Rybí farmy pro malé zahrady

Rybí farma
Rybí farmy pro malé zahrady

Věděli jste, že domácí zahradní chovnou rybí farmu užitkových ryb můžete mít již na ploše 2 x 2 m? Není nutné budovat žádné velké rybníky, není nutno mít ani zdroje vody. Rybí farma může být i na dvoře, nebo ve sklepě. Dost takových rybích farem, díky akvaponii, se buduje i v bývalých průmyslových areálech.

Dnes 1/3 až 2/3 celosvětově konzumovaných ryb se pěstuje v sádkách. Moře jsou dnes silně vylovená, řeky mnohdy taky nevypadají moc zarybněně, rybníky zase plundrují kormoráni, volavky a bobři. Sádky, to je jistota. Jistota přírůstku a jistota nevydrancování. Ale i v rybnících dnes probíhá mnohdy celoroční chov ryb bez zimní přestávky. Chov ryb je dnes tedy poměrně rychlý. Doba je rychlá, jak říkal Jan Neruda: „ Kdo chvíli stál, stojí dál již opodál“. Ale zpět na Vaši zahrádku.

„K myšlence realizace zahradní chovné stanice nás přivedly dlouholeté zkušenosti s instalacemi čistíren odpadních vod, kdy zákazníci chovají ryby ve vodě vyčištěné čistírnami Akvatik. Čistírna Akvatik měla jako jedna z prvních na trhu Eurocertifikát, a má tak vysokou účinnost čištění, že laboratoře nedokážou změřit znečišťující hodnoty vyčištěné vody. Dále pak 18 let zkušeností s instalacemi tepelných čerpadel, zvláště k rybím farmám vhodných tepelných čerpadel voda - voda a vrtání studní. Nakládání s odpady, nakládání s energiemi a vodou. A nastupující trend soběstačnosti. Soběstačné domy. Proč nemít zadarmo vodu, elektřinu, teplo, zeleninu i maso? Dnešní technologie, a nejsou nijak závratně drahé, to již umožňují. Ale zase, pojďme na zahrádku.“ říká Ing. Vítek z firmy Master energy.

Dalšími zkušenostmi jsou mnohaleté zkušenosti s realizacemi mořských akvárií, odtud mají možnost použít i technologii dálkového monitoringu ryb.

Rybí farma pro malou zahradu – Grow fish garden farm:

Jako rybník slouží plastová jímka. Minimální průměr 1,8 metru, minimální výška 1,5 m. Tu lze umístit i ve sklepě, ale lepší je zakopat ji na zahradě. V ní lze uchovat 80 – 600 pstruhů za půl roku. Dle výkonu a účinnosti filtrace. Pokud umísťujete jímku na zahradu, doporučuje se výška klidně 2,5 m, a vrchní okraj ponechat 50 cm nad terénem. Nemusíte se pak k rybám shýbat. Jímku na zemi lze efektivně obložit kamením a zbudovat z výtoku třeba potůček. To bude odvod „znečištěné vody“. Ten se dá odvádět do dešťovky, nebo na zálivku na zahradu, dá se použít i filtrace pro ryby a vodu zpětně používat, nebo kořenová čistírna odpadních vod. Konečným, nejvyšším stádiem a nejlepším řešením je pak Akvaponický skleník. 

 

Ponorná jezírka

¨Na chaty lze naopak vybudovat „ Ponorné jezírko“. Pokud přijedete na chatu, vypustíte ryby do jezírka. Po dobu nepřítomnosti je chováte v jímce, nejlépe pod úrovní terénu. Tím získáte tepelnou stabilitu, a jistotu, že vám ryby nezcizí vydra, volavka, a jiní predátoři, kteří dokáží sádky, řeky i rybníky rychle vybílit. O chov se stará automatika. Může být i s dálkovým monitoringem. Pro začátek je možné ryby chovat i v nadzemních nádržích. Odpadají tím zemní práce, snižuje se investice. Nádrže – jímky jsou samonosné. 

Zeleninový reaktor

Odpad „ z tohoto velkého akvária“ je vlastně velmi cenná surovina a umožní tak rychlý růst zeleniny, že se používá termín Zeleninový reaktor. Opravdu, přírůstek, třeba na rajčatech, je i 20 cm týdně. Právě akvaponické systémy vyžadují větší hustotu ryb, ovšem zase jde o cirkulaci vody. Nemusíte akvaponický skleník pořizovat hned, stačí začít i bez skleníku, jen s rybí farmou. Dokoupíte, dobudujete později. Opravdu, chov ryb není moc složitý, někteří lidé již dnes chovají ryby v dětských bazéncích, které lze koupit za 1000,- Kč i s filtrací. 

No, a jaký servis Vám může nabídnout firma Master Energy ?

Poradenství – nalezení optimálního řešení pro Vaši zahradu, vybudování, s možností využití Vaší práce svépomocí. Trvalé dodávky rybí násady k chovu, a pomoc s péčí o vaše ryby, dodávky krmiva, případně dálkový monitoring vašeho chovu, který je zvlášť velmi vhodný, pro chov ryb na chatách. Ideální je, pokud koncepci zahrady můžete zkombinovat s koncepcí domu, u novostaveb lze čerpat dotaci 585 000,- Kč i když stavíte svépomocí, nebo alespoň Akvaponii sladit s koncepcí vytápění. Studna, ideálně tepelné čerpadlo voda voda může být zdrojem vody, ale i tepla pro Vaši rybí farmu na dvorku rodinného domu , nebo Akvaponický skleník. 

Co s rybami?

Pokud je všechny nespotřebujete sami, můžete je prodávat metodou Bedýnek, nebo legislativně zjednodušeného Prodeje ze dvora. Tedy, chov ryb na Vaší zahrádce může pomoci Vašemu rodinnému rozpočtu a zvýšit kvalitu Vašich potravin. A zvýšit Vaši soběstačnost. Soběstačnost, samovýroba, úspory, nezávislost - to budou celospolečenská témata pro rok 2014. 

Rybí farmy pro malé zahrady

IAutor: ng. Sýkora
Foto Roman KudelaZdroj:
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:

Soběstačné domy – voda, teplo, elektřina, maso a zelenina zadarmo

Zahradní rybníčky

Jaké lze chovat ryby na zahradě 

Akvaponie. Hospodářská výnosnost chovu ryb