Jak pěstovat koriandr

Koriandr
Jak pěstovat koriandr

Dobré lehce štiplavé listy této bylinky vytváření pěkný shluk čerstvé zeleně buď na slunném nebo částečně zastíněném místě ve vaší zahradě. Ale koriandr se nepěstuje pro potěšení oka, ale jako velmi chutná aromatická bylinka, která dodá zajímavou exotickou chuť omáčkám, salátům, masu i polévkám. Jak náročné je jeho pěstování?

Koriandr je vzdálený příbuzný petrželek a pěstuje se buď pro své listy, nebo pro hnědá semena s lehce citronovou chutí. Na pěstování je nenáročný a nevyžaduje žádné speciální zacházení.

Sázení

Zahájení sadby do připravené půdy venku nebo v květináčích naplněných víceúčelovým kompostem může probíhat již koncem jara či začátkem léta. Semena jemně zasejeme a lehce zakryjeme. Klíčení probíhá obvykle od 7 do 20 dnů. Pro konstantní zásobu listů zasévejte každé tři až čtyři týdny.

Pro produkci semen je ideální velmi slunné místo a dostatečné mezery mezi jednotlivými rostlinkami, přibližně 10 cm.

Pěstování koriandru

Zásadní je udržovat půdu a kompost konstantně vlhký (nikoliv přemokřený). Vyschlá půda způsobuje předčasné odkvetení. Rostliny nepotřebují hnojivo, ani organické. Pokud pěstujete koriandr na listy, důkladně a ihned, jak to zpozorujete, odstraňujte květy, které berou listům sílu.

Sklízení

Listy sbírejte šťavnaté a mladé, pokud nestíháte spotřebovávat, můžete si je zamrazit na později. Rostliny pěstované na semena by měly mít možnost vysílat dlouhé stonky, které nesou elegantní bílé kvítky, po nichž následují semena o velikosti pepře. Ty sklízejte zralé těsně před tím, než začnou opadávat. Stonky můžete oříznout a nechat je na plechu a pečicím papíru uschnout.

Semena mohou být namletá, rozdrcená na prášek v hmoždíři nebo skladována celá.

Stejně jako asijská a mexická kuchyně milují koriandr i slimáci. Těm nejvíce chutnají mladé sazenice. Pokud zpozorujete stopy slimáčí stezky, ihned nastavte pastičky, jinak vám koriandr kompletně zlikvidují.