Téměř nulový dům bez zateplení. A bez starostí.

Nulový dům
Téměř nulový dům bez zateplení. A bez starostí.

Levná energie umožnila pokrok lidstva. Hned po zrušení otroctví, byli tito potřební otroci nahrazeni tzv. ropnými otroky. 

Dnes se uvádí, že na 1 člověka „pracuje asi 16 ropných otroků“. Neboli – li levná energie je nutná pro dnešní průmyslovou společnost. Jak pro průmysl, tak pro budovy a pro občana. Proto se dnes zavádí pasivní domy, energetické soběstačné budovy a nulové domy.

Všude kolem nás je plno energie zdarma, stačí ji čerpat.

Tento dům, od 12.9. 2017 do poloviny dubna 2019 spotřeboval na vytápění a teplou vodu jen 1500 kWh elektřiny. Tedy cca 3300 Kč. Vytápěn je spíše nadměrně, + 23,5 °C   a celý den, v domě bydlí 3 generace. Děti, dospělí kolem 50 let a seniorka vyššího věku. Při tak nízkých nákladech na energie nemá smysl šetřit a trpět zimou. Přitom dům je umístěn v poměrně studené lokalitě, které se přezdívá Moravská Sibiř. 

Bezúdržbovost, trvanlivost. 

Dům je postaven z technologií, které nevyžadují ani nákladnou ani drahou údržbu a mají dlouhou životnost a nízké opotřebení. Jednoduché, spolehlivé a účinné systémy. V domě není žádná fotovoltaika, ani teplovodní solární systém.  V domě není ani měkký zateplovaní systém. Dům má vlastní vydatnou studnu, tedy vodu zadarmo. Do smrti. Dům má vlastní domovní čistírnu odpadních vod, tedy vyčištěnou vodu vrací přírodě. 

Řešení důchodu. 

Z pohledu provozních nákladů, nákladů na servis, údržbu a obnovu technických zařízení a stavby – zdiva, je dům velmi nízkonákladový, blížící se k nule. Tím pádem tedy řeší i důchodový systém. Je rozdíl, zda v důchodu odevzdáte svůj důchod plynárnám, elektrárnám, případně servisákům složitých drahých technologií, případně nakupujete pořád nové díly technologie domu, nebo vám tyto náklady odpadají. To pak v pohodě vyžijete i s běžným důchodem. 

Nezáleží, kolik vyděláte, ale kolik vám zůstane v peněžence, po odečtení nutných životních nákladů. Třeba nájem bytu ve Švýcarsku stojí okolo 1000 švýcarských franků, u Ženevy i 4500 švýcarských franků. To pak jeden člověk vydělává na nájem, druhý na energie, a třetí na rozvoj domácnosti. A v Londýně je to podobné. Mnohdy vydělají na naše peníze 90.000 Kč, ale 70.000 Kč utratí za bydlení.     Životní náklady v České kotlině mohou být nízké, velmi nízké, i při mnohem nižších platech. 

Technologie domu: Dům je postaven z cihel Heluz 50 2 in 1, s tepelnou izolací vevnitř. Tím pádem životnost tepelné izolace = životnosti cihly. Nehrozí tedy, z hlediska životnosti domu, nekonečné opravy zateplovacího systému Etics. Cihla je cihla. 

V domě je řízená výměna vzduchu s rekuperací tepla. V domě je tedy pořád příjemný čistý vzduch, jako když spíte pod stanem. V domě je optimalizované teplovodní podlahové topení. Topení a teplou vodu zajišťuje tepelné čerpadlo s měděným zemním kolektorem. Měď je měď. Měděný zemní kolektor zajišťuje vysokou účinnost i v tuhých mrazech. Bez elektrokotle. Žádný elektrokotel zde ani není. Ani záložní, ani bivalentní. Tepelné čerpadlo, v únoru 2017, mělo příkon kompresoru pouhých 423 W, při venkovní teplotě mínus 18 °C a ještě vypínalo – mělo výkonovou rezervu. V tu dobu, měli někteří majitelé mnohem dražších značkových tepelných čerpadel – teplo z nitra hlubin země, tepelná čerpadla již od ledna 2017 dávno zamrznutá a topily jim elektrokotle.   Tepelné čerpadlo není o ceně a o značce, ale o optimalizaci celého systému. 

Tepelné čerpadlo s měděným zemním kolektorem má vysokou účinnost, nízké namáhání, nízké opotřebení, dlouhou životnost a je jednoduché a levné na servis. Kompresor tepelného čerpadla nemá měnič. Není tedy ohrožen elektronickým smogem, statickou elektřinou, bouřkami, přepjetím, výboji, …

Kompresor je jediná pohyblivá část v tepelném čerpadle podléhající mechanickému opotřebení.  Dle mých 20letých chlaďařských zkušeností, je životnost kompresoru opravdu 20–40 let, přičemž výměna kompresoru není drahá, zbytek systému se neopotřebovává.  Není to, jako když kupujete každých 5 let novou pračku. 

 

nulový dům

 

Tento dům představuje trvalou hodnotu.  

Tepelné čerpadlo s měděným zemním kolektorem je jednoduchý a vysoce účinný systém, proto v Rakousku je 75 % tepelných čerpadel s měděným zemním kolektorem. Jedná se o středoevropskou technologii vhodnou do našich klimatických a geologických podmínek. ČR není ve Švédsku, u nás je jiné geologické podloží i jiné energetické toky z nitra Země, jak se učí i na Fakultě stavební, katedře TZB v Brně. Díky tepelnému čerpadlu má celý dům tzv. Ekotarif. Levnou elektřinu pro provoz celé domácnosti, případně budoucí nabíjení elektrokola, elektroauta a podobně. 

Další možnosti rozvoje. 

Dům má další možnosti energetických úspor ( jako využití odpadního tepla)  a zisků ( fotovoltaika, teplovodní kolektory, na kopci malou větrnou elektrárnu ) , ale zatím je nebude realizovat. 

Energetické úspory a nulové domy, to není složitá budoucnost, ale realita dneška. 

Autor: Ing. Pavel Sýkora, chlaďař, energetický specialista 

Související články:

Nulový dům bez zateplení