Pozor! 4 tipy, na co si dát pozor při koupi nemovitosti

Koupě nemovitostí
Pozor! 4 tipy, na co si dát pozor při koupi nemovitosti

Koupě bytu nebo domu je často jednou z největších investic v našem životě. Nejrizikovější bývá hlavně nákup první nemovitosti, kdy klient nemá příliš zkušeností a může mu uniknout nějaký podstatný detail.

Pojďme se podívat, na co si dát pozor při koupi nemovitosti.

Je prodávající skutečným majitelem?

Domy nebo byty může prodat pouze ten, kdo je jejich vlastníkem a je uveden v katastru nemovitostí. Při neopatrném nákupu se může stát, že si koupíte dům od někoho, komu vlastně vůbec nepatří a pouze se vydává za majitele. V případě zplnomocnění realitní kanceláře nebo makléře k prodeji nemovitosti si vždy zkontrolujte, jestli je výslovně uvedeno, že je nemovitost určená na prodej.

Neručí majitel nemovitostí, kterou chcete koupit?

Pokud jste si ověřili, že dům nebo byt skutečně patří majiteli, který chce nemovitost prodat, přichází na řadu prověření, jestli majitel neručí touto nemovitostí. Tato informace se dá zjistit na katastru nemovitostí. V případě, kdy by nemovitost byla jako záruka za úvěr, má banka při nesplácení dluhů možnost zastavenou nemovitost prodat a nezajímalo by je, že za tu dobu došlo ke změně majitele, který s původním úvěrem nemá nic společného.

Skryté vady

Trvejte na osobní prohlídce a nemovitost si důkladně prohlédněte. Když se vám nebude něco zdát, nechte dům prohlédnout odborníkem, který může odhalit skryté vady, kterých jste si vy nevšimli.

Chtějte písemnou smlouvu

Jediná platná forma o prodeji a nákupu nemovitosti je smlouva v písemné podobě. Při sepisování smlouvy je důležité myslet na všechny detaily a je lepší svěřit přípravu smlouvy právníkovi nebo to nechat na realitní kanceláři. Prodej bytů v Plzni i jinde musí být vždy ošetřen smlouvou a jedině tehdy máte záruku, že vše proběhne přesně podle stanovených podmínek.