Ušetřete 80 % tepla zateplením. Vyplatí se zateplovat?

Baťovský domek úspora
Ušetřete 80 % tepla zateplením. Vyplatí se zateplovat?

Pokud zateplíte dům důkladně, tak určitě ano. Dům ze Zlína snížil spotřebu energií na vytápění zateplením o 81,2 %. Další velkou úsporu přinesou 4 velkoplošné panely na solární ohřev teplé vody.

Stát úspory podpoří dotací cca 250 000,- Kč v rámci programu nová zelená úsporám. Pro rok 2014 by mělo být na dotace vyčleněno dokonce 2 x více peněz, než v roce 2013.

Je velký rozdíl v tom, zda zateplíte dům částečně, nebo komplexně. Při komplexním zateplení se dosahuje podstatně lepších výsledků a nedochází ke stavebním defektům, například neřešení tepelných mostů.

Vytápěná podlahová plocha daného domu je 104 m2. Přesto, že dům není velký, měl velkou spotřebu energií na vytápění. 38 700 kWh, což ho řadilo do nehorší klasifikace G. Energeticky mimořádně nehospodárná budova. S měrnou roční spotřebou energií na vytápění 291 kWh / m2 a rok. Po zateplení, 14 cm šedý polystyren fasáda, 16 cm podlaha + zafoukání stropu polystyrenem 265 mm, klesne spotřeba energií na vytápění více než 5 x. Bude dosaženo klasifikace B, s měrnou spotřebou 54,73 kWh / m2 a rok, celková spotřeba energií na vytápění bude 7 700 kWh. Protože v domě je 7 osob, což obnáší spotřebu energií na teplou vodu přes 7 034 kWh, větší polovinu teplé voda dodají zdarma solární kolektory. 

Realizací investice, tedy zateplení a instalace solárních kolektorů, dojde k několikanásobnému snížení nákladů na vytápění a teplou vodu. Návratnost investice, po odečtení dotace, bude kolem 5 – 7 let.  Máte – li násobně větší dům, úspory i spotřeby energií, budou násobně větší. 


Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz

 

Související články: 
Zateplování baťovských domků
Dotace na novostavby 2014  
Soběstačnost potravin z malé zahrádky