Jaké jsou výhody a nevýhody tepelných čerpadel vzduch-vzduch?

Čerpadlo
Jaké jsou výhody a nevýhody tepelných čerpadel vzduch-vzduch?

Uvažujete o koupi tepelného čerpadla se systémem vzduch – vzduch? Zadržte! Shrnuli jsme pro Vás přehled výhod a nevýhod tohoto zdroje tepla, které Vaše rozhodnutí možná změní…

Výhody potěší zejména „šetřílky“

Tepelná čerpadla se systémem vzduch-vzduch mají (v porovnání s ostatními typy čerpadel) velmi nízkou pořizovací hodnotu. Tato čerpadla nejsou příliš složitá na instalaci ani náročná na prostor.

Nezpochybnitelnou výhodou je, po zkušenostech z loňského léta, i fakt, že tato čerpadla zpravidla disponují i funkcí chlazení. Vnitřní jednotky čerpadla lze umístit do více místností, jejich celkový počet je však omezen, zejména výkonem samotného čerpadla…

Nevýhody „šetřílky“ naopak nepotěší

Nízká pořizovací cena, nízké rozměry, to samo o sobě už se zčásti musí projevit na výkonu. Když k tomu přidáme fakt, že v zimních měsících tepelné čerpadlo s tímto systémem nasává velmi studený vzduch, který pak v kompresoru ohřívá, musí být i laikům jasné, že v tomto tepelném čerpadle nezískají spolehlivého „parťáka“ do arktických teplot (výkon tepelných čerpadel vzduch-vzduch klesá již v době, kdy venkovní teploty spadnou pod 7 °C). Z tohoto důvodu je víceméně nutné k tepelnému čerpadlu se systémem vzduch-vzduch disponovat dalším zdrojem tepla.

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch se příliš nehodí v případě, že si Vaši sousedé či Vy potrpíte na klid. V nízkých teplotách, při vysokém výkonu, je venkovní jednotka poměrně hlučná. Ta stejná jednotka si navíc říká o pravidelnou péči, která prodlužuje její životnost. Řeč je zejména o pravidelné kontrole toho, jestli má venkovní jednotka bezproblémový přístup k proudícímu vzduchu. Dlouhodobé nasávání velmi vlhkého vzduchu pak může zkrátit životnost této jednotky.

Znamená to, že se tepelné čerpadlo vzduch – vzduch nevyplatí?

Paušálně určitě ne. Toto tepelné čerpadlo je vhodné na vytápění menších prostor / prostor s menším počtem místností v dobách, kdy se teploty pohybují nad 7 °C. Toto tepelné čerpadlo je tedy vhodné do rekreačních objektů neobývaných v zimě či menších rodinných domech (zde jako doplňkový zdroj tepla).

Zdroje:
www.enthusiast.cz
http://www.abeceda-cerpadel.cz/

Foto zdroj: abeceda-cerpadel.cz