Dům bez hypotékyTo je sen mnoha dnešních lidí. Ovšem velká skupina lidí si tento sen již naplňuje. Jedná se nejen o mladé rodiny, ale i o rodiny před důchodem.

Některé rodiny, po překonání 45 let života, docházejí k názoru, že „velký řadový dům uprostřed města“ na stáří živit nechtějí. „Vždyť by se tam hledali“. Děti odešly za prací a pro 2 lidi je to zbytečně moc velké. A začínají stavět někde na vesnici, malý přízemní dům kolem 100 m čtverečních, ideálně v pasivním standardu. Ti náročnější a přemýšlivější ještě posunují dům do potravinové a energetické soběstačnosti. To je to správné řešení důchodu. Voda, kanalizace, elektřina a teplo zadarmo, maso a zelenina z akvaponického skleníku levně a pohodlně. A ještě ušetříte „za benzin do obchodu na nákupy.“ Soběstačnost, nezávislost, úspory, to jsou trendy dnešní doby.

Jsou domy bez hypotéky jen pro předdůchodovou generaci?

No, jsou to domy pro lidi, co se nechtějí zadlužovat. Co chtějí pořídit dům za „rozumné peníze“, aby byl dům pohodlný a nebyl provozně drahý. Jedná se o dům pro život, pro mladé rodiny, i pro dům na důchod.

Dům bez hypotéky

Jak a z čeho stavět dům bez hypotéky?

To je různé. Někdo upřednostňuje Porotherm, jiný Heluz, na obrázku je Ytong. Používá se i Porfix, nebo 17,5 cm pěnosiláktové tvárnice, které unesou až 7 pater. Betonové domy, ale i dřevostavby, montované domy. Na obrázku je Pasivní dům Ytong. 220 m čtverečních, investice včetně nábytku, bez fasády, rekuperace a digestoře 2 500 000,- Kč i s kotelnou. Rozvody mají hotové, rekuperační jednotka stojí 45 000,- Kč. Cena je i s kuchyní. Blower door test hotov. Materiál na fasádu taky nakoupen, tedy dokončení investice nebude vyšší, než dalších 180 000,- Kč. Všude příjemné, úsporné, komfortní podlahové topení, nikoliv "topení průvanem." Topení dřevem, interiérová kamna. U montovaných staveb je základní výhodou rychlost stavby. Pokud koupíte stavebnici domu bungalov (přízemní dům) do 100 m čtverečních, v ceně cca 450 000,- Kč bez DPH, doba výstavby, pro 6 lidí trvá jen 16 hodin! Tedy celkem, na stávající základové desce trvá výstavba hrubé stavby méně než 100 hodin. To se pak dostáváte na velmi zajímavé ceny pořízení nového vlastního domu. Dosažitelné i bez hypotéky.
Podlahová plocha do 100 m čtverečních je celkem dostatečná. Polovinu roku můžete díky francouzskému oknu rozšířit své bydlení i na zahradu. Pro mladé rodiny může být výhodné zvednout podkroví o cca půl metru a v budoucnu dobudovat obytné podkroví. A máte dům třeba 200 m čtverečních, jak porostou děti. Nelze říci obecně, z čeho a jak stavět. Je nutno zvážit možnosti investora, možnosti – výhody a nevýhody pozemku, zasadit dům do terénu. Je to individuální, případ od případu.

Soběstačnost, nezávislost

Nejde o to být nespolečenský asociál. Jde o to, proč platit za něco, co mohu mít zadarmo? Pokud si vykopete studnu, můžete mít vodu zdarma. Máte – li domovní čističku odpadních vod, neplatíte kanalizaci. Máte – li tepelné čerpadlo, celý dům má velmi levnou elektřinu a samozřejmě levné teplo. V praxi - Nezateplený bungalov cca 160 m čtverečních, s tepelným čerpadlem v Podkrkonoší (měděné vrty), platí komplet elektřinu za dům do 20 000,- Kč ročně i s paušálem. Mnoho úsporných domů je ale i vytápěno krbem, případně teplovodním krbem, nebo interiérovým kotlem. Ten může být umístěn dokonce v kuchyňské lince. Někteří lidé budují ostrovní domy – ostrovní fotovoltaické systémy – vyrábějí si elektřinu pro vlastní spotřebu. Nemusíte všechny tyto technologie kupovat hned. Můžete je realizovat postupně, je ale dobré předem mít stanoven cíl. Abyste s cílovým stavem počítali.

Dotace

Pokud dům dobře zateplíte, posunete do pasivního standardu, lze čerpat dotaci 435 až 585 000,- Kč. Mnoho domů má již dnes pasivní zeď, investoři o tom ani neví. Tedy posun do pasivu je určité navýšení investice, dotace je ale mnohem vyšší. Mít pasivní dům je určitá výhoda. Za pár let to již bude standard. Nic horšího, než pasivní dům, vám ani stavební úřad nepovolí.  Tak proč už dnes neudělat dům pořádně, a ještě navíc s dotací?

Dům bez hypotéky

Jak se tedy dostat k domu bez hypotéky?

