Hydroponie – snadné pěstování rostlin

Hydroponie – snadné pěstování rostlin

Hydroponie je snadný způsob, jak ozelenit byt. Jak pěstovat zeleninu i v malých prostorách. Hydroponie vychází z dálného věku.

Jedna z teorií říká, že kdysi dávno na Zemi byly jen skály. Rostliny rostly tak, že část kořenů měly ve vodě, kde byly rozpuštěny živiny. Zbytek kořenů byl na suchu. Teprve později začaly rostliny prokořeňovat vzniklou vrstvu odumřelých rostlin. Jaké jsou tedy základní faktory růstu rostlin?

Základní růstové faktory:

Světlo, teplo, voda a živiny. Když si to uvědomíme, může být mnohem úspěšnější v pěstování třeba i jednoduchých rostlin v bytě. Hydroponie vznikala již v minulosti. Byl ale problém, že rostliny vyrostly a převrátily se. Teprve v 60 letech minulého století bylo zjištěno, že ideálním „držákem“ rostlin je keramzit. Hydrop ponie se skládá ze 2 slov. Hydro – voda, ponie – držet. Někdy kolem roku 1880 bylo objeveno, že rostliny nepřijímají živiny z půdy, ale živiny rozpuštěné ve vodě. To jsou tedy základní poznatky, umožňující zlepšení pěstování rostlin. Hydroponii. Půda je jen zásobník živin a „držák na rostliny.“

Teplo: Ideální teploty jsou 18 – 22 °C, dle druhu rostliny. Lze provádět noční útlumy i denní přehřátí na + 30 °C. Vlhkost pod 50 % je problém, nad 80 % zase je velká podpora hub, tedy taktéž vysoká vlhkost není pro rostliny výhodná.Světlo: přes letní den je o poledni i 100 000 luxů. Ve stínu i 10 x méně. Uprostřed místnosti třeba jen 300 luxů. Vidíte ty rozdíly? Kde není dostatek světla, je nutno rostlinám přisvicovat denně 8 – 10 hodin. Ideálně vysokotlakovou rtuťovou výbojkou, nověji k tomuto účelu speciálně vyvinutými LED diodami. Mají sice vysoké ceny, avšak směšně nízkou spotřebu elektřiny, tedy se investice vrátí. 

 

Hydroponie

 

Hydroponie na balkóně

Často se používá pro balkony smíšený systém. Keramzit s kořenovým balem s hlínou. Umožňuje „delší bezobslužný provoz“, než běžný truhlík s hlínou a rostliny lépe prospívají. Myslíte, že by byl problém mít jahody v zimě? Já myslím, že to možné je, i bez 12 měsíčků. Vlastní jahody v zimě. Kvalita, ale domácí. A pokud výživové tablety vyměníme za akvárium s rybami, máme Akvaponii. Technický pokrok, zdražování potravin a zdražování energií nezastavíte. 

Volně převzato z knihy Hydroponie od autora Karl-Heinz Opitz
Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.kodek.cz

Související články:
Soběstačné domy
Akvaponický skleník