Zahrada - 3. pilíř důchodového zabezpečení

Sekačka
Zahrada - 3. pilíř důchodového zabezpečení

Zahrada může mít pro vás velkou cenu. Ale na velikosti zahrady přitom prioritně nezáleží. To vědí v Japonsku, Ćíně tisíce let...

Zahrada vám může poskytovat klid, odpočinek. Můžete zde načerpat spoustu sil v dnešní uspěchané době. To věděli v Japonsku i Číně již dávno. Proto jejich umění zahrad, zahradničení je na vysoké úrovni. Ovšem ani v Evropě nejsme tak úplně pozadu. Třeba Semiramidiny vysuté zahrady byl asi 7. div světa. Známé jsou i Vatikánské zahrady, každý zámek měl nádherné zahrady a aleje. U rodinných domků byly vždy také krásné zahrady, i když, již více se využívaly na užitkovost. Pobyt v zahradě má vliv na psychiku a ta má vliv na fyzické zdraví. Je velmi příjemné denně sledovat, jak a co vám tam roste.

I Ing. Guzek, nadšený zahradník říká: „ Na jaře je na zahradě a v přírodě obrovské množství různých odstínů zeleně. V létě to již šedne a na podzim se to jinak probarví".

Zahrada - jako zdroj zábavy a práce.

To vám dosvědčí každý čerstvý důchodce. " Bez zahrady bychom se po odchodu do důchodu asi zbláznili", říkají i moji rodiče. Práce je lék na každou nemoc.

Zahrada - zdroj potravin na úrovni BIO.

To co pěstujete pro sebe a pro sví blízké, má vysokou cenu. Je to čerstvá a plně dozrálé. Tedy plné vitamínů. Těžko takovou kvalitu koupíte v nějakém obchodě. I Pohlriech říká: "Nejcennější jsou potraviny do 30 km". Na zahradě to máte do 30 metrů. Možností je spousta. Skleníky, pařeniště, fóliovníky, ale i Akvaponické skleníky. Jezírka i chovná jezírka na užitkové ryby.

Zahrada zdroj vody

Pokud máte na zahradě studnu, máte zdroj vody, nevyčerpatelný, zadarmo, do smrti. Máte - li i čističku, nabízí se vám možnost nejvýše efektivní pro přírodu. Využít vyčištěnou vodu opět v místě znečištění, což je asi nejefektivnější způsob. Někteří lidé ve vodě z čističky Akvatik chovají ryby.

Zahrada zdroj tepelné energie

V Praze, vedle Vysočanského Pivovaru je malý zahrádka, asi 5 x 5m. Zde jsou měděné vrty pro tepelné čerpadlo, které velmi levně vyrábí teplo a teplou vodu pro vedlejší 5 bytovku.

Chov pstruhů na zahradě.

Na přiloženém videu je zahrada s malým chovným rybníčkem. Je zde asi 150 pstruhů duhových, voda se v rybníčku ohřívá a hnojí pro zálivku celé zahrady. Autor říká: "to je můj 3. pilíř důchodového systému". Vypěstoval tam 50 kg česneku a několik metráků švestek. K tomu zeleninu a maso z rybníčku. Pokud vám jde o produkci a nemáte velkou zahradu, zkuste použít Akvaponický skleník. Má 10 x vyšší úrodu, než běžný skleník. Ale i na balkoně v paneláku se dá vypěstovat až 100 kg zeleniny. Zahrada může být váš zdroj. Zdraví, štěstí, pohody, ale i potravin, vody a tepelné energie. Zdroj nezávislosti a soběstačnosti. 

 

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz