Jak nás ovlivňuje barva pokoje?

Barva pokoje
Jak nás ovlivňuje barva pokoje?

Až si budete vybírat odstín, kterým vymalujete zdi své ložnice, nedbejte jen na svůj vkus. Díky barvě totiž můžete ovlivnit, zda se dobře vyspíte, a dokonce má vliv i na sexuální aktivitu. Výzkum provedený Travelodge odhalil, že určité barvy nás stimulují, nebo naopak uklidňují a velmi tedy ovlivňují průběh naší noci.

 

Modrá

Pokud je vás pokoj blankytný či azurový, pravděpodobně se vám dobře spí. Žádná jiná barva totiž kvalitní odpočinek nepodporuje právě tolik jako modrá. A není to jen náhoda. Receptory v našich očích, které informují mozek o denním rytmu, jsou právě na tuto barvu nejcitlivější, alespoň podle Chrise Idzikowskeho z Centra spánku v Edingburgu.  Modrá je také často spojována s klidem (jen si představte oblohu či oceán) a může pomoci uklidnit váš srdeční rytmus a snížit tlak. Není tedy žádné překvapení, že více než polovina lidí s ložnicí v této barvě prý vstává s dobrou náladou.

 

Žlutá

Možná vám žlutá ložnice evokuje luxus a připomíná vaše oblíbené zlaté šperky. Překvapivě je však i druhou nejlepší barvou pro výběr ložnice. Tato jásavá a pozitivní barva totiž stimuluje nervový systém a podporuje relaxaci, navíc každé místnosti přidává na útulnosti.

 

Oranžová

Tóny oranžové dodají každé místnosti příjemnou atmosféru, navíc prý podporují trávení. A to se může hodit, zejména, pokud jste měli velkou večeři. Tato barva také pomáhá zrelaxovat unavené svaly, což je pro dobrý spánek velmi důležité.

 

Fialová

Podle výzkumů toto není nejlepší odstín do ložnice. Lidé, kteří mají fialové pokoje, prý spí nejméně ze všech. Tato tajemná barva je totiž silně mentálně stimulující, navíc prý může způsobovat velmi živé sny a noční můry. Pokud tedy fialovou milujete, raději s ní vymalujte například pracovnu či obývací pokoj.

 

Béžová

Romantici, pozor. Lidé, kteří spí v karamelové ložnici, prý mají sex v průměru třikrát do týdne, což je víc než u jakékoli jiné barvy.

 

Červená

I když koluje všeobecné přesvědčení, že červená je barvou lásky, výzkum ukázal, že pro romantiku v ložnici je vůbec nejhorší. Lidé, kteří si s ní vymalovali stěny svého pokoje se prý v průměru milují jen jednou týdně.

 

Stříbrná

Pokud vás při zařizování ložnice inspiroval váš nejoblíbenější stříbrný náhrdelník či jiný šperk z tohoto kovu, máme pro vás dobrou zprávu. Podle průzkumu prý právě tato barva podporuje motivaci ke cvičení.

 

Bílá

Pokud máte sklony příliš pracovat, vymalujte si ložnici jakoukoli barvou, jen ne bílou. Lidé s bílou či krémovou ložnicí si prý berou práci do postele až třikrát týdně.