Významné knihovny České republiky, které stojí za návštěvu

Betonové stavby
Významné knihovny České republiky, které stojí za návštěvu

Česká republika se může pyšnit poměrně velkým počtem knihoven. Každá je jedinečná, má vlastní příběh a může se pochlubit opravdovými unikáty, ať už v podobě prastarých knih nebo historických budov.

Za zmínku určitě stojí poměrně nová a moderní Národní technická knihovna, na jejíž stavbě se podílel Metrostav, člen skupiny Českomoravský beton, a dále druhá největší veřejná knihovna v České republice - Knihovna Jiřího Mahena v Brně. Nesmíme také zapomenout na historickou Strahovskou knihovnu, která stojí již pár úctyhodných stovek let.

Národní technická knihovna

Ačkoliv je tato budova opravdu mladá, už se může pyšnit titulem „největší“. Jedná se totiž o největší technickou knihovnu v ČR. Architektonická soutěž proběhla již v roce 2000, ale kvůli nedostatku finančních prostředků stavba započala až roku 2006. Soutěž vyhrál návrh architekta Brychty a investorem se stalo samo Ministerstvo školství. Budova o užitné ploše 38 661 m2 je zaobleného čtvercového půdorysu o rozměrech 70x70 metrů. Součástí knihovny je 9 podlaží, přičemž 3 patra jsou podzemní a 6 je nadzemních.

Unikátem jsou také stěny z betonu, které zdobí přes 200 komiksových kreseb výtvarníka Dana Perjovschiho. Slavnostní otevření technické knihovny se konalo 14. září 2009. Na zhotovení této moderní stavby se podílel Sekyra Group Real Estate, OHL-ŽS, a.s. a sdružení dodavatelů Metrostav, a.s., který je členem společnosti Heidelbergcement, a.s., jednoho z největších dodavatelů cementu, betonu, kameniva a štěrku.

Knihovna Jiřího Mahena v Brně

Největší moravská veřejná knihovna a druhá největší veřejná knihovna v České republice. Knihovna Jiřího Mahena v Brně je oproti Národní technické knihovně poněkud starší, své kouzlo však neztratila. U zrodu samotné knihovny stál první brněnský knihovník Jiří Mahen, po kterém dostala své jméno. Nejzajímavější budovou je Ústřední knihovna, která se nachází v historické části Brna. A čím je tak zajímavá? Svým stářím!

Budova ústřední knihovny je stará více než 250 let. Jedná se konkrétně o Schrattenbachův palác. Nejednalo se však vždy o knihovnu, ta zde byla přesunuta až roku 1950. Kvůli stavu budovy byla v roce 2001 provedena rekonstrukce, během které byly nalezeny původní fragmenty fresek a maleb. Knihovna má veřejnou čítárnu, informační pracoviště, hudební knihovnu a může se také pyšnit zavedenou výpočetní technikou.

Strahovská knihovna

Strahovská knihovna je jedna z nejkrásnějších a nejstarších knihoven u nás. Knihovna v klášteře je již od samotného vzniku, tedy od r. 1143. I v současnosti při procházení jejími uličkami pocítíme dobovou atmosféru a nádech historie. Pro milovníky knih je tedy návštěva Strahovské knihovny naprostou nutností.
Jako zajímavost lze zmínit, že nejstarší kniha zde uložená je Strahovský evangeliář datovaný až do roku 860. Knihovnu tvoří dva dobové sály – Teologický a Filozofický sál. Teologický sál byl navržen podle návrhu G. D. Orsiho a je to nejstarší část knihovny. Nachází se zde nádherné nástropní fresky Suarda Noseckého. Filozofický sál je pokládán za hlavní klenutý sál celé knihovny. Jeho rozloha činí 10x32 metrů a sahá přes dvě patra budovy.

Tyto tři knihovny jsou jen malou ukázkou z té velké hromady českých skvostů, které se dají nalézt napříč celou republikou. Ať už se jedná o stavby z betonu, kamene nebo dřeva, moderní architekturu nebo historickou budovu, vždy jde o jedinečnou stavbu se zajímavou historií a vlastním příběhem. Nezapomeňte si tedy udělat chvíli čas a navštívit tyto okouzlující místa plná románů, zamilovaných příběhů, detektivek a historie.