Zámkové dlažby – upravené okolí vašeho domu

Dlažba
Zámkové dlažby – upravené okolí vašeho domu

Základním pravidlem architektů je definice: pozemek dělá dům. Málokterá stavba stojí na ploše bez nerovností.

Ideálním stavem by byl pro stavaře rovný terén, ale bohužel v našich zeměpisných šířkách takové pozemky nejsou obvyklé. Možná tak v Polabské nížině, Moravských úvalech a v Ostravské pánvi, ale zbytek republiky je mírně a více zvlněný.

Stavitele v první řadě zajímá, jak nejlépe, za solidní cenu a v rozumném termínu dokončit dům. Když se tak stane a veškeré dodělávky interiéru jsou hotovy, příchází na řadu úprava pozemku. Neupravené, rozkopané plochy se zbytky stavebního materiálu přinutí většinou majitele tuto situaci řešit. Je dobré rozmyslet si, jak s plochou kolem domu naložit. Buď jen zatravníme - což může být poněkud jednotvárné – nebo se s odvahou pustíme do okrasné zahrady.

Raději zahrada

Většina z nás obdivuje okrasné zahrady a jejich příjemná zákoutí, záhony pestrobarevných květin lemované pěšinou nebo chodníkem s dlažbou.

Zvažte své finanční možnosti. Svěřit úpravu specializované firmě je sice bez starostí, ale nákladné. Pokud se do práce pustíte sami, ušetříte, ale počítejte s tím, že to bude vyžadovat váš čas a úsilí. Nastudujte si odbornou literaturu nebo se poraďte s někým, kdo zkušenosti má. Zakreslete si pečlivě pozemek a jeho hranice, polohu domu, světové strany (pro rostliny je důležité, jak se „točí“ slunce). Zapište do nákresu kde, a jaké rostliny vysadíte.

V první fázi odstraňte zbytky stavebního materiálu, srovnejte půdu. Naznačte si, například vykolíkováním, kde budou záhony a pěšiny. Změřte výšku dlažby a podle toho odstraňte zeminu a kořeny pod budoucí stezkou, šířka by měla být minimálně 60 cm.

Chodník ano, ale jaký?

Jestliže máte v okolí vašeho domu mírně zvlněný terén a úpravy budete provádět sami, je pro vás použití zámkové dlažby správnou volbou. Podloží vytvoříte ze štěrku (nejlépe udusat jej „žábou“) a jemného písku. Zámkové dlažby jsou vyrobeny ze zhutnělého betonu tak, aby jednotlivé dlaždice při pokládce do sebe zapadly. Chodník bude kompaktní, stabilní a vydrží značnou zátěž. Systém zámků zajistí odolnost vůči posunu v rovině a dovede se dobře přizpůsobit členitosti terénu – to je velkou předností. Dlažba je velmi pevná, mrazuvzdorná, odolná vůči povětrnostním vlivům. Je ošetřena impregnací, nasákavost betonu je minimální a údržba plochy je pak jednodušší. Můžete použít různé tvary a kombinovat barevné variace, doplnit k chodníku i vydlážděnou terasu, přístup k pergole či parkovací stání. Originální jsou atypické zámkové dlažby, ty imitují vzhled dřeva nebo přírodního kamene. Jestliže máte na zahradě jezírko s posezením a plocha kolem něj je vydlážděna právě tímto způsobem, budete se tu cítit vy i vaše rodina příjemně. Pokud zakomponujete vhodně do své zahrady i betonové prvky – žlaby, palisády, obrubníky – výsledek bude velmi působivý.

V pohodě domova vám internetové stránky vavbuilding.cz ve výběru pomohou a vy si můžete v klidu naplánovat zahradu i s funkčními a zajímavými chodníky.