Nej kotel na dřevo. Dřevoplyn.

Náklady na vytápění
Nej kotel na dřevo. Dřevoplyn.

Na trhu je dnes spousta kotlů na dřevo. Obecně ale mají zpravidla krátkou životnost a provozní roční účinnost spalování není nejvyšší.

Kotle montujeme cca 18 let. I velké výkony, do 1000 kW. I servisujeme. Víme tedy sami dobře, co od kterého kotle čekat. Byli jsme překvapeni, když zákazník koupil jeden z nejdražších českých dřevoplynových kotlů 14 kW za 95 000,- Kč. Po 2 letech provozu ho vyměnil za nový kotel. Ušetřil 30 – 40 % dřeva, a pořádný kotel dřevoplynový má životnost 35 – 45 let. Je to možné? Vždyť běžný dřevoplynový kotel má průměrnou životnost 8 let. Jde sice o dražší kotel, když ale uvážíme, že přežije 5 českých dřevoplynových kotlů, je vlastně levný.

Proč je tak „jiný“?

Je zde uplatňována jiná filosofie topení. Spalování kotle je kontinuálně řízeno lambda sondou. Do výměníku jsou přiváděny spaliny, až po důkladném spálení. Má dotykový display, průběžně měří, kontroluje a řídí účinnost spalování. Je tedy rozdíl, má – li běžný dřevoplynový kotel špičkovou účinnost jen při jmenovitém výkonu, nebo v průběhu celého procesu spalování. V tom je ten zásadní rozdíl. Kvalita se vyplatí. Kvalita je vlastně levná.

Kotel na dřevo- dřevoplyn


Obrázek je ilustrační, spalování CB krbu.

Tento krb – kamna, má taky mnohem vyšší účinnost spalování, ovšem není řízen lambda sondou. Pokud si pořídíte dřevoplynová kamna, ještě na nich můžete vařit. Je pravda, že investice je sice vyšší, než běžný krb, nebo běžná kamna. Úspora paliva a času se Vám vrátí za 1 – 3 roky. Dnes nejde o to kupovat laciný krb. Ale mít levné teplo. Krb kupujete jen jednou. Palivo budete platit do smrti.

Zdroj: www.masterenergy.cz

Autor: Ing. Sýkora Pavel

Ing. Sýkora Pavel je energetický specialista pro vypracovávání energetických auditů, energetických posudků, průkazů energetické náročnosti budov, kontroly kotelen a rozvodů tepla, kontroly klimatizací, Chladírenské revize chladivových okruhů, tepelných čerpadel a klimatizací. Datum posledního přezkoušení 13.6. 2014.