Zahrada v dubnu

Zahrada duben
Zahrada v dubnu

„Duben ještě tam budem“, pokračuje pranostika. Možná, že některé práce, které byste měli dělat v březnu zůstanou i na duben. O to intenzivnější práce by měla být naše práce na zahradě právě v tomto měsíci. Nenechte už zahradu spát.

Zahrada v dubnu

Především dokončujeme řez růží (u velkokvětých ponecháváme 2 až 4 očka u mnohokvětých zkracujeme na polovinu celkové výšky). Stromkové růže, zbavujeme výhonů, které začínají rašit na kmíncích. U růží rozhrňte nakopčenou zem a ostříhejte. Ostatní dřeviny (můžeme ještě řezat, nejsou-li narašené a nemají-li květní pupeny.

Řez a výsadba v dubnu

V dubnu můžeme řezat peckoviny, jestliže jsme to nestihli již v předchozím roce po sklizni. A pokud bylo koncem března ještě chladno, pokračujeme s výsadbou slabě narašených broskvoní, meruněk a vinné révy. Vysazujeme okrasné stromy a keře; nezapomeňme však, že narašené listnáče se špatně ujímají, až na břízy, které je naopak lépe vysazovat mírně narašené. Důkladně zalijeme stálezelené keře. Trávník, který jste v březnu ošetřili a přihnojili, je třeba začít sekat. Dokončíme obrývání starších výsadeb a upravení mís, zejména na svazích, aby srážková voda zbytečně neodtékala od rostlIn. Vyvazujeme popínavé rostliny. Dokončíme odkrytí skupin trvalek a skalniček. Vyčistíme je a půdu na povrchu lehce nakypříme. Okrasné rostliny přihnojujeme kompostem. Trávníky uhrabeme a vyplejeme, na holá místa přisejeme trávu. Vysokohorské skalničky zaléváme studenou vodou, abychom jim nahradili tající sníh.

Duben a zahrada

Většina trvalek v této době raší a je optimální doba na rozdělování starých trsů. V dubnu by nám měly rozkvést plícníky, pimuly, kamzičníky, štěničníky a jiné. V druhé polovině dubna bývá také vhodné období pro zasazení mečíků a frezií.

Výsadba zeleniny v dubnu

Koncem dubna vysazujeme do skleníku rajčata, papriku, lilek a cukety. V oblastech s mírnějším podnebím lze již vysévat některé teplomilné zeleniny (okurky, cukety, patisony…) do volné půdy, ale pro jistotu je zakryjte folií nebo netkanou textilií. Konec dubna je ideální čas na vysázení naklíčených brambor.

Květiny v dubnu

Vyčistíme všechny vodní nádrže. Vysazujeme mečíky a montbrécie. Vyséváme otužilé letničky měsíček, chrpu, slunečnice, máte, hra­chor, okrasné.fazoly, letní cypřišky, rezedu, lichořeřišnici aj. Vyséváme trvalky a některé skalničky, např. tařici, orlíček" zvonek, kokardu, kopretiny, protěž, vlčinec, pupalku, řimbabu.

Zahrada v dubnu

Autor: E.Š.