Nejvhodnějšího materiál pro rekonstrukci podlahy: Dřevo, keramika či beton?

Nejvhodnějšího materiál pro rekonstrukci podlahy: Dřevo, keramika či beton?

Každý, kdo se při stavbě nebo rekonstrukci rozhoduje o volbě materiálu pro podlahu, musí zvážit veškeré jeho vlastnosti. Beton, dřevo i keramika se od sebe odlišují délkou výdrže, odolností, hmotností, cenou a designem. Pro někoho jsou na prvním místě nízké náklady, jiný si naopak potrpí na luxus a designové provedení.

Myslete na budoucnost

Pokud vybíráte materiál pro podlahu v exteriéru, určitě byste měli zohlednit jeho životnost. Po této stránce nejkratší dobu vydrží bohužel dřevo. V původním stavu vydrží pouze pár let, a to v závislosti na typu. Dlouhověkostí naopak vynikají beton i keramika. Beton má však tu nevýhodu, že se časem hůře čistí a skvrny na něm zůstávají mnohem déle. „Kromě životnosti keramika vyniká i snadnou údržbou. Nevadí jí posypová sůl, mráz ani vysoké teploty. Díky tomu se perfektně hodí i k venkovnímu grilu. Pokud na keramickou dlažbu něco ukápne, není problém skvrnu snadno setřít,“ popisuje jednatel firmy M.B.Keramika Martin Bezděk. 

Nosnost

Dřevo dělá celkově útulnou atmosféru a mnozí ho ocení pro přírodní původ. Vyžaduje však častější údržbu a není příliš odolné vůči vnějším vlivům. Proto se moc nehodí ven. Na terasy a balkóny bude lepší volbou beton nebo keramika. Keramická dlažba však beton předčí hned v několika ohledech. Je podstatně lehčí, což oceníte například u balkónů a v místech, kde je potřeba dodržet nosnost konstrukce. Plusem je, že i když zvolíte vyšší keramickou dlažbu (2 cm), pořád nebude tolik vysoká jako betonová dlažba. 

Snadná a rychlá údržba

Ať už budete pracovat s jedním ze tří materiálů: betonem, keramikou nebo dřevem, je dobré vědět, jak se o daný materiál starat, aby vám vydržel co nejdéle a hezký. Betonová dlažba má tu nevýhodu, že se jí po nějaké době opotřebuje ochranná vrstva. Bez další impregnace pak na betonu budou zůstávat fleky, protože je více nasákavý. Stejně jako beton, tak i dřevo nasává vlhkost, proto je potřeba povrch častěji ošetřovat. Kromě betonu můžete na venkovní povrchy použít keramiku, která je na údržbu nejméně náročná. Povrch nenasává vlhkost a není nutné jej často ošetřovat. Pokud se vám na keramické dlažbě objeví nějaké nečistoty, jednoduše je setřete.  

Cena vs. kvalita

Při volbě materiálu záleží i na ceně. Nejlevněji vás vyjde betonová dlažba. Cena se může pohybovat už kolem 300 Kč za m2. Nejdražší možností je dřevěná dlažba. Aby vám vydržela opravdu dlouho, je nutné použít dražší exotická dřeva, jejichž cena se může pohybovat i kolem 2700 Kč za m2. Cenu následně může zvýšit i samotná pokládka. Zlatou střední cestou je pak využití keramiky. Čtverečný metr lze pořídit v rozmezí 450–2000 Kč.