Jak vyrobit březové koště

březové koště
Jak vyrobit březové koště

Březové koště je tradiční a praktický pomocník pro zametání nejen na venkově, ale i ve městě. Březové koště se vyznačuje svou pevností, pružností a dlouhou životností. Březové koště si můžete vyrobit sami z březových větviček, které najdete v lese nebo na zahradě. V tomto článku vám ukážeme, jak na to.

Co budete potřebovat na výrobu březového koštěte

Březové větvičky. Měly by být suché, bez listů a pryskyřice. Délka by měla být asi 1,5 metru a tloušťka asi 1 centimetr. Množství závisí na velikosti koštěte, které chcete vyrobit. Obvykle se používá asi 20-30 větviček na jedno koště.

Provázek nebo drát. Slouží k svázání větviček dohromady. Měl by být pevný a odolný proti povětrnostním vlivům. Délka by měla být asi 2-3 metry na jedno koště.

Nůžky nebo nůž. Slouží k zastřihování větviček na požadovanou délku. Měly by být ostré a čisté.

Postup

Připravte si všechny potřebné materiály a nástroje. Vyberte si rovnou a suchou pracovní plochu, jako je například stůl, deska nebo zem.

Seřaďte březové větvičky podle délky a tloušťky. Vyberte si nejdelší a nejtlustší větvičku, která bude sloužit jako rukojeť koštěte. Zbytek větviček rozdělte na dvě stejné hromádky, které budou tvořit košťata.

Odstraňte postranní větvičky z rukojeti a z poloviny každé hromádky košťat. Tím získáte hladkou rukojeť a rovnoměrné košťata. Zastřihněte větvičky na stejnou délku podle velikosti koštěte, které chcete vyrobit. Délka by měla být asi 1-1,5 metru.

Svážte jednu hromádku košťat k rukojeti provázkem nebo drátem. Upevněte je pevně a rovnoměrně kolem rukojeti tak, aby vytvořily polokruhový tvar. Opakujte tento krok s druhou hromádkou košťat na opačné straně rukojeti. Tím získáte plný a symetrický tvar koštěte.

Zkontrolujte, zda je koště pevné a rovnoměrné. Případně upravte svázání nebo zastřižení větviček. Odstraňte přebytečný provázek nebo drát. Udržujte koště suché a čisté.

Gratulujeme, právě jste vyrobili své vlastní březové koště! Teď už si jen užijte jeho užitečnosti a krásy. Při používání koštěte buďte opatrní a dodržujte bezpečnostní pravidla. Koštěte nechte vyschnout po každém zametání a nevystavujte ho přímému slunci nebo vlhkosti. Koštěte nechte pravidelně větrat a čistit. Užívejte si své domácí březové koště!