Pěstování Kari na vysokých záhonech

Kari rostlina
Pěstování Kari na vysokých záhonech

Bylinka kari je stále více užívaná v naších kuchyních. Její latinský název je Helichrysum angustifolia. Říká se mu i Smil italský nebo lidově Magi koření.

Jako bylinka má účinky protizánětlivé, stahující a fungicidní. Taky zklidňuje rozpraskanou kůži a přikládá se na popáleniny. Má antibakteriální účinky, pomáhá při bolestech hlavy, má kladné účinky na játra.

Smil italský je někdy nazýván Kari pro svou vůni. Je to užitková rostlina, která je navíc velmi dekorativní. Smil italský je podobný levanduli a má stříbřitě šedé listy. Jde o keřík, do 60 cm výšky. Používá se čerstvá, nebo také sušená.

Je snadné pěstovat jej na vysokém záhoně. Roste sám, na vysokém záhoně je zřejmě vyšší teplota, a tak přečká i mrazy minus 7°C. Na vysokém záhoně mu tedy nevadí ani přízemní mrazíky. Pěstování na vysokém záhoně, má tedy zřejmé výhody - odolává přízemním mrazíkům. Hnojí se 1 x za 4 - 6 let, je to bio, protože hnojení je bio. Jen, vysoký záhon musíte více zalévat. Nižší rostliny ochrání teplota hnijícího hnoje proti mrazům, rajčata tyčková však zmrznou jako jinde, pokud je nepřikryjete.

Autor: Ing. Pavel Sýkora


Zdroj: www.masterenergy.cz