Chlévský hnůj

Chlévský hnůj

Je dobré hnojit chlévským hnojem? I můj známý, předseda JZD, říká, že kravský hnůj je lepší, než koňský. Jejich "JZD" ovšem chová jen krávy. Jak to může vědět, že?

 

V minulosti se strojená hnojiva - umělá hnojiva, používala pouze jako doplněk. V začátcích se používal pouze ledek. Za dob JZD pak hnojení umělými hnojivy bylo jako základní. Nejčastěji NPK. Tedy Dusík, fosfor, draslík. Ovšem za posledních 50 let, pokleslo procento živin v zelenině a ovoci o 80 %. Tedy, uvádí se, že dnes musíte sníst 6 jablek, kdysi stačilo 1 jablko, 25 banánů proti jednomu banánu dříve, a podobně. V půdě nejsou živiny, nikdo je tam nedodává, a ty co byly, vyplavily kyselé deště. Hnojí se pouze na objem. Aby to rychle a hezky narostlo. Lidé se dnes vracejí k přírodním hnojivům. Jsou komplexní.

Koňský hnůj

vždy sedláky i zahrádkáři považovaný za nejlepší. Perfektně topí, velmi vhodný do skleníků a pařenišť. Ideální je uhnitý černý hnůj. Chovatelé koní se jej často rádi zbavují i zdarma.

Kravský hnůj

Je taktéž velmi dobrý. Dnes se prodávají i granulované, sušené kravince. Granulovaný hnůj je velmi účinný, bývá doplněn o další látky. 1 kg granulovaného hnoje odpovídá údajně 1 kolečkům chlévského hnoje. A jedny kolečka chlévského hnoje se dnes prodávají i za 50,- Kč.

Prasečí hnůj

Je studený hnůj. V minulosti často užívaný, 1 - 2 prasata se chovala na vesnici v chlívku u každého rodinného domku. Hnojilo se i prasečí kejdou.

Slepičí hnůj

Je plný dusíku. Nikdy se nemá dávat na záhon přímo. Vždy po zkvašení, jako zálivka, důkladně naředit. Pokud jej nasypete přímo na pole, rozmnoží se vám tam drátovec a znehodnotí brambory. Provrtá.

Výluh z rostlin

Ideální, jak se zbavit plevele, a pohnojit zahrádku. Plevel, traviny, kopřivy, palice z česneku, necháte zkvasit v bečce. Nejlépe plastové. Po zkvašení ředíme a zaléváme. U vysokých záhonů se používá ke hnojení , provzdušnění půdy i větve dřeva, případně štěpka. nebo listí. Organických hnojiv je kolem nás spousta, mnohdy dokonce zadarmo. Jde o samozásobitelství, ale hlavně o kvalitu potravin. Tedy o zdraví. O Vaše zdraví. A vaše peníze. Co je cennější?

Autor:Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Dotace na novostavby i svépomocí. V roce 2015 až 585 000,- Kč
Soběstačné domy
Aerponie, hydroponie, akvaponický skleník
Kvalita stravy a civilzační nemoci. Homocystein