Zahradní nábytek - měkké dřeviny nebo levné plasty?

Zahradní nábytek
Zahradní nábytek - měkké dřeviny nebo levné plasty?
Před námi je opět čas teplých dnů a podvečerů strávených na venkovních terasách a zahradách. Správné pohody si však nelze užít bez vhodného zahradního nábytku. Při jeho výběru a pořizování však řada lidí opomíná na řadu věcí a z nákupu pak nemají kýžený užitek. 
 
Mezi tradičními prohřešky je výběr dřevěného nábytku z měkkých dřevin, neinformování se o původu exotických dřevin a Češi se nebojí ani nábytku z levných plastů.
 
„U exotických dřevin je třeba sledovat původ a kvalitu. Nábytek musí být bytelný kvůli životnosti, ergonomický pro pohodlné sezení a ideálně musí odolávat změnám podnebí,“ míní Přemysl Hejtmánek ze společnosti Donate. Opomenutí je však daleko více. Jaké jsou nejčastější prohřešky?
 

1.Dřevo versus plast

 
Lidé z úsporných důvodů vybírají raději podle ceny a zapomínají na ergonomii a dobré posezení. Volí klasiku – dřevo, přitom jsou dnes vhodnější syntetické materiály jako například umělý ratan nebo také hliník. Tedy materiály, které se dobře ošetřují a udržují a dlouho vypadají jako nové. Pozor na kvalitu plastu, i zde je mnoho nových materiálů a klasické bílé plastové židle z nejlevnějších materiálů, které podléhají rychlé zkáze, zde nemají místo.
 

2.Umělý rustikál

 
Ačkoli mnoho Čechů preferuje jako klasiku přírodní ratan neuvědomují si, že není odolný vůči špatnému počasí. Na trhu je k mání mnoho druhů nábytku z umělého ratanu. Tomu, na rozdíl od přírodního, negativní vlivy podnebí nijak nevadí. Na pohled vypadá stále rustikálně, je pružný a není nutné se bát, že by praskal. „Ratanový zahradní nábytek je vyráběn z vysoce kvalitních umělých vláken se speciálními vlastnostmi. Vlákna jsou velmi ohebná a dokonale odolná vůči ultrafialovému záření, vodě i povětrnostním vlivům,“ říká Přemysl Hejtmánek z firmy Donate s tím, že ten, který mají v nabídce, nevyžaduje údržbu a snadno se čistí vodou a jemným mýdlovým roztokem. Vlákna jsou tkaná ručně na hliníkovém rámu. 
 
Zahradní nábytek
 

3.Jen kvalitní nábytek odolá

 
Výrobci a prodejci často tradují, že právě jejich nábytek může být celoročně venku a lidé jim snadno naletí. Pak se diví, že ačkoli jej na zimu zakryly plachtou, má na sobě v nové sezoně patrné znaky stárnutí či poškození. Odolný je teak, ale i zde je potřeba dbát na kvalitu a zemi původu. „Hustá struktura i vysoký obsah oleje zabraňují hnilobě. Tato jedinečná stabilita znamená, že teak téměř nepodléhá roztahování, smršťování a ani se nekroutí, což u jiných druhů dřeva bývá problém. Proto je teakové dřevo tím nejvhodnějším materiálem pro venkovní nábytek,“ říká Přemysl Hejtmánek z rodinné firmy Donate. Vhodný je i kov. Kovový nábytek Donate je vyroben z nerezové oceli v kombinaci s materiály odolnými vůči povětrnostním vlivům. K zajištění kvality oceli a prevenci koroze jsou použity dva ošetřovací procesy: pasivace a elektrolytické leštění. 
 

4.Pozor na měkké dřevo

 
Může být mnohdy levnější, než exotické dřeviny. Řeč je o měkkých dřevinách jako smrk. Ovšem proti škrábancům nepomůže nic a proto už za krátkou dobu nábytek vypadá jako o mnoho let starší. Lidé si myslí, že lze nábytek uvést do původního stavu silnou vrstvou laku, barvení, moření či voskování, ale vhodnější je volit tvrdé dřeviny s patřičnou úpravou povrchu již předem. Životnost nábytku je pak dlouhodobá.
 
Zahradní nábytek

 

5.Výběr dle podloží, špatné zvolení zapříčiní úrazy

 
Může se to zdát, jako malichernost. Mnoho lidí však opomíjí při nákupu myslet racionálně a zhodnotit také okolní podmínky, tedy terasu či zahradu kde bude nábytek umístěn. Nábytek musí na něčem stát. Pokud je povrch např. dlažba či dřevěná podlaha plná spár a děr, nohy nábytku do nich snadno zapadnou a může dojít k úrazu. Kovové patky zas mohou poškrábat terasu ze dřeva. Na případné reklamace v tomto ohledu není brán zřetel, proto je důležité si to promyslet přímo v obchodě.
 

6.Nákup online

 
Nábytek nelze kupovat bez vyzkoušení, například přes internet. Musí být pohodlný, pokud v něm má být člověku pohodlně například při opalování. Důležitá je i snadná polohovatelnost. Pokud slouží ke stravování, je třeba zvážit i hloubku a výšku sezení. Pokud je tvrdší, poslouží dobře polštářky. 
 

7.Sám, s rodinou a přáteli

 
Mnoho kusů nábytku tvoří kolekce, je možné kusy dokupovat a vytvořit si tak krásný zahradní koutek. Někdy je však celek levnější než jednotlivé kusy. Proto je již dopředu vhodné zapřemýšlet, pro kolik lidí vlastně nábytek člověk potřebuje. Na to se často zapomíná, a tak potom lidé dokupují, případně v nejhorším případě nahrazují kolekci nábytkem jiným. Například, když už není na trhu. Zároveň je vhodné počítat i se zahradními pohovkami či lavicemi, které jsou určeny pro větší počet lidí.
 
 
TIP: Napadlo Vás někdy, že obyčejnou EURO paletu lze využít k tvorbě zahradního nábytku? Podívejte se na inspirativní článek, který se zabývá tématu nábytku z palet