Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /www/doc/www.bydleti.cz/www/plugins/system/t3/includes/menu/megamenu.php on line 137
Jak funguje tepelné čerpadlo vzduch – voda? - bydleti.cz

Jak funguje tepelné čerpadlo vzduch – voda?

Tepelné čerpadlo
Jak funguje tepelné čerpadlo vzduch – voda?

Dnes se spolu podíváme, na jakém systému funguje tepelné čerpadlo vzduch – voda. Řekneme Vám samozřejmě i o výhodách a nevýhodách těchto tepelných čerpadel. Sami pak uvidíte, jestli je tento způsob vytápění vhodný pro Vaši nemovitost

Tepelné čerpadlo vzduch – voda funguje tak, že venkovní jednotka odebírá teplo z okolního vzduchu a dále jej nasává do tepelného čerpadla, kde tento vzduch ohřívá vodu v zásobníku. Teplá voda pak následně putuje do topného systému nemovitosti, který může mít podobu podlahového topení či klasických radiátorů. Zde pak platí, že radiátory vykazují o cca 20 % menší výkonnost.Systém tepelného čerpadla vzduch – voda je vhodné i pro ohřev vody, ať už pro domácí užití, či sezónní výhřev bazénu.

Příklad instalace venkovní jednotky na střechu domu

Zdroj: www.cerpadla-ivt.cz

 

Jaké jsou výhody tohoto typu tepelného čerpadla?

Tepelné čerpadlo systému vzduch – voda má minimální nároky na prostor a je jednoduché na instalaci. Za účelem distribuce tepla uvnitř nemovitosti je nutná pouze jedna vnitřní jednotka, tzn., není nutné instalovat vnitřní jednotku do každé z vytápěných místností, jako v případě tepelného čerpadla vzduch – vzduch (o distribuci tepla se zde, jak už bylo zmíněno výše) stará radiátorové či podlahové topení. Hlavní výhodou je samozřejmě úspora za vytápění elektřinou či zemním plynem, které budete moci omezit. Další nespornou výhodou je možnost ohřevu vody ve venkovním bazénu.

Nevýhody tepelného čerpadla vzduch – voda

Největší nevýhodou tohoto typu tepelného čerpadla je jeho snižující se výkon v zimních měsících. Tepelné čerpadlo vzduch – voda Vám perfektně poslouží v teplotách do -5 °C. Pokud však rtuť teploměru klesne pod tuto hranici, výkon tepelného čerpadla se snižuje a je tedy nutné začít přitápět elektrokotlem, který je dodáván spolu s jednotkami tepelného čerpadla.

Závěr

Tepelné čerpadlo nemá příliš smysl v horských oblastech s vyšším počtem mrazivých dnů či v případě nemovitostí s velkým pozemkem, na který je možné položit plošný konektor. V ostatních případech se jedná o vhodný způsob snížení účtu za topení elektřinou či plynem. Pokud máte doma technickou místnost, kam je možné umístit elektrokotel, nebude Vám doma toto čerpadlo ani nijak překážet. Nízké pořizovací náklady pak tento způsob topení činí dostupný pro širokou veřejnost.