Ekonomické stavby 2014 - pasivní domy

Pasivní dům
Ekonomické stavby 2014 - pasivní domy

Ano, pasivní domy dnes jsou ekonomickou stavbou. Pasivní dům byl dříve znak luxusu. Jenže doba se mění. Vyvíjejí se stavební materiály, technologie a hlavně roste cena energií.

 Za posledních 5 - 6 let se velmi zlepšily tepelně izolační vlastnosti stavebních materiálů. Dnes má mnoho novostaveb pasivní zeď, aniž o tom vědí. Jenže, pasívní dům představuje nádherně ucelený komplex řešení celé obálky budovy. Je škoda, nepovýšit dům s pasivní zdí na pasivní dům. Za pár let již stejně nic jiného nepostavíte, než pasivní dům. Tak, jako dříve byly domy nezateplené, pak zateplené, pak nízkoenergetické, nyní pasivní domy se stávají standardem. Běžně dostupnou a trhem - lidmi požadovanou úrovní zateplených domů. Mně se na pasivních domech nejvíc líbí to, že je to komplexní řešení. Odpadají vám nedostatky s některými částmi nedoizolovaných částí a hlavně tepelné mosty, které jinak degradují celou novostavbu. Nehrozí vám tedy, že každých 10 let budete na dům lepit nějakou tepelně izolační vrstvu, nebo překopávat kotelnu, pokud i kotelnu uděláte nadčasově. Řešení kotelny již nebývá tolik podmínka pasivnosti novostavby.

No a jak je to s ekonomikou výstavby pasivního domu?

Právě, že stavební materiály prošly " skokovým zlepšením". Není to již dnes příliš drahé, stavět pasivní domy. Naopak, je zde dotace 435 000,- Kč až 585 000,- Kč. Po odečtení této dotace od pasivní novostavby, může být pasivní novostavba levnější, než běžná novostavba.

Tolik k ekonomice pořizovacích cen pasivního domu.

O ekonomice provozu netřeba diskutovat. Pasivní dům je mnohem úspornější na spotřebu enerií na vytápění a teplou vodu, než nízkoenergetický. Optimalizace výstavby: Pokud zašlete Váš projekt, nebo jen návrh na firmu MASTER Energy, odborníci specializující se na výstavbu pasivních domů Vám přetvoří Váš projekt na Pasivní dům. Mohou vypracovat i kalkulace. Případně optimalizovat cenu výstavby. Pasivními domy se zabývají od roku 2005. Tedy, mají dostatek bohatých zkušeností, prověřených během času. Dodávají energetické výpočty, projekty, vyřizují i stavební dotace a samozřejmě vypracování projektu pro dotace. Není to hned, taková komunikace mezi investorem, energetickým auditorem a projektantem trvá zpravidla minimálně 3 týdny, jsou - li k dispozici všechny podklady. Proto je dobré nečekat. Dokud dotace jsou. V roce 2014 by měly být dotace ve výši 2 miliard Kč.

Výstavba pasivního domu:

Dotační titul umožňuje stavbu pasivního domu svépomocí. Pokud nemáte dost času, případně kamarády, lze dodat hrubou stavbu pasivního domu. Ostatní již zvládnete s místními živnostníky. Nechcete - li se ale starat o stavbu, dodání pasivního domu na klíč taky není problém. Bylo by chybou, nestavět dnes na pasivní standard a za 10 let novostavbu překopávat.

Autor: Ing. Pavel Sýkora, energetický auditor
Zdroj:www.kodek.cz