Rybí farmyVěděli jste, že domácí zahradní chovnou rybí farmu užitkových ryb můžete mít již na ploše 2 x 2 m? Není nutné budovat žádné velké rybníky, není nutno mít ani zdroje vody. Rybí farma může být i na dvoře, nebo ve sklepě. Dost takových rybích farem, díky akvaponii, se buduje i v bývalých průmyslových areálech.

Dnes 1/3 až 2/3 celosvětově konzumovaných ryb se pěstuje v sádkách. Moře jsou dnes silně vylovená, řeky mnohdy taky nevypadají moc zarybněně, rybníky zase plundrují kormoráni, volavky a bobři. Sádky, to je jistota. Jistota přírůstku a jistota nevydrancování. Ale i v rybnících dnes probíhá mnohdy celoroční chov ryb bez zimní přestávky. Chov ryb je dnes tedy poměrně rychlý. Doba je rychlá, jak říkal Jan Neruda: „ Kdo chvíli stál, stojí dál již opodál“. Ale zpět na Vaši zahrádku.

„K myšlence realizace zahradní chovné stanice nás přivedly dlouholeté zkušenosti s instalacemi čistíren odpadních vod, kdy zákazníci chovají ryby ve vodě vyčištěné čistírnami Akvatik. Čistírna Akvatik měla jako jedna z prvních na trhu Eurocertifikát, a má tak vysokou účinnost čištění, že laboratoře nedokážou změřit znečišťující hodnoty vyčištěné vody. Dále pak 18 let zkušeností s instalacemi tepelných čerpadel, zvláště k rybím farmám vhodných tepelných čerpadel voda - voda a vrtání studní. Nakládání s odpady, nakládání s energiemi a vodou. A nastupující trend soběstačnosti. Soběstačné domy. Proč nemít zadarmo vodu, elektřinu, teplo, zeleninu i maso? Dnešní technologie, a nejsou nijak závratně drahé, to již umožňují. Ale zase, pojďme na zahrádku.“ říká Ing. Vítek z firmy Master energy.

Dalšími zkušenostmi jsou mnohaleté zkušenosti s realizacemi mořských akvárií, odtud mají možnost použít i technologii dálkového monitoringu ryb.

Rybí farma pro malou zahradu – Grow fish garden farm:

Jako rybník slouží plastová jímka. Minimální průměr 1,8 metru, minimální výška 1,5 m. Tu lze umístit i ve sklepě, ale lepší je zakopat ji na zahradě. V ní lze uchovat 80 – 600 pstruhů za půl roku. Dle výkonu a účinnosti filtrace. Pokud umísťujete jímku na zahradu, doporučuje se výška klidně 2,5 m, a vrchní okraj ponechat 50 cm nad terénem. Nemusíte se pak k rybám shýbat. Jímku na zemi lze efektivně obložit kamením a zbudovat z výtoku třeba potůček. To bude odvod „znečištěné vody“. Ten se dá odvádět do dešťovky, nebo na zálivku na zahradu, dá se použít i filtrace pro ryby a vodu zpětně používat, nebo kořenová čistírna odpadních vod. Konečným, nejvyšším stádiem a nejlepším řešením je pak Akvaponický skleník. 

Rybí farmy

Ponorná jezírka

¨Na chaty lze naopak vybudovat „ Ponorné jezírko“. Pokud přijedete na chatu, vypustíte ryby do jezírka. Po dobu nepřítomnosti je chováte v jímce, nejlépe pod úrovní terénu. Tím získáte tepelnou stabilitu, a jistotu, že vám ryby nezcizí vydra, volavka, a jiní predátoři, kteří dokáží sádky, řeky i rybníky rychle vybílit. O chov se stará automatika. Může být i s dálkovým monitoringem. Pro začátek je možné ryby chovat i v nadzemních nádržích. Odpadají tím zemní práce, snižuje se investice. Nádrže – jímky jsou samonosné. 

Zeleninový reaktor

Odpad „ z tohoto velkého akvária“ je vlastně velmi cenná surovina a umožní tak rychlý růst zeleniny, že se používá termín Zeleninový reaktor. Opravdu, přírůstek, třeba na rajčatech, je i 20 cm týdně. Právě akvaponické systémy vyžadují větší hustotu ryb, ovšem zase jde o cirkulaci vody. Nemusíte akvaponický skleník pořizovat hned, stačí začít i bez skleníku, jen s rybí farmou. Dokoupíte, dobudujete později. Opravdu, chov ryb není moc složitý, někteří lidé již dnes chovají ryby v dětských bazéncích, které lze koupit za 1000,- Kč i s filtrací. 

No, a jaký servis Vám může nabídnout firma Master Energy ?

Poradenství – nalezení optimálního řešení pro Vaši zahradu, vybudování, s možností využití Vaší práce svépomocí. Trvalé dodávky rybí násady k chovu, a pomoc s péčí o vaše ryby, dodávky krmiva, případně dálkový monitoring vašeho chovu, který je zvlášť velmi vhodný, pro chov ryb na chatách. Ideální je, pokud koncepci zahrady můžete zkombinovat s koncepcí domu, u novostaveb lze čerpat dotaci 585 000,- Kč i když stavíte svépomocí, nebo alespoň Akvaponii sladit s koncepcí vytápění. Studna, ideálně tepelné čerpadlo voda voda může být zdrojem vody, ale i tepla pro Vaši rybí farmu na dvorku rodinného domu , nebo Akvaponický skleník. 

Co s rybami?

