Ideální dům a jeho přínosy pro život

Ideální dům a jeho přínosy pro život

Co tedy můžeme čekat od ideálního domu? Těch přínosů je spousta, navíc násobených časem. Čím začít?

 

Bez vody není života.

Běžný dům spotřebuje za rok cca 250 m3 vody. Pokud ji nakupuje, řekněme 100 Kč/kubík, je to cca 25.000 Kč. Pokud ovšem má dům zavlažovanou zahradu, jen 15minutová letní zálivka je 3 m3 vody. Pak jsou spotřeby vody mnohem vyšší. Za 50 let Vašeho užívání domu 1.250.000 Kč za vodu, pokud máte vlastní studnu a vlastní čističku.   Již chápete, proč Němci říkají jde – li o úspory, nepočítáme návratnost, vždyť jde o úspory?  Již chápete, proč nám Francouzi prodávají naši českou vodu? Jde o peníze. Trvalé finanční toky. A ty nyní odtékají kamsi do zahraničí, ...

Úspory jsou mnohem vyšší, pokud budeme počítat meziroční inflaci 5 %, cena za 50 let vyskočí do neuvěřitelných výšin. Samozřejmě musíme odečíst energii pro provoz čističky a studny, výměny čerpadel u studny, kompresorů u čističky, ale i tak je to ekonomická výhoda. Mít vlastní vodu.

Pokud nemůžete mít vlastní čističku, alespoň dešťovou jímkou a studnou můžete snížit výrazně náklady na vodu.

Energie

Dále jsou zde energie. Pokud místo 50.000 až 60.000 Kč platíte 15.000 Kč, nebo máte-li fotovoltaiku s tepelným čerpadlem a platíte téměř nulu, je to minimálně úspora 50.000, Kč ročně. To máte za deset let 500.000 Kč, při inflaci 5 % je to ale mnohem více. Za 50 let 2,5 milionu Kč.

Samozřejmě kvalitní a účinná tepelná čerpadla mají i nízké opotřebení, ale ty 3 kompresory se asi budou během 50 let měnit, cca 3 x 30.000 Kč. U fotovoltaiky je servis již mnohem náročnější. ČEZ údajně mění baterie každých 5 let. Ale i tak bude úspora kolem 2 milionů Kč.

Akvaponický skleník

Dalšími mohou být přínosy za skleník. Pokud vám malý akvaponický skleník dá 1,5 t zeleniny ročně a asi 200 kg ryb, mohlo by to být cca 60 Kč / kg zeleniny, 130 za kg ryb, máte dalších 116.000 Kč ročně, za 50 let 5.800.000 Kč.

Samozřejmě, musíte odečíst krmivo pro ryby, což je vlastně hnojivo. Nějaké osvětlení a topení. I tak je ovšem takový skleník "zdrojem obživy".

Navíc ovšem, kvalita doma vypěstované potravy je mnohem vyšší než strava než stravy supermarketů.  A tím pádem budete méně stonat, budete zdravější a ušetříte i za doktory.  Získáte tím vyšší kvalitu života.

Ideální dům je výhodnější než penzijní spoření

Takový Ideální dům je vlastně výhodnější než penzijní spoření. Dům se zaplatí sám a na důchod máte ještě velmi nízké provozní náklady. Provoz domu tedy snadno utáhnete i z penze. A pořízení domu? Dům se zaplatí z úspor, pokud ještě započítáte úsporu za nájem, který tím pádem nemusíte platit. Za takový nájem, taky zaplatíte majlant. ´Rekněme 10.000 Kč, spíše 15.000 Kč včetně inkasa, x 50 let, to je 9 milionů korun.

Samozřejmě, musíme odečíst nutnou údržbu domu.   Dům lze ale postavit tak, aby nutná údržba domu byla minimální.   Dnes se již staví Téměř nulové domy – bez měkkého zateplovacího systému a náklady na údržbu fasády se tak výrazně snižují. 

Již víte, kam vám mizí peníze z rodinného rozpočtu?

Myslíte, že se vám nevyplatí tepelné čerpadlo, pasivní dům, studna, ani téměř nulový dům? Ani fotovoltaika? Ani elektromobil? Projekty pro dotace, a realizace úsporných domů provádí firma SV Heating. Není to tolik o investici, jako o přesměrování finančních toků. A nemusí jít o novostavby, může jít i o rekonstrukce.

Autor: Ing. Pavel Sýkora, energetický specialista

Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Téměř nulový dům bez zateplení
Dotace na novostavby
Nejlepší kotel do novostavby
Akvaponický skleník s topením zadarmo
Tepelné čerpadlo a elektromobil