Jak se liší bezpečnostní a protipožární dveře

Bezpečnostní dveře
Jak se liší bezpečnostní a protipožární dveře

Dveře do domu nebo bytu by vždy měly splňovat alespoň minimální bezpečnostní požadavky. Ale jaké by tedy měly být? Jaký je rozdíl mezi dveřmi bezpečnostními a protipožárními a jaké si koupit? Nejzákladnější definice charakterizuje bezpečnostní dveře jako obranu proti násilnému vniknutí do domu, zatímco protipožární dveře by měly byt či dům ochránit alespoň po nějakou dobu před požárem.

Pro oba typy dveří platí, že se vyrábějí v různé kvalitě a tím i ceně. Ne vždy jsou levné dveře rozumným řešením, protože bezpečnostní i protipožární dveře jsou zařazeny do několika tříd, které stanovují, jak dlouho musí odolávat mechanickému poškození, nebo ohni. A velmi výhodná cena tak může znamenat jen to, že dveře jsou zařazeny v nejnižší třídě odolnosti.

 

Třídy pro bezpečnostní dveře

Co musí splnit bezpečnostní dveře pro zařazení do jedné ze šesti tříd, určují v České republice státní normy, a to ČSN EN 1627 a ČSN EN 1630. Třídy jsou pojmenovány RC 1-6, přičemž platí čím vyšší číslo, tím kvalitnější zabezpečení dveře mají. Bezpečnost se poměřuje počtem a typem mechanických bezpečnostních prvků. Pro rodinný dům nebo byt nemá smysl pořizovat dveře nižší třídy než RC 3. Pozor, u některých pojistných smluv pro nemovitost či domácnost může pojišťovna definovat minimální parametry zabezpečení objektu, včetně vstupních dveří. Naopak RC 5 a 6 už se spíše hodí k zabezpečení skutečně drahého inventáře a pro běžné rodinné bydlení nebo standardní kanceláře se nepoužívají.

 

Bezpečnostní dveře mají samozřejmě i další parametry dle konkrétních podmínek budovy. Mohou tak být navíc například protihlukové, nebo právě protipožární. Zjednodušeně tedy lze říci, že protipožární dveře jsou podtypem dveří bezpečnostních.

 

Třídy protipožárních dveří

Kvality protipožárních dveří určuje délka odolnosti proti ohni, přičemž nejnižší třída odolává 30 minut. Další parametry dveří závisí na požadavcích projektu. Buď se jedná o dveře označené EW, které omezují šíření požáru, nebo EI, které šíření požáru brání. EI jsou tedy z hlediska požární ochrany kvalitnější. Další označení je S, které mohou nést dveře kouřotěsné, a C pro dveře se samozavíráním.  Poslední charakteristikou u protipožárních dveří je materiál, z něhož jsou vyrobeny DP1 až DP3, kdy DP3 jsou nejběžnější dřevěné dveře, naopak DP1 jsou dveře z nejméně hořlavého materiálu. Dveře označené EW 45 DP3 SC omezují šíření požáru 45 minut, chrání před průnikem kouře, jsou samouzavírací, ale jsou jen z běžného dřeva. Každý prodejce vám jistě podá podrobné informace.