Pokud je všechny nespotřebujete sami, můžete je prodávat metodou Bedýnek, nebo legislativně zjednodušeného Prodeje ze dvora. Tedy, chov ryb na Vaší zahrádce může pomoci Vašemu rodinnému rozpočtu a zvýšit kvalitu Vašich potravin. A zvýšit Vaši soběstačnost. Soběstačnost, samovýroba, úspory, nezávislost - to budou celospolečenská témata pro rok 2014. 

Rybí farmy pro malé zahrady

IAutor: ng. Sýkora
Foto Roman KudelaZdroj:
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:

Soběstačné domy – voda, teplo, elektřina, maso a zelenina zadarmo

Zahradní rybníčky

Jaké lze chovat ryby na zahradě 

Akvaponie. Hospodářská výnosnost chovu ryb

Komentáře   

0 #9 profile5196 2018-11-01 08:10
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

http://www.bikingzone.com/images/photos/226/61/a7ee8fd5984300f9f2923574.jpg
Citovat
+10 #8 Video 2016-03-02 16:41
Chov Pstruhů na zahradě: zde Chov pstruhů na zahradě: https://www.youtube.com/watch?v=phRLwd6n1G8
Citovat
+1 #7 Pstruh Lososovity 2014-11-08 13:12
Pstruh lososovitý je forma pstruha duhového (amerického), je to ryba která byla vyšlechtěna na rybích farmách. Maso je růžové, protože ryba byla krmena potravou s vysokým obsahem astaxanthinu.
Citovat
+1 #6 Sk elektrárna 2014-03-30 08:07
Na Slovensku na Váhu je elektrárna. Ve vývařišti, plocha cca 4 x 6 m, potmě ( dosvicují jim) chovají ročně 300 kg pstruhů. Zaměstnanci dostávají z elektrárny domů naturálie - pstruhy. A u generátorů mají Leguána, v akváriu.
Citovat
+4 #5 USA lov ryb v kanále 2014-02-02 23:23
VIDEO: Takto v USA rybaří z kanálu ti, kdo nemají poblíž rybník
3. února 2014
Z temného podzemí odvodňovacích kanálů se z ničeno nic vynořila nová rybářská technika, kterou nemůžeme ignorovat. Někdo prostě rád rybaří na malebných tůních, řekách, rybnících a jezerech, někdo z přelidněného kempu, jiný v kanálu. Pozor, tohle není vtip.
Zdroj: http://hobby.idnes.cz/rybareni-z-kanalu-0z6-/rybareni.aspx?c=A140131_111617_rybareni_bma
Citovat
+2 #4 Ryby a zelenina jsou 2014-01-04 20:33
superpotraviny. Jezte, kolik chcete.
Ryby
Konečně něco tučného, protože tuk z ryb je na rozdíl od těch druhých zdraví velmi prospěšný. Losos, tuňák, makrela, sardinky, ale i český kapr jsou koncentrovaným zdrojem omega-3 mastných kyselin. Tyto látky výrazně snižují riziko srdečních chorob a nemocí krevního oběhu. Také zmírňují některé příznaky lupénky a jsou nezbytné pro zdravý vývoj očí a mozku. Ke zdraví nám také pomůže obsah vitamínů A a D v rybách.

http://zena.centrum.cz/zdravi/hubnuti/fotogalerie/2013/11/22/superjidlo-dejte-si-kazdy-den/#utm_source=centrumHP&utm_medium=stylebox&utm_campaign=B&utm_term=position-5
Citovat
+2 #3 OSVobozen od daně pr 2014-01-04 18:45
odej do 30 000,- Kč ročně.
--------------------------------------------------------------------------------

Příležitostné příjmyKdo si přivydělává jen nahodile, bude mít radost. Zvyšuje se limit pro osvobození příležitostných příjmů z 20 na 30 tisíc korun ročně. Novinka se týká všech nepodnikatelů, tedy například když příležitostně prodáte úrodu ze zahrádky, nebo nahodile pronajmete movitou věc. Netýká se příjmů pravidelných.

Zdroj: http://finance.idnes.cz/zmeny-v-danich-v-roce-2014-0vp-/p_dane.aspx?c=A131219_112657_p_dane_zuk
Citovat
0 #2 Lopré 2014-01-02 08:32
„Družstva se objevují v dobách, kdy jsou potřeba,” říká Torsten Lorenz, historik, který studuje družstevní hnutí na Univerzitě Karlově. „Britské družstvo Rochdale považované za začátek celého hnutí se objevilo v polovině 19. století, protože lidé hladověli a zjistili, že spolupráce jim pomůže v těžkých časech. Dnes to jsou často mladí environmentalisté a levicoví aktivisté, kteří hledají alternativy konzumní společnosti, a proto zakládají družstva.”
Citovat
-1 #1 Lopré 2014-01-02 08:32
Střední a východní Evropou se „valí” malá vlna spotřebitelských komunit, která se snaží získávat místní, zdravé potraviny a budovat společenství. Přinášíme vám reportáž z Polska, Bulharska a tuzemska ze zpravodajského serveru ipsnews.net.

Střední a východní Evropou se „valí” malá vlna spotřebitelských komunit, která se snaží získávat místní, zdravé potraviny a budovat společenství.

V postkomunistických zemích dnes existují tisíce výrobních a spotřebních družstev, z nichž velká řada vzniká po roce 1989, jsou legislativně upravené a získávají prostředky z EU. Nicméně v posledních letech se v našem regionu rozmáhá vznik neformálních spotřebitelských družstev, které nejčastěji vytvářejí příslušníci středních tříd v komunitě svých přátel se zájmem o zdravé potravniny, životní prostředí.
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zajímavé rubriky

Doporučené stránky

Jak Bydlet - články o bydlení
Cestovní server - vše o cestování
JáUšetřím.cz- Jak ušetřit: bydlení, cestování, energie