Akvaponie. Skleník s rybami. Farmy pro malou zahradu

Akvaponie. Skleník s rybami. Farmy pro malou zahradu
Po hydroponii a aeroponii  přichází ještě účinnější systém – akvaponie.  Již jste určitě slyšeli o tom, že v zahraničí se chovají u skleníků i ryby. Je to velmi výhodné, jde o symbiózu. Jídlo začíná být stále dražší, o kvalitním jídlu to platí dvojnásob.
 
U akvaponie jde o symbiózu pěstování rostlin na hydroponii (bez půdy, na živném roztoku, což je mnohem účinnější než pěstování na hlíně – substrátu) v kombinaci s chovem ryb. 
Jedna část systému využívá odpad druhé části systému, jako zdroj živin. Tedy, místo chlívku s prasetem, který měla vaše babička, budete mít dnes skleník s rybami. Při chovu ryb se sytí voda amoniakem z rybích výkalů. Ten je pro ryby jedovatý a zhoršuje možnost přijímat kyslík z vody. V praxi, při provozu Akvaponie je voda odčerpávána čerpadlem do horní nádrže, kde jsou v keramzitu nasazené rostliny. Zelenina. Rostliny nasávají živiny z roztoku a voda se vrací přefiltrovaná samospádem dolů do dolní nádrže k rybám.  
 
Ryby dokáží perfektně měnit přijaté potraviny ve svalovinu. 1 : 2. Z každého kilogramu potraviny vyrobí 500 g svaloviny. Což je bezkonkurenční s jinými hospodářskými zvířaty. 
Profesionální systémy recirkulace, při chovu pstruha duhového, dosahují poměru téměř 1 : 1.
 
Velmi vhodnou rybou, pro tento zeleninový a rybí reaktor, v oblastech s teplým podnebím, je Tilápie. Jediným vstupem do systému je potrava pro ryby. A elektřina pro provoz čerpadel, případně včetně osvětlení.  Systém nepotřebuje žádnou údržbu ani zálivku. Vše lze snadno automatizovat. Část rostlin a řasy slouží jako potrava ryb.  Produkce zeleniny se zrychluje na dvojnásobek, ve srovnání s běžnou akvaponií a běžná akvaponie má mnohem vyšší výnosy, než běžná zeleninová zahrada. Dostáváme se tak o několik generací dále. 
akvaponie
 
Rostliny mohou být přímo v horní části jednotné nádrže, kořínky jim nehnijí díky prokysličení vody. Další zvyšování účinnosti systému je náročné na znalosti a zkušenosti.
 
 
Tak již víte, odkud se k nám přivážejí ryby?  Není to tak složité, mít vlastní kvalitní zeleninu a maso. V Austrálii, Asii a Americe jsou tyto systémy pěstování zeleniny a ryb běžné. Díky prudkému zdražování potravin v ČR, spojeného s utlumením průmyslu (nechci psát přímo zánikem), budou tyto systémy brzy běžné i u nás.  Biotop. Mnoho lidí dnes řeší biotop - koupací jezírko. Jak čistit vodu, jak nečistit vodu, vlastně se zbavují živin, které by jim přinášely zeleninu. Akvaponie je zajímavý biotop v praxi. Ať se to čistí, produkuje zeleninu a ryby, samo. Nechme pracovat přírodu, ta to umí nejlíp a nejlevněji. 
 
Myslím, že celý problém Akvaponie v našich zeměpisných podmínkách bude i srovnání teplot  vhodných pro ryby a zeleninu. Bude se to teplotně dimenzovat jinak, než třeba v Austrálii.  
 
 
Revolutionary aquarium systém
Ing. Tomáš Macháček
Ing. Pavel Sýkora  www.kodek.cz
 
Související články: