Dotace na baťovské domky 2014

Baťovské domky
Dotace na baťovské domky 2014

Baťovské domky, to je rarita. Předběhly dobu o 3 generace. Nádhera. Jenže nyní baťovské domky, vysoce moderní ve své době, doběhly ceny energií.

Baťovské domky

V současné době je obrovsky výhodné domky zateplovat. Dochází k sečtení, ne, násobení výhod. Jsou nízké ceny stavebních prací, poměrně vysoké dotace, zvláště na pomátkově chráněné domky. Dotace jsou pro památkově chráněné domky mnohem dostupnější a zjednodušilo se jednání s památkáři. Tedy, dnes, nebo nikdy. Kdy jindy v budoucnu by to mělo být výhodnější? 

Jak je to tedy s dotacemi?

Od 1.4. 2014 se zdvojnásobila dotace na projekty na 20 000,- Kč. Památkově chráněný dům může čerpat dotaci třeba jen na okna. Poměrně "snadno" je dosažitelná dotace 55 %. Nebo na další části obálky budovy, případně na všechno. Zateplení fasády, stropu, oken, podlahy. K tomu je možno mít dotaci 100 000,- Kč na rekuperaci a 50 000,- Kč na solární systém. Případně až 100 000,- Kč na tepelné čerpadlo, topíte - li neekologicky.

energetický štítek

Dotace vyřizuje firma Master Energy. Má s tím dlouholeté bohaté zkušenosti, i ve Zlíně na baťovských domcích. Já bych ještě doporučil dům doplnit dům o pár fotovoltaických panelů. Přesněji 4. Jsou velmi levné, kolem 4000,- Kč. Případně těmito panely pohánět tepelné čerpadlo. 3,6 kW se dá dnes koupit za 35 000,- Kč.

Jak vidíte, je možno dnes celkem snadno dosáhnout vysoce energeticky úsporného, poměrně soběstačného, energeticky moderního baťovského domku. Vaše faktury za energie budou "srandovní."

Pokud by dům nebyl napojen na kanalizaci, máte dalších 20 000,- Kč dotaci na domovní čistírnu odpadních vod. Úspory jsou tedy velmi zajímavé. A snadno dosažitelné. S rychlou návratností. Není problém v praxi dosáhnout 81 % energetických úspor.

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz

 

Související články:
Teplá voda denně zdarma. Celoročně