Jaké jsou hlavní důvody, proč zvolit tepelné čerpadlo země/voda?

tepelné čerpadlo
Jaké jsou hlavní důvody, proč zvolit tepelné čerpadlo země/voda?

Společnost Tenaur dodává na český trh spolehlivá tepelná čerpadla všech principů fungování. Pro jaký dům nebo pozemek je vhodné tepelné čerpadlo země/voda a jaké jsou jeho hlavní výhody, se dozvíte v následujícím článku.

Tepelná čerpadla země/voda v kostce

Tepelná čerpadla fungující na principu země/voda k výrobě energie využívají nakumulovanou tepelnou energii v zemi. Ta se zde kumuluje ze slunečního záření. To však neznamená, že by při nepříznivém počasí čerpadlo přestalo fungovat. Tepelné čerpadlo země/voda má stálý a vysoký výkon nezávisle na ročním období nebo klimatických podmínkách. Stará se tak jako jediný zdroj o vytápění celého objektu zcela bez problémů.

tepelné čerpadlo

Tento typ tepelného čerpadla je zcela vhodný pro horské a chladné oblasti České republiky. Ani zde se jeho výkon nesnižuje a vytopí tak celý dům, chalupu nebo jiný objekt.  Pro ušetření místa na pozemku můžete využít vertikálního vrtu do země. Někdy se však může stát překážkou nevhodná půda nebo nutnost stavebního povolení. 

Další výhody tepelného čerpadla země/voda 

Proč byste měli uvažovat nad instalací tepelného čerpadla země/voda? Jeho další výhodou, vedle stabilního a nevyčerpatelného zdroji výkonu, je také jeho dlouhá životnost. Ta se pohybuje minimálně v řádu 30 let. 

Také ekonomická návratnost této investice je více než skvělá. Ušetřené náklady na energie vám vaši počáteční investici splatí během několika málo let. Ročně se návratnost pohybuje okolo 8 %. 

Návratnost investice také můžete výrazně podpořit díky získání dotace Nová zelená úsporám. Ušetřit můžete desítky tisíc z počáteční investice, v celkovém součtu až 50 % nákladů spojených s výměnou otopného systému. A to už je skvělá úspora do začátku. 

Podtrženo, sečteno: 

Jaké jsou tedy hlavní důvody pro pořízení tepelného čerpadla země/voda? Pojďme se na ně přehledně podívat. Výhody tepelného čerpadla země/voda: 

●     stabilní a výkonné čerpadlo v jakémkoliv ročním období i v horských oblastech

●     bez nutnosti záložního zdroje

●     možnost využití vertikálního vrtu do země

●     dlouholetá životnost (minimálně 30 let)

●     stálá a vysoká návratnost investice

●     možnost využití dotačních programů 

tepelné čerpadlo

Kde lze využít tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo země/voda není výsadou pouze pro novostavby. Vyměnit můžete i svůj stávající kotel na tuhá paliva nebo oleje. Tepelná čerpadla se také obecně dají skvěle kombinovat s fotovoltaickými elektrárnami, čímž dosáhnete ještě větší efektivity. Dotační programy navíc pomáhají financovat i fotovoltaiky, nejvíce pak ušetříte při co nejkomplexnější renovaci vašeho otopného systému. Výhodou kombinace fotovoltaiky a tepelného čerpadla je, že se vaše domácnost stane výrazně soběstačnější a nezávislou.