Jak vybrat jízdní kolo

Jízdní kolo
Jak vybrat jízdní kolo

Máte doma staré jízdní kolo a přemýšlíte o jeho výměně? Je to dobrý nápad, protože dnes je na trhu v oboru cyklistiky velký výběr.

Z řady druhů i variant si jistě budoucí majitel vybere jízdní kolo pro sebe „na míru“. Pro pohodlnou jízdu jak v přírodě v náročnějším terénu, tak i po silnici jsou kola výborně vybavena. Před nákupem je tedy nutné se rozhodnout, který povrch trasy nejvíce preferujete, po jakých cestách i necestách se s kolem budete pohybovat. Základní dělení jízdních kol je na horská, silniční a trekingová.

Horská kola

Horské kolo je ideální na jakýkoliv druh povrchu. Jeho využití je všestranné. Je velmi vhodné pro milovníky kopcovitého terénu. Horská kola se dále dělí na pevná nebo celoodpružená. Pevné horské kolo je pro jezdce, kteří jezdí z kopce, do kopce i po rovině a vyhýbají se těžším terénům. Naopak celoodpružené horské kolo bude vyhovovat jezdcům upřednostňujícím náročnější kopcovité trasy.

Jak vybrat jízdní kolo
Foto zdroj: www.flicr.com/Riccardo Cuppini

 

Silniční kola

Nevýhodou silničního kola je jeho jednostranná možnost využití. Omezují cyklistu pouze na tento druh povrchu. Naopak velkou výhodou oproti horskému kolu je značná rychlost. Díky minimální hmotnosti má maximální tuhost záběru.

Trekingová a crossová kola

Trekingová kola se hodí spíše pro turistické pojetí cyklistiky, hlavně pro delší nenáročné cesty. Naopak crossová kola jsou pro sportovnější jízdu, nejsou zatížena různými cyklistickými doplňky. Ty mohou zvětšit hmotnost kola.

Počítejte s tím, že konečná cena jízdního kola bude vyšší. Je totiž dobré si rovnou svého „kamaráda na cesty“ vybavit jednotlivými komponenty. Náhradní duše, pumpička, sada samolepících záplat, bidon s držákem, úložný prostor, tachometr, blatníky, rukavice, helma atd. Je pouze na vás, jaké bude konečné vybavení kola a jeho vzhled.

Při nákupu máte tedy několik možností. Buď si sami nastudujete, jaké parametry by Vaše vysněné kolo mělo mít, nebo se svěříte do rukou odborníka. Dnes můžete také využít různé inzertní a bazarové stránky. Koupíte tak kolo, jehož původní cena byla poměrně vysoká a přitom jeho kvalita bude na lepší úrovni, než nová kola za nižší cenu. Zkuste navštívit bazar jízdních kol, kde najdete bazarová horská kola, silniční, dětská a další. Při tomto druhu nákupu doporučujeme osobní převzetí a vyzkoušení.