Orientujte se! Rozvržení místností podle světových stran má svá pravidla

Rozmístění nábytku
Orientujte se! Rozvržení místností podle světových stran má svá pravidla

Jinak se spí v místnosti orientované na východ a jinak v západní ložnici. Zjistěte, jak orientovat pokoje v domě, abyste využili potenciál světových stran na maximum.

Severní místnosti jsou chladné a je v nich méně slunce, na druhou stranu jsou ale po celý den rovnoměrně osvětlené. Podobné vlastnosti související s pohybem slunce po obloze má každá světová strana a na ni orientovaná místnost.

Jak orientovat místnosti v bytě? Podle světových stran zjistíte, kde se vám bude nejlépe spát, vařit i pracovat.

Obývací a dětský pokoj

V obýváku tráví většina z nás nejvíce času a jeho orientace je proto velmi důležitá. Ideální je zvolit jih či jihozápad - v pokoji bude světlo po celý den a v zimě díky intenzivnějšímu slunečnímu svitu ušetříte za vytápění.

Stejné vlastnosti vyhovují i dětem v jejich pokojích. Na rozdíl od dospělých, kteří většinou v ložnici jen spí, děti si ve svém pokoji také hrají a učí se. Světlo a teplo je proto důležité, na rozdíl od místností orientovaných na západ se navíc pokoj nevytopí těsně před tím, než jdou spát.

Jak orientovat místnosti v bytě? Podle světových stran zjistíte, kde se vám bude nejlépe spát, vařit i pracovat.

Kuchyně a koupelna

Máte-li kuchyni spojenou s obývacím pokojem, volte orientaci na jih. Obecně je ale pro kuchyně lepší orientace na sever či severovýchod. V takových místnostech je příznivé světlo a zároveň ne takové teplo. To oceníte zejména při vaření a pečení, i v klidu ale elektrospotřebiče vydávají tepla víc než dost.
Pokud nebydlíte v paneláku s klasickým jádrem, kde je koupelna ve středu bytu v místnosti bez oken, volte orientaci na sever nebo severovýchod. V koupelně beztak trávíte jen chvíli ráno a večer. Zajímavá je ale i kombinace západní místnosti a velkých oken. Co takhle relaxovat ve vaně a u toho pozorovat západ slunce?

Ložnice

Ložnice je jediná místnost, která se hodí pouze k jedné světové straně. Zařiďte si ložnici s okny na východ a uvidíte, že se vám díky slunci bude každé ráno lépe vstávat. Navíc přes den v ložnici netrávíte příliš času, takže nevadí chlad. Je naopak vítaný, protože pro kvalitní spánek je lepší zima.
Kromě nižší teploty je pro správný odpočinek velmi důležitá i kvalitní matrace. Bez ní budete i v sebelepší ložnici ráno vstávat rozlámaní a bez energie. Doporučujeme matrace od českého výrobce Tropico. Na velké množství matrací se vztahuje akce 1+1 zdarma, takže novou ložnici vybavíte za polovinu ceny.