasivních domech nám vyhláška již od roku 2016 pro budovy státu, později i pro ostatní stavby, nutí Domy s téměř nulovou spotřebou energií, jejich velká část je pokryta z obnovitelných zdrojů. A to je právě nejjednodušeji vysoce účinné tepelné čerpadlo.

Čím lze dále vytápět pasivní dům?

Dost lidí si instaluje záložní krb, nebo teplovodní krb, případně interiérový kotel. Záleží, jaký je to pasivní dům. Pokud montovaný, bude mít nízkou tepelnou kapacitu a spuštění jakéhokoliv spotřebiče bude znamenat přehřívání. Zděné pasivní domy, nebo betonové domy, budou mít vysokou tepelnou kapacitu a tedy tepelnou pohodu.
I solární vytápění, u kvalitnějších solárních systémů by šlo uvažovat. Zatímco běžné solární systémy vám v zimě dají velmi málo tepla, účinné a kvalitní solární systémy topí i pod 3 cm vrstvou sněhu, nebo za deště. Samozřejmě i v zimě.

 

Pasivní dům

 

V budoucnu bych uvažoval palivové články. Máte – li teplovodní podlahové topení, zužitkujete i v pasivním domě spoustu zdrojů tepla. Některé pasivní domy však otopný systém nemají, jen vzduchotechnické rozvody. Jiné pasivní domy mají elektrickou podlahovku, nebo i plynový kotel. Dvě poslední jmenované jsou asi nejméně výhodné. Plynofikace pasivního domu nebude levná, zato však teplo bude drahé, neboť spotřebou plynu „spadnete“ do nejdražšího tarifu.

Možností je tedy spousta. Ideální je dotáhnout pasivní dům co nejvíce k domům s téměř nulovou spotřebou energií, a k soběstačnosti. Soběstačné domy – voda, kanalizace, teplo elektřina zdarma, maso a zelenina levně a pohodlně z akvaponického skleníku jsou stále žádanější.

Autor: ing. Pavel Sýkora, Energetický specialista

Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:

Soběstačné domy – voda, kanalizace, elektřina, teplo zdarma, maso a zelenina levně a pohodlně