1. zmenšením domu. On zase tak malý být nemusí, postavíte Bungalov 100m 2 a pokroví si malou investicí připravíte pro příští investici o rozšíření obytného podkroví, třeba až vyrostou děti
2. změnou materiálu a výbavy domu.
3. pokud máte opravdu enormně málo peněz, lze budovat i domy z unimo buněk nebo „mobilní domy“. Často moc mobilní nejsou, jde spíše o „obejití stavebního úřadu“.
V Újezdci u Luhačovic investor již po revoluci spojil 6 vagonů a vybudovat komforní montovaný dům. Na Slovensku se ještě dnes „betonují kvádry z popele“. Zdivo na dům pak prý vychází na 15 000 nedávno ještě slovenských korun.
Těžko dávat univerzální návod. Zděný bungalov, a to je dnes žádané pohodlné, komfortní a levné bydlení, nemusí být drahý.

Autor: Ing. Pavel Sýkora, energetický auditor

Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Soběstačné domy
Jak ušetřit při stavbě domu
Akvaponické skleníky – maso a zelenina velmi levně a pohodlně
 

Komentáře   

0 #13 vavra 2018-03-12 20:44
Dobrý den chtěl bych začít stavět a zaujali mně ty kvádry mohl by my o tom napsat někdo víc popřípadě i foto.Nedovedu si to totiž představit.Popřípadě nějaký odkaz na nějaké webové stránky.Děkuji za odpověď
Citovat
+2 #12 dikobraz 2015-11-10 11:56
Po večerech klepat a vrtat jaksi v obytné zástavbě nelze. Takže ono je to vše špatné. Je s podivem, že před válkou byly ceny domů vlastně k poměru ke kupní síle levnější, přes výhradně ruční práci. Že by prům,yslová revoluce naopak zdražila své produkty oproti době kdy nebyla tak rozvinutá? Ano. Je v domě sice mnohem více technologií a materiálů než dříve, ale celkově jsme na tom hůř. (životnost, provedení, kvalita) Též s příjmy občanů, tak s cenou za práci i za domy. A ne každý na to má fyzicky i psychiky aby stavěl vlastníma rukama.
Citovat
+1 #11 dikobraz 2015-11-10 11:55
Moc nechápu kde je ta úžasná levnost? 100m2 dům za 2,5 mil plus ještě se musí cosi doplatit (v článku) vycházi na nejméně 25 000 kč/m2. To lze v komerční výstavbě najít běžně. (i méně i více).
Je to bez pozemku, takže kolik připočíst už je na lokalitě.
Tzv. "stavebnice" doporučovaná znamená patrně hrubou stavbu?? Ano ta je ale levná. Paradoxně, i když vizuálně dům stojí, je daleko cíl. Svépomocí lze výrazně ušetřit, ale znamená to pro někoho odložit zaměstnání.
Citovat
+5 #10 Ing. Pavel Sýkora 2015-10-05 14:18
Paní Bošinová, to je složité. Dnešní technologie jsou již skládačka. Dá se navrhnout snadné řešení. Doporučil bych jednoho perfektního zedníka, k němu 3 - 5 brigádníků, klidně studentů. Hrubou stavbu zvednete - patro za sobotu. Náročnější jsou pak spíše dodělávky. Ale i ty se dají udělat snadno a efektivně. Kalkulovali jsme snad stovku domů.... okna vám udělá firma, stejně i střechu,...i velmi malých domů s tepelnou ztrátou 2,6 kW se vám velmi zjednodušeuje topení,...
Citovat
+4 #9 Marie 2015-08-13 16:10
Dobrý den, článek je hezký, ale v dnešní době mi přijde postavit za tuto cenu celkem nemožné.
Chtěli bychom s manželem postavit dům, ale nemáme zrovna moc financí. Hypotéku, kde přeplatíme milon či dva nechceme. Jediná možnost je tedy stavět svépomocí, bohužel ani jeden nevíme o stavění skoro nic. Pokud bychom stavěli každý den po práci a o víkendech, měli bychom hotovo předpokládám cca za 5 let a byli bychom naprosto vyčerpaní. Zbýva tedy jedině dům na klíč nebo na dokončení, ale to už jsme zase u těch strašných hypoték. Bohužel uzavřený kruh a neřešitelná situace pro nás a asi i pro většinu lidí, co se nechce zadlužovat.
S pozdravem Marie Bošinová
Citovat
-2 #8 Tomáš 2014-10-29 10:58
Známej stavěl s www.prozi.cz a říkal, že se vešli do 1 mega. To mi přijde taky dobrá cena.
Citovat
+11 #7 Ing. Pavel Sýkora 2014-10-22 13:59
Bungalov v Západních Čechách, včetně kuchyňské linky z Ikey , YTONG, svépomocí, ale ne pasivní, 820 000,- Kč.
Citovat
+1 #6 Slamodomy 2014-03-23 10:33
Slámodomy vychází tak na 600 000 Kc, ovesem nejsou téměř ani nizkoenergeticke.
Citovat
+3 #5 Kdo 2014-03-22 20:38
Kdo je zadlužen, není skutečně svoboden. http://blisty.cz/art/72608.html
Citovat
+1 #4 Gahura 2014-03-02 14:51
"Průmyslový zaměstnanec je při své práci služebníkem, musí proto mít takové možnosti soukromého života, aby se cítil ve svém domě králem," vysvětluje v roce 1944 F. L. Gahura naplňování Baťových plánů.
Zdroj: http://bydleni.idnes.cz/batovske-domky-zlin-0qe-/stavba.aspx?c=A140227_120745_stavba_web
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zajímavé rubriky

Doporučené stránky

Jak Bydlet - články o bydlení
Cestovní server - vše o cestování
JáUšetřím.cz- Jak ušetřit: bydlení, cestování, energie