akvaponiePo hydroponii a aeroponii  přichází ještě účinnější systém – akvaponie.  Již jste určitě slyšeli o tom, že v zahraničí se chovají u skleníků i ryby. Je to velmi výhodné, jde o symbiózu. Jídlo začíná být stále dražší, o kvalitním jídlu to platí dvojnásob.
 
U akvaponie jde o symbiózu pěstování rostlin na hydroponii (bez půdy, na živném roztoku, což je mnohem účinnější než pěstování na hlíně – substrátu) v kombinaci s chovem ryb. 
Jedna část systému využívá odpad druhé části systému, jako zdroj živin. Tedy, místo chlívku s prasetem, který měla vaše babička, budete mít dnes skleník s rybami. Při chovu ryb se sytí voda amoniakem z rybích výkalů. Ten je pro ryby jedovatý a zhoršuje možnost přijímat kyslík z vody. V praxi, při provozu Akvaponie je voda odčerpávána čerpadlem do horní nádrže, kde jsou v keramzitu nasazené rostliny. Zelenina. Rostliny nasávají živiny z roztoku a voda se vrací přefiltrovaná samospádem dolů do dolní nádrže k rybám.  
 
Ryby dokáží perfektně měnit přijaté potraviny ve svalovinu. 1 : 2. Z každého kilogramu potraviny vyrobí 500 g svaloviny. Což je bezkonkurenční s jinými hospodářskými zvířaty. 
Profesionální systémy recirkulace, při chovu pstruha duhového, dosahují poměru téměř 1 : 1.
 
Velmi vhodnou rybou, pro tento zeleninový a rybí reaktor, v oblastech s teplým podnebím, je Tilápie. Jediným vstupem do systému je potrava pro ryby. A elektřina pro provoz čerpadel, případně včetně osvětlení.  Systém nepotřebuje žádnou údržbu ani zálivku. Vše lze snadno automatizovat. Část rostlin a řasy slouží jako potrava ryb.  Produkce zeleniny se zrychluje na dvojnásobek, ve srovnání s běžnou akvaponií a běžná akvaponie má mnohem vyšší výnosy, než běžná zeleninová zahrada. Dostáváme se tak o několik generací dále. 
akvaponie
 
Rostliny mohou být přímo v horní části jednotné nádrže, kořínky jim nehnijí díky prokysličení vody. Další zvyšování účinnosti systému je náročné na znalosti a zkušenosti.
 
 
Tak již víte, odkud se k nám přivážejí ryby?  Není to tak složité, mít vlastní kvalitní zeleninu a maso. V Austrálii, Asii a Americe jsou tyto systémy pěstování zeleniny a ryb běžné. Díky prudkému zdražování potravin v ČR, spojeného s utlumením průmyslu (nechci psát přímo zánikem), budou tyto systémy brzy běžné i u nás.  Biotop. Mnoho lidí dnes řeší biotop - koupací jezírko. Jak čistit vodu, jak nečistit vodu, vlastně se zbavují živin, které by jim přinášely zeleninu. Akvaponie je zajímavý biotop v praxi. Ať se to čistí, produkuje zeleninu a ryby, samo. Nechme pracovat přírodu, ta to umí nejlíp a nejlevněji. 
 
Myslím, že celý problém Akvaponie v našich zeměpisných podmínkách bude i srovnání teplot  vhodných pro ryby a zeleninu. Bude se to teplotně dimenzovat jinak, než třeba v Austrálii.  
 
 
Revolutionary aquarium systém
Ing. Tomáš Macháček
Ing. Pavel Sýkora  www.kodek.cz
 
Související články:
 

Komentáře   

0 #22 WegiDuh 2018-10-27 15:19
Link below to get instant! PSN Card Generator 2018 2019
psn online generator no survey
Free Playstation Card Codes
Get Psn Code 2019
Free Ps4 Codes No Survey
Free Ps4 Game Codes
Free Ps4 Game Codes No Survey 2019
Free Ps4 Game Codes No Survey No Download
Citovat
+1 #21 JuraS. 2016-05-23 07:43
O jaké zkušenosti Vám jde? Co pro Vás akvaponie znamená? Máte zkušenosti s akvaristikou? Například máte chovnou stanici o 3.000 litrech a měníte vodu každý týden?
Citovat
+1 #20 pavel janacek 2016-05-20 02:02
Rad bych navazal s nekym kontakt, kdo ma nejake zkusenosti z akvaponie.
Citovat
0 #19 Denisa 2016-05-10 11:08
:-) snad toho nebudete litovat :-). Beru jakékoliv info, hlavně co se týká typů filtrace a čerpadel... Děkuji
Citovat
0 #18 JuraS. 2016-05-10 10:16
Denisa: co potřebujete vědět? O zkušenosti se rád podělím.
Citovat
0 #17 Denisa 2016-05-10 10:09
Ráda bych navázala kontakt s kýmkoliv, kdo je ochotný sdílet své zkušenosti a poznatky z akvaponie, např. JuraS... Děkuji
Citovat
0 #16 Dravé ryby 2015-12-23 08:10
Mají horší ekonomiku. 1 : 7 až 10. : Jaké druhy ryb chováte?
Produkce je každý rok jiná, záleží na mnoha faktorech. Někdy se urodí více kusů, které jsou však menší, někdy naopak sice méně, zato však výrazně větší. Přibližně 95 procent naší produkce tvoří kapr, dále chováme tolstolobiky, amury, štiky, sumce a candáty. Zajímavostí u dravých ryb, tedy štiky, sumce a candáta je, že na jeden kilogram přírůstku hmotnosti musí ulovit asi sedm až deset kilo jiných ryb. Proto je nutné dodržet pravidla nasazování těchto ryb, aby ve vodě zůstala zachována rovnováha.
Zdroj: http://finance.idnes.cz/rybari-severni-morava-0uy-/podnikani.aspx?c=A151220_224355_podnikani_mrs
Citovat
0 #15 Evangeline 2015-09-12 17:24
V této otázce mi autor vlastně otevřel oči, musím si znovu promyslet téma

Feel free to visit my webpage Zdraví a medicína (healthraport.cz: http://healthraport.cz/a,22.htm)
Citovat
0 #14 Ing. Sýkora 2015-08-01 07:45
Pane Clinton, články tam máte zajímavé, diskuzi nula, opravdu nikdo,, chtěl jsem tam dát vlastní zkušenost pod článek Hubnoucí koktejly, musel bych se někde registrovat, raději jdu kopat na zahrádku

5. vysoký záhon a zaběhat si se psem.
Citovat
+4 #13 Ing. Sýkora 2015-08-01 07:36
Tady máte Video 1. akvaponického skleníku v ČR.

https://www.youtube.com/watch?v=qm9lzUDTArw

Zde je na prodej základy akvaponického skleníku, 6000 litrů nádoba by mohla vyprodukovat 125 kg pstruhů za půl roku:
http://dum.bazos.cz/inzerat/49949015/Nadoby-na-Akvaponicky-sklenik-Potravinova-sobestacnost.php
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zajímavé rubriky

Doporučené stránky

Jak Bydlet - články o bydlení
Cestovní server - vše o cestování
JáUšetřím.cz- Jak ušetřit: bydlení, cestování, energie