Máj, je lásky čas, hrdliččin hlas…. Práce na zahradě je v květnu období doslova radostí. Květen je obdobím, kdy je práce na zahradě doslova relaxací a balzámem pro duši.
V květnu zkrátíme odkvetlé výhony dřevin kvetoucích časně na jaře - šeříku, zlatice a jiných Zásadně řežeme dříve, než začnou prorůstat nové výhony. Poprvé přistřiháme letorosty živých plotů. Jahodník mělce okopejte, zbavte plevelů, podle potřeby zalijte a přihnojte minerálními hnojivy nebo dobrým kompostem.
Řezy stromků a keřů
Na dobře odkvetlých broskvoních jsou v květnu plůdky velikosti hrachu, což je nejvhodnější čas ke zkrácení letorostů ( ponecháte dva až tři pupeny). V případě neplodnosti (např.: po zmrznutí květů) uděláme průklest meruněk i ostatních peckovin již nyní. Rozrůstá se réví, a proto začneme s vylamováním letorostů, jakmile bude zřejmá květná násada – neplodné jsou přebytečné. Také prokypřete půdu okolo keřů do hloubky 5 až 10 cm a posekejte trávu v meziřadí.
V květnu je vhodné období zmladit některé keře kvetoucí až v létě, případně keře ozdobné listy, například svídy. Chceme-li například u svídy bílé dosáhnout červené barvy výhonů, kterými ozdobí zahradu zejména v zimě, na sněhu, seřízneme keř až těsně nad zemí. Použijeme tzv. hlubokým zpětný řez. Za několik dní keřík obrazí a za měsíc už je kompatní.
Ochrana rostlin
Ochrana rostlin je důležitá v polovině května, kdy je třeba udělat druhý postřik proti houbovým rostlinám. Provádíme postřik jahodníku proti plísni šedé . Angrešty a rybízy prohlížíme a podle potřeby je ošetříme. Čekají nás také první postřiky pro plísni révové neboli peronospóře.
Zelenina v květnu
Je květen a my likvidujeme plevele a sklízíme úrodu. Přihrnujeme zeminu k bramborám. A uvolňujeme záhony po ředkvičkách, raném salátu, pekingském a čínském zelí, rané hlávkové kapustě, černém kořenu a karotkách. A vyséváme salátovou čekanku, fazol keříčkový i tyčkový a hrách. Opakovaně vyséváme letní odrůdy květáku. Po „ledových mužích“ rychlené přesadíme na velké záhony tyčková i keříčková rajčata, okurky salátové i nakládačky, lilky, papriky a patisony nebo cukety.
Růže v květnu
Růže v květnupřihnojujeme. Seřezané růže postřikujeme proti nepravému padlí,. Jakmile se objeví mšice, ničíme je postřiky. Abychom viděli co nejdříve první rozkvetlá růžová poupata, tak je vhodné přihnojovat již v květnu. Můžeme použít speciální hnojiva, ale úplně postačí použít univerzální hnojiva, které jsou bohaté nejen na dusík. Sledujeme rozkvétání jednotlivých druhů trvalek a skalniček. Příliš bujné udržujeme řezem. