Ryby do zahradních užitkových rybníčků

Rybník nebesák
Ryby do zahradních užitkových rybníčků

Lidé jsou dnes překvapeni, jak snadné je chovat ryby. Někteří lidé začali s chovem ryb v koupacích nadzemních bazénech, jiní v rybníčcích za čističkami domovních odpadních čistíren, nebo v nebesácích.

Nebesák je rybníček na dešťovou vodu. Nemusí být velký, jen jako větší jáma na vápno, a u domu jej spolehlivě plní dešťový svod. Lze tam v pohodě chovat pstruhy duhové. Naopak zahradní nadzemní bazén dnes koupíte včetně filtrace velmi levně. 3 – 5000,- Kč? A díky filtraci se tam rybám dobře daří. 

Pstruh duhový

Pstruh duhový – je ideální rybniční užitková ryba. Má vysoký přírůstek, nevyžaduje tak čistou vodu jako pstruh potoční a má perfektní maso. Snadno ho krmíte granulemi, ale taky kukuřicí a podobně. Snadno se připravuje k jídlu. Kilogram masa 160 – 190,- Kč. 

Kapr a jiné kaprovité ryby

Lín, karas, Koi kapři jsou ještě méně nároční na kvalitu vody. Lín přežije i v bahně a má perfektní maso. Němci mu říkají pstruh rybníka. Koi kapři již vyžadují v zimě vytápění. Kapři mají cenu masa cca 89,- Kč / kg.

Jeseter

Stále více se v zahradních rybníčcích chovají jeseteři. Všechny ryby jsou údajně staré kolem 60 milionů let, ale jeseteři 250 milionů let. Jeseter ruský dorůstá délky až 2 metry. Měl by mít zahradní nádrž minimálně 8 kubíků. Není plachý, nemá obranné a únikové reflexy. Snadno jej chytí kočka,…Má perfektní maso. Do našich restaurací se dováží z Rakouska v ceně kolem 670,- Kč / kg. 500 mm jeseter naroste za cca 5 let. Výhodou je, že žere již při teplotách i kolem + 0,5 °C. Tedy i v zimě.

Tilápie Nilská

Je ideální ryba do akvaponických systémů. Má vysoký přírůstek, nemá kosti a je mnohem chutnější než pangasius. Naroste i 500 mm za p roku, tedy několik kilogramů. Je nutno jí však topit. Chovat ji v teplé vodě. Za teplou vodu se vám však odvděčí.

 

Tilápie Nilská

 

Ryby je nutno mít v chovných rybníčcích poměrně „na husto“. Tím pádem tam nebude průzračná voda. Ovšem ryby ztratí plachost, projeví se stádovitost, dravost a je tam velký přírůstek. U akvaponie je nutné mít zvlášť větší hustotu rybí osádky, kolem 50 kg/ kubík vody. Aby produkovaly dostatek hnojiva pro zeleninu.

Chov ryb, ideálně uzavřený cyklus, jako akvaponie, je dnes stále žádanější. Proč si nepěstovat maso a zeleninu snadno, téměř bez práce? 

 


Autor: Ing. Sýkora Pavel, energetický auditor
Zdroj: www.kodek.cz


Související články:

Akvaponický skleník

Zahradní rybníčky

Soběstačné domy