Vysoké záhony

Vysoký záhon
Vysoké záhony

Stále vyšší náklady na potraviny, stále nižší kvalita potravin, stále větší touha po soběstačnosti a stále menší množství volného času nás nutí hledat moderní metody zahrádkaření. Taky zmenšují pozemky kolem domů.

Proto lidé hledají nové, účinnější metody zahrádkaření. Ne všechno se zhoršuje. Naopak, rodiny dnes na sídlištích zakládají potravinová družstva. Kompost a kvalitní koňský hnůj jde dnes sehnat zadarmo. Po hydroponii, aeroponii a akvaponii se uplatňují i jednodušší systémy. Pyramidy pro jahody, různé skleníky a konstrukce, nyní se rozmáhají vysoké záhony. Vynález zřejmě z Ruska.

Logiku to má. Je to jako by pařeniště, ovšem vyvýšené. Uvádí se, že výnosnost se zvyšuje o 100 % proti běžným záhonkům. A to je zajímavé. Ale bude to asi mnohem více. Jde o ohradu ze dřevěných desek, nebo proutí, výška 30 - 50 cm. Vykope se jáma 20 - 30 cm, na dno se uloží dřevěné větve a proutí. Další vrstva je dřevěná štěpka, pak listí, hnůj a hlína. Záhon má vlastní mikroklima - topí si sám. Ideální je automatická zálivka. Na jaře je možno překrýt folií, nebo alespoň netkanou textilí. Záhony jsou úzké, jen na 2 řádky rostlin, od severu k jihu. Dá se tak pěstovat všechno možné. Papriky, saláty, okurky, dýně, zelí, řepa, jahody,…

První dva roky se doporučují rostliny 1. trati, náročné na hnojení. Pak až rostliny 2. trati.

Pěstování rostlin ve smíšené kultuře pak podporuje růst a chrání před silným napadením škůdci. Dobrých výsledků docílíme např. kombinací rajčata /petržel, mrkev/cibule anebo taky salát /ředkvička kerblík. Jde o samozásobitelství, ale hlavně o kvalitu potravin. Tedy o zdraví. O vaše zdraví.

Autor: Ing. Pavel Sýkora
zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Dotace na novostavby i svépomocí. V roce 2015 až 585 000,- Kč
Soběstačné domy
Aerponie, hydroponie, akvaponický skleník
Kvalita stravy a civilzační nemoci. Homocystein