9 tipů pro zelenější a úspornější bydlení

9 tipů pro zelenější a úspornější bydlení
Jak udělat z vaší domácnosti lepší místo k bydlení? Proměňte ji v ekologickou. Zelená domácnost je totiž nejen ekonomická a efektivní, ale nabízí i zajímavá designová řešení. Přinášíme vám rady, jak prospět životnímu prostředí i vašemu rodinnému rozpočtu.


1. Od podlahy

Pokud uvažujete o ekologické domácnosti, vezměte to rovnou od podlahy. Vhodná podlahová krytina totiž dokáže místnost izolovat od spodní vlhkosti a pomáhá tak předejít i případným ztrátám tepla. Podlaha by také měla být z přírodních materiálů, které lze recyklovat. Ideální je např. dřevo nebo ekologicky odbouratelné přírodní linoleum. Zajímat byste se měli i o to, zda podlaha splňuje ekologické normy – zda její výroba nemá dopad na životní prostředí, zda dřevo (v případě dřevěné podlahy) pochází z udržitelného zemědělství atd. Příkladem ekologického přístupu může být způsob výroby podlah ve společnosti Quick-Step. Ta do svých podlah využívá zbytkové dřevo ze starých stromů kaučukovníku, které by jinak musely být spáleny. S výběrem ekologické podlahy mohou pomoci i certifikáty, jako jsou např. PEFC (certifikát, který potvrzuje, že dřevo v podlahách pochází z udržitelného hospodaření) a EPD (certifikát o vlivu produktu na životní prostředí v průběhu jeho životního cyklu). Většina výrobců podlah dnes již tyto certifikace nabízí.

2. Posviťte si úsporně

Úsporné žárovky jsou dnes součástí každé domácnosti. Nejenže se díky nim snižuje světová spotřeba elektrické energie, ale i vaše účty. Víte ale, jak vybrat vhodný typ žárovky do dané místnosti?

Univerzálním řešením se v mnoha domácnostech staly kompaktní úsporné zářivky. Ty mají o 60 - 80 % vyšší účinnost, 5x menší spotřebu a 15x delší životnost než běžné žárovky. Hodí se všude tam, kde potřebujete trvalejší osvětlení, jako je např. obývací pokoj. Halogenové žárovky využijete spíše ke krátkodobému svícení, např. pro pracovní plochy v kuchyni, na toaletách a v koupelnách, nebo ve sklepě. Také LED žárovky si pozvolna razí cestu do našich domácností. Nalezneme je v různých dekorativních osvětleních, ale hodí se i pro běžné svícení. LED žárovky mají dlouhou životnost a nevadí jim ani časté vypínání a zapínání. Díky mechanické odolnosti jsou vhodným zdrojem světla pro dětské pokoje. 

3. Obměňte spotřebiče

Rozlučte se jednou provždy se starými spotřebiči. Ty nové jsou nejen mnohem výkonnější, ale také spotřebují méně energie. Při koupi spotřebiče vždy pozorně prostudujte energetické štítky, vhodné je vybírat v energetické třídě A++ a A+++.


Pračky

U praček se ptejte na spotřebu vody a energie nejen při standardním pracím cyklu, ale také u tzv. eko nebo rychlých programů. Mnohé „úsporné“ programy totiž ve skutečnosti spotřebují více vody a energie než ty standardní. Zajímat by vás měla i záruka na spotřebiče. V současné době dávají výrobci spotřebičů i delší záruku, než jsou dva roky. U praček dnes běžně dostanete záruku na motor až 10 let, ale výjimkou není ani 20letá certifikace (např. pračky LG).

Samostatnou kapitolou je nastavení teploty praní. Dávno již neplatí zažitý mýtus, že prádlo lze dobře vyprat jen při vysokých teplotách. Moderní pračky a prací prostředky perou efektivně již při 20 - 30 stupních. Stejně tak bychom neměli pračku spouštět dříve, než je buben plný. Početnější rodiny využijí zejména modely s velkou kapacitou praní. Např. LG kombinovaná pračka se sušičkou má kapacitu 12 kilogramů při praní a 8 kilogramů při sušení, díky čemuž se sníží frekvence praní v domácnosti až o 91 praní za rok.

Myčky

Spotřebu vody také výrazně snížíte koupí myčky. Jedno mytí nádobí pod tekoucí vodou vás připraví až o 20 litrů vody, což představuje více než 3800 korun ročně. Myčka zvládne to samé množství nádobí i s 10 litry. Pokud i to je pro vás stále příliš mnoho, sáhněte po parních myčkách (např. myčka LG True Steam). Parní myčky zajistí díky vysokému tlaku a teplotě páry stejnou kvalitu mytí nádobí jako klasické myčky, přičemž k vytvoření páry spotřebují jen malé množství vody. Vysoká teplota páry navíc dezinfikuje nádobí a zabíjí veškeré bakterie.

Lednice

Snížit spotřebu energie lze i výběrem vhodné lednice. Současné modely v energetických třídách A+ či A++ mají nejen stylový vzhled, ale umí ušetřit až 70 % budoucích nákladů na elektřinu. Praktickou eko „vychytávkou“ je např. funkční prvek Door-in-Door, který nabízí např. lednice od LG. Technologie Door-in-Door umožňuje nejen rychlý přístup do prostoru s čerstvými potravinami v pravých dveřích lednice, ale také snižuje ztráty chladného vzduchu z lednice a tím omezuje spotřebu energie.

Pokud žijete sami, zvažte i optimální velikost lednice a případně i to, nakolik využijete mrazící část. Menším domácnostem se určitě vyplatí koupě samostatné chladničky, která má přibližně poloviční spotřebu elektřiny oproti modelu s mrazicí částí.

4. Jak na sprchování?

K osobní hygieně spotřebuje každý člověk až polovinu své denní spotřeby vody. To je v průměru 60 litrů za den. Patříte-li mezi ekologicky smýšlející, určitě se už místo koupání ve vaně raději sprchujete a vodu na čištění zubů si napouštíte do kelímku. Jak ale dál? Dobrou volbou jsou úsporné termostatické baterie do sprch, které umožňují nastavit teplotu vody. Odpadá tak mixování teplé a studené vody v baterii, díky kterému je spotřeba vody v porovnání s obyčejnou pákovou baterií nižší o 50 %. Dále můžete namontovat na všechny kohoutky také tzv. perlátory, které vodu obohacují o vzduch, a tím snižují její spotřebu.

5. Eko nábytek

Zelenější domácnost si můžete zajistit i výběrem vhodného nábytku. Zvolte nábytek z přírodnin jako je teak, ratan nebo bambus, nebo oslovte některého z místních truhlářů. Získáte tak nejen jedinečný interiérový kousek, ale podpoříte i domácí ekonomiku. Zajímavou „eko“ alternativou klasického dřeva je i nábytek z plastového recyklátu, tedy z plastového odpadu. Plastový recyklát se používá hlavně pro nábytek zahradní, který musí mít snadno omyvatelný povrch a být odolný proti rozmarům počasí.

6. Myslete na barvy

Věděli jste, že výběr barev v interiéru může ovlivnit, kolik utratíte ročně za elektřinu? Světlé barvy totiž odrážejí více světla než tmavé odstíny. Díky tomu si v místnostech bez problémů vystačíte i se slabším osvětlením. Ideální barvou je bílá, která odráží až nejvíce dopadajícího světla, dále žlutá nebo světle šedá. Při malování proto volte spíše světlé či pastelové odstíny. Stejně tak nezapomínejte na barvy ani při výběru podlah.

7. Topení s rozumem

Aby byly náklady za energie vynaloženy co nejefektivněji, doporučují odborníci pravidelnou výměnu radiátorů za úspornější. Zastaralá topná zařízení totiž zbytečně zvyšují náklady. Při výměně byste měli zvážit, jaký typ radiátoru bude do dané místnosti nejvhodnější. Poradit vám mohou odborníci v hobby marketech, např. na http://www.hornbach.cz/vymena_radiatoru.

Místnosti také zbytečně nepřetápějte, pro dospělého člověka je ideální teplota mezi 20 a 21 stupni. Během noci pak topení vždy stáhněte, spánku totiž prospívá teplota o zhruba 3 °C nižší, tedy 17–18 °C.

8. Správné třídění

Plasty, papír a sklo už nějaký ten čas třídíme všichni a naučit bychom to měli i naše děti. V České republice jsou kontejnery na tříděný odpad dostupné prakticky všude, takže třídit může až 98 % občanů . Zapomínat bychom neměli ani na staré elektrospotřebiče (např. televize, lednice, zářivky, rádia apod.), které lze bezplatně odevzdat ve sběrných dvorech či ve vybraných prodejnách nebo opravnách elektro.

9. Vypněte elektroniku

Některé spotřebiče, jako jsou televize a počítače, spotřebovávají elektřinu, i když je zrovna nepoužíváte. Po vypnutí totiž stále zůstávají v pohotovostním režimu Stand-by. Takový provoz vás může ročně přijít i na několik tisíc korun. Řešením je vypínat spotřebiče síťovým vypínačem, který je odpojí ze sítě, případně spotřebič zcela vytáhnout ze zásuvky. Tichými „žrouty“ energie mohou být i nabíječky mobilních telefonů a napájecí kabely k notebookům, pokud je ponecháte dlouhodobě zapojené v zásuvce.