Co nesmí chybět v dílně domácího kutila

nářadí
Co nesmí chybět v dílně domácího kutila

Zřejmě žádný kutil nemá to štěstí a tolik finančních prostředků, aby si svou dílnu mohl vybavit vším potřebným najednou. Obvykle si jednotlivé pomůcky a nářadí kupuje průběžně a dílnu si zařizuje postupně. Teprve po několika letech může říci, že je již dokonale připraven pro jakoukoliv kutilskou činnost.

Bez některých druhů nářadí se ovšem ani v začátcích neobejde.

Základní výbava

Pokud je k dispozici menší samostatná místnost, nebo aspoň koutek v garáži či technické místnosti, je dobré zde umístit pracovní stůl neboli ponk. Na silnou horní desku pak umístíme svěrák. Veškeré ruční nářadí je nejlépe mít na očích, například zavěšené na dřevěné desce přímo za stolem. Těmi nejzákladnějšími pomůckami je kladívko, šroubovák rovný i křížový, kleště kombinační a štípací, metr skládací a svinovací, sada nebozezů, dláta, úhelník, vodováha, tužka, sekerka a pila.

K základní výbavě patří rovněž spojovací materiál, ten můžeme mít uložen v přihrádkách stolu, nebo v průhledných krabičkách na polici poblíž nářadí. Potřebujeme především hřebíky, vruty, šrouby, matice a podložky.

Co nesmí chybět v dílně domácího kutila

Elektrické nebo akumulátorové nářadí

Nepostradatelná je pro kutila vrtačka, vhodná s příklepem a k tomu sada vrtáků různých průměrů. V domácnosti či na chalupě se velice vyplatí akušroubovák. K řezání drobnějších kusů, překližek či lepených desek je určena přímočará pilka. Náročnější kutil si může pořídit i bourací kladivo, brusku, kotoučovou pilu a další elektrické nářadí.
V žádném případě si nekupujte levné zboží. Dlouho nevydrží a časem ohrozí vaši bezpečnost. I běžný amatérský kutil by si měl pořizovat pouze kvalitní nářadí.

Nářadí Hultafors

Tato značka je u řemeslníků velice známá a oblíbená pro spolehlivost, kvalitu a přesnost, odolnost a skvělá ergonomická řešení. Důvodem je spolupráce firmy s profesionálními řemeslníky, jejichž poznatky se uplatňují již při samotném vývoji nových druhů. Počátky spolupráce se datují od konce 19. století, kdy Karl-Himer Johansson vymyslel skládací metr, který postupně dobyl celý svět. V současné době patří nářadí značky Hultafors mezi nejkvalitnější, nespolehlivější a nejpoužívanější ruční nářadí. Z bohaté produkce firmy je známé veškeré běžné nářadí, ale také například zaměřovací a stavební lasery Hultafors. Do sortimentu pod značkou Hultafors patří dále pracovní oděvy, pracovní obuv, ochranné pomůcky a doplňky.
 

 
 
 

Doporučené články