Zahrada v únoru

Zahrada únor
Zahrada v únoru

Stará lidová pragnostika říká: "Únor bílý, pole sílí". ANepaomeňte ani v únoru na zahradu. Je správný čas připravit zahradu na jaro, kdy se začne probouzet ze zimního spánku.

Zahrada v únoru

V únoru pokračujeme v průklestu okrasných stromů a keřů. Starší stromy, které potřebují přesadit, připravíme tím, že jim prosvětlíme koruny a obryjeme kořenový bal, s kterým se budou přesazovat.

Při každé krátké oblevě zalejeme stále zelené dřeviny a jehličnany. Chráníme stálezelené rostliny před prudkým sluncem a před větrem přikrývkou chvojí nebo sněhu. Přišlápneme všechny dřeviny a trvalky, které povytáhl mráz. Choulostivým rostlinám uděláme stínění, aby je sluneční paprsky s mrazem nepoškodily.

 

Ani na skalku v únoru nazapomeneme. Na skalce s vysokohorskými rostlinami nahrnujeme sníh, aby tam dlouho vydržel a rostliny se předčasně neprobudily. Ke konci měsíce února se zvyšuje intenzita slunečního záření, proto je potřeba chránit kmeny stromů nátěrem proti přehřátí.

Připravujeme truhlíky s dobrou zeminou pro výsev letniček. Vyséváme semeno trvalek, přes které musí přejít' mráz. Oseté vyneseme do zahrady a necháme zapadnout sněhem. Pokud je půda již rozmrzlá, můžeme přihnojovat průmyslovými hnojivy a kompostem, které mělce zapravíme do půdy. Dokončíme stříhání živých plotů. Zeleninu nebo nejranější sadbu vyséváme v únoru do pařenišť.
Přesadíme řízky balkónových rostlin do truhlíků a květináčů. Pokračujeme v množení pelargónií. 

Zahrada únor