Co vám může prodražit stavbu či rekonstrukci?

stavební dozor
Co vám může prodražit stavbu či rekonstrukci?

Finance - jeden z hlavních bodů při plánování rekonstrukce nebo celé stavby. A od toho se vše odvíjí. 

Na projektu nešetřete

Na projektu se rozhodně nevyplatí šetřit. Jedná se o základ celé stavby, který by měl dávat noty a časový harmonogram všem činnostem.

Naopak dobrý projekt může ušetřit náklady ve všech fázích realizace. Proto mu věnujte zvýšenou pozornost a nepodceňte jeho přípravu. 

Nic nepodceňujte

I když máte kvalitní projekt, bez dobré stavební firmy to nezvládnete. Abyste vybrali tu, která vám pomůže dosáhnout vysněného cíle - musíte začít hledat včas. Vyplatí se oslovit několik firem, které se vám dostaly do hledáčku a získat od nich nabídky na realizaci.  Mezi nabídkami pak vyberte tu správnou, tu která je pro vás nejvýhodnější. 

Po výběru stavební firmy nebo dodavatelů si pak pohlídejte také smlouvy. Bez nadsázky lze totiž říci, že dobrá smlouva je pojistkou celé stavby! Když máte špatně napsanou smlouvu, může na tom celá stavba pohořet. V takovém případě růst nákladů je ještě jeden z těch lepších důsledků.

Smlouva o dílo pro stavbu či rekonstrukci musí být zpracována tak, aby minimalizovala riziko navýšení ceny díla a posunování či přesunování termínu dokončení. V takovém případě se pak vyplatí investovat do konzultace se zkušeným právníkem, protože, když k navýšení ceny či posunutí termínu dojde, dostanete patřičnou kompenzaci. 

Kontrola nad věcí

Když povolíte během stavby nákladům uzdu, nemůžete se potom divit, kam až se dokáží vyšplhat.

Ideální je, když si dokážete dílčí náklady maximálně kontrolovat. Jak toho ale dosáhnout, když většina těchto kroků je na straně stavební firmy?

V praxi již začíná fungovat takzvaný systém transparentní dodávky stavby, který je v ČR úplnou novinkou a dokáže ušetřit zhruba 10 až 15 % z celkové ceny stavby.

Veškeré subdodávky v rámci takové spolupráce má zákazník možnost ovlivňovat, jsou s ním konzultovány a schvalovány, včetně skutečných cen za práci a materiál. Systém zahrnuje jak přípravu, tak realizaci stavby nebo rekonstrukce i záruku po jejím dokončení. 

V praxi to tedy funguje tak, že společnost vysoutěží u subdodavatele nejvýhodnější možnou cenu práce či materiálu a ta je ve stejné výši předložena zákazníkovi. Pomocí transparentního účtu pak má klient pod kontrolou veškeré provedené platby s třetími stranami stavby. Kromě transparentnosti plateb pak společnost zajišťuje také technický dohled nad realizovaným dílem i plnění BOZP vybraných subdodavatelů. 

Odborná kontrola je k nezaplacení

Pokud si myslíte, že se obejdete bez pravidelné kontroly nebo že zvládnete vše koordinovat a řídit bez předchozí zkušenosti sami, budete pravděpodobně zklamáni. Je proto vhodné zajistit si profesionální technický dozor, který vám pomůže od úvodních kroků s posouzením projektu, přes přejímání jednotlivých fází stavby až po případná jednání o záruce či reklamace. Na dozoru a kontrole se rozhodě nevyplatí šetřit, naopak platí pravidlo, že dobrá kontrola ušetří nejvíce peněz.