Jak pěstovat zeleninu v bytě

Zelenina
Jak pěstovat zeleninu v bytě

Nemusíte být zrovna extra zkušeným zahradníkem a přesto si vypěstujete vlastní zeleninu doma. Taková mini zahrádka na okně nebo balkóně vám přinese potěšení.

Navíc i ušetříte za kupované zboží, protože většinu z nich lze obnovit - takovému procesu se nazývá re-pěstování. Už se vám sbíhají sliny na vlastní mrkvičku nebo brambory? Pojďme se podívat, co je možné doma vlastně pěstovat. Není toho zrovna málo!

K vlastnímu pěstování potřebujeme...

Nejprve si uvědomte, že zelenina, kterou si kupujete, je vyzrálým plodem. U vlastní výsadby je nutné přemýšlet i nad tím, co bude rostlinka potřebovat ke svému úspěšnému zakořenění a vzrůstu. Půda na záhonku je na živiny jistě bohatší, než květináč nebo truhlík s trochou zeminy. I z toho důvodu je nezbytné zajistit vhodný způsob hnojení, zálivku a substráty. Správné uvedení do praxe je podmínkou. Pokud rostlinu přehnojíte dusičnany nebo jí přemokříte kořeny, nemá šanci přežít, stejně tak může ovšem i vyschnout. Vše má své zásady, kterými je dobré se řídit. Vlastní zeleninu chcete pěstovat zřejmě také za předpokladu, že bude zdravější, než ta kupovaná. To je jeden z hlavních důvodů pěstování zeleniny v bytě. Ač nemusí být vaše úroda po vzhledové stránce nejdokonalejší, co se týče nutričních hodnot bude daleko vyváženější a bez škodlivých pesticidů.

Jaké příslušenství?

Řiďte se jednoduchým pravidlem - hlubší zakořenění potřebuje také hlubší nádobu, to je případ např. u mrkve a petržele. Květináče a podmisky vybírejte tedy s ohledem na druh zeleniny. Každá zelenina je individuální a v závislosti na svém růstu vyžaduje i jinou velikost nádoby a trochu jinou péči. Brambory mají raději stín, ale rajčata a papriky milují slunce. Vlastní pěstování bude navíc atraktivnější, když zeleninu proložíte i okrasnými květinami. Věděli jste, že např. afrikány mohou odlákat škodlivý hmyz od vaší výsadby? Tím vyřešíte ochranu před škůdci a bez chemie!

Poslední dobou se velké oblibě těší samozavlažovací truhlíky. Zde substrát nevyschne tak rychle jako třeba u hliněných nebo plastových nádob.

Hliněné a plastové nádoby nejsou potřeba u druhé varianty pěstování – tzv. hydroponie. Postačí vám jakýkoliv květináč, nepotřebujete půdu, pouze živný roztok. Za oknem se povede ředkvičkám, římskému salátu, pórku, jarní cibulce, česneku, ale i kořenové zelenině - včetně sladkých batát, zakrslých rajčátek, lahodných paprik a fazolí. Nemusíte se bát ani pěstování bylinek. Co třeba saturejka, koriandr, bazalka, máta či majoránka?

Vlastní úroda potěší, váš pokrm bude mít čerstvou nezaměnitelnou chuť a neztratí žádnou výživnou hodnotu.

Jak pěstovat zeleninu v bytě