Pasivní důmVytápění pasivních domů bych rozdělil na 2 tábory. První tvoří lidé, jejich filozofií je nízká investice. Druhou skupinu lidé, kteří mají zájem mít co nejnižší spotřebu energií.

Mít obojí, tak trochu nejde. To by byla „koňokráva“, jak s oblibou říkal Mečiar.

Tepelné čerpadlo levnější než plynofikace?

Pokud počítáme u plynofikace i se vzdálenější přípojkou, třeba 80 – 100 m, často i s protlakem pod cestou, plynofikace domu může být dnes již dražší, než tepelné čerpadlo.
Tepelné čerpadlo je ovšem výhodnější, než kotel na plyn. Tepelné čerpadlo dává mnohonásobně levnější teplo a díky tepelnému čerpadlu získá dům Ekotarif. Levnou elektřinu, pro provoz celého domu.

Jak je to se dvěma filozofickými cestami?

Část lidí preferuje 3 vlastnosti. Cenu, cenu a cenu. Nevadí jim, že levné tepelné čerpadlo, třeba vzduch vzduch, má vyšší spotřebu elektřiny a krátkou životnost. Za pár let si koupí další. Takové tepelné čerpadlo lze pořídit pod 50 000,- Kč.

Stále více lidí ovšem tepelné čerpadlo kupuje kvůli úsporám. Nízké spotřebě elektřiny. Tedy vysoké účinnosti. Často volí země voda. Vrt plastový, nebo měděný, nebo zemní kolektor na zahradě plastový, nebo mnohem účinnější měděný. Měď je měď. Vysoce účinné tepelné čerpadlo s nízkou spotřebou kompresoru lze taktéž velkou část roku pohánět fotovoltaikou. A to je již poměrně vysoce Soběstačný dům. Elektřinu si vyrobí, elektřinu si spotřebuje.

Jít cestou vysoce úsporných tepelných čerpadel bude již poměrně brzy nutností. Po pasivních domech nám vyhláška již od roku 2016 pro budovy státu, později i pro ostatní stavby, nutí Domy s téměř nulovou spotřebou energií, jejich velká část je pokryta z obnovitelných zdrojů. A to je právě nejjednodušeji vysoce účinné tepelné čerpadlo.

Tepelné čerpadlo

Čím lze dále vytápět pasivní dům?

Dost lidí si instaluje záložní krb, nebo teplovodní krb, případně interiérový kotel. Záleží, jaký je to pasivní dům. Pokud montovaný, bude mít nízkou tepelnou kapacitu a spuštění jakéhokoliv spotřebiče bude znamenat přehřívání. Zděné pasivní domy, nebo betonové domy, budou mít vysokou tepelnou kapacitu a tedy tepelnou pohodu.
I solární vytápění, u kvalitnějších solárních systémů by šlo uvažovat. Zatímco běžné solární systémy vám v zimě dají velmi málo tepla, účinné a kvalitní solární systémy topí i pod 3 cm vrstvou sněhu, nebo za deště. Samozřejmě i v zimě.

 

Pasivní dům

 

V budoucnu bych uvažoval palivové články. Máte – li teplovodní podlahové topení, zužitkujete i v pasivním domě spoustu zdrojů tepla. Některé pasivní domy však otopný systém nemají, jen vzduchotechnické rozvody. Jiné pasivní domy mají elektrickou podlahovku, nebo i plynový kotel. Dvě poslední jmenované jsou asi nejméně výhodné. Plynofikace pasivního domu nebude levná, zato však teplo bude drahé, neboť spotřebou plynu „spadnete“ do nejdražšího tarifu.

Možností je tedy spousta. Ideální je dotáhnout pasivní dům co nejvíce k domům s téměř nulovou spotřebou energií, a k soběstačnosti. Soběstačné domy – voda, kanalizace, teplo elektřina zdarma, maso a zelenina levně a pohodlně z akvaponického skleníku jsou stále žádanější.

Autor: ing. Pavel Sýkora, Energetický specialista

Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:

Soběstačné domy – voda, kanalizace, elektřina, teplo zdarma, maso a zelenina levně a pohodlně

 

Komentáře   

0 #9 Ing,. Sýkora 2014-12-30 22:23
Zde je to i s videem : https://www.youtube.com/watch?edit=vd&v=giaCp5SLMdQ
Citovat
-1 #8 Ing. Pavel Sýkora 2014-12-08 19:30
Proč hned realitku ? Proč ne stavebni firmu ? Dost dobře vycházejí pasivní domy Z tenkostěnných betonových, skořepinových tvárnic. 1,5 milionu Kc hrubá stavba, 220 M2, navíc plně podsklepená.

Počkejte, až vyjde článek. Levnější než dřevostavba.
Citovat
+1 #7 Karel Krpálek 2014-12-08 13:01
Nevíte někdo o nějaké seriózní (ale opravdu seriózní a nejlépe vyzkoušené) realitce, co by nabízela pasivní domy na Plzeňsku? Koukal jsem na osvědčenou www.pubec.cz ale ta zrovna nic nenabízí. Nějaký jiný typ někdo?
Citovat
0 #6 pele kamna 2014-11-23 19:34
Peletková kamna jsou perfekt. Zatápí se dálkovým ovladačem, jako při ovládání TV, a hlavně nepotřebují komín :

http://www.bydleti.cz/bydleni/110-peletkova-kamna-bez-kominu-do-bytu-a-pasivnich-domu
Citovat
0 #5 pasivní dům na obr 2014-10-27 22:28
Má pasív, dotaci od nás v kapse, 585 000,- Kč, interiérový kotel.

V útlumu do podlahy jede vodou + 22, v topném režimu + 28.

Již topí.


Potkal známého , co má jen nízkoenergetický RD, 1. rok 7 kubíků,

2. rok 5 kubíků, 3. rok po vyschnutí stavby 3,5 kubíku dřeva.


Interiérový kotel je super. Regulace funguje skvěle.
Kotel po 12 hodinách znovu v pohodě naskočí - stáložár, po 24 hodinách již stáložár nemá, ale má ještě stále teplotu + 50 °C.
Citovat
0 #4 Ing. Pavel Sýkora 2014-07-03 06:50
Ta speciální 6 vrstvá podlahová trubka do betonu, která zvyšuje výkon a účinnost tepelných čerpadel vůbec nebyla drahá. Bylo jí tuším 1,6 km.
http://www.jakbydlet.cz/clanek/512_podlahove-topeni-spickovych-parametru-–-aneb-6-sti-vrstva-podlahova-trubka-.aspx

V Německu se vracejí k betonu. Je to betonové. Kvalita, životnost, trvanlivost. Není to anhydrit - sádra.
Citovat
+1 #3 Ing. Pavel Sýkora 2014-06-28 17:41
Na fotce je pasivní dům u Zlína, Spotřeba 14,7 kWh / m2 a rok. Topení - podlahové teplovodní, speciální 6 vrstvá trubka zalitá do betonu. Dost se v Německu přechází s podlahovým topením do betonu. Je to betonové. Anhydrit je sádra. Topení interiérov¨ý kotel, 1000 l aku nádoba, 3 velké solární kolektory, tepelné čerpadlo vzduch voda, rekuperace je samozřejmostí. Dům je zděný, Heluz, 45 % sleva na zdivo, 220 m2, vyšel poměrně levně. 3 040 000,- Kč.
Citovat
+1 #2 stavitelbOŘEK 2014-06-28 17:38
Co je to za dům na fotce ?
Citovat
+1 #1 stavitelbOŘEK 2014-06-28 17:32
Je někde něco více o těch Domech s téměř nulovou spotřebou energií ? No to by mne zajímalo.
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zajímavé rubriky

Doporučené stránky

Jak Bydlet - články o bydlení
Cestovní server - vše o cestování
JáUšetřím.cz- Jak ušetřit: bydlení, cestování, energie