Zahrada v březnu

Zahrada březen
Zahrada v březnu

Březen, za kamna vlezem. Paní zima svou vládu nad počasím již prohrála. Přichází jaro. A zahrada nás již volá.

Nejdříve zjistíme škody, které napáchal mráz na dřevinách. Silně poškozené části dřevin odstra­níme. Zalijeme jehličnany, zejména když byla velká zima. Chrá­níme stálezelené keře před přímými slunečními paprsky.

V březnu začínáme s jarním řezem růží. A taky vysazujeme nové sazenice růží. Se­říznuté keře a starší růže pohnojíme. V březnu je vhodná doba na přihojení trávníku. Pročistíme a prostříháme popínavé rostliny. Když přešly mrazy, upevňujeme ve skalce rostliny vytažené mrazem a doplníme zem kolem polštářovitých skalniček.

Zahrada v březnu

Ovocné stromky v březnu

V březnu dokončete řez angreštů a rybízu. S řezem mladých ovocných stromků a stěn počkejte (vhodný je duben) . Krátké a nedorostlé výhony maliníku a ostružníku odstřihněte u země, ostatní zkraťte asi na 120-140 cm.

Zelenina březnu

Je čas pro pěstování rychlené a rané zeleniny pod zakrytými záhony a ve skleníčcích systémem směsných kultur. Například mezi řady salátů vysejeme ředkvičku, kterou sklidíme než saláty vyrostou. Pokračujeme i volném výsevu otužilejších druhů a odrůd zeleniny. Nezapomeneme ani na choulostivější zeleniny: cukety, patisony, rajčata, okurky, květáky. Tyto vyséváme k předpěstování.

Květinová zahrada v březnu 

Vyčistětete a upravte skupiny trvalek a jarních zahrada v březnu cibulovin. Obrývejte keře a skupiny vyšších trvalek. Nikdy však nevyhrabávejte pod křovinami loňské listí, kde jsou vysazeny sněženky nebo ladoňky, protože by se nemohly rozmnožovat. Okrasným rostlinám prospěje zarytí uleženého kompostu a hnoje. Vypleté plochy můžete vysypat mulčem. Pokračujte s výsadbou, nejdříve vysazujte prostokořené dřeviny. Husté skupiny sněženek a talovínů rozdělíme až po odkvětu, ale dříve než zatáhnou listy. Vysévejte letničky pro předpěstování: hledík, slaměnku, fialu, jednoletou plamenku, šruchu, závtah,všechny astry, letní fialy, jednoletý čínský karafiát, kokardu, sporýš a ostálku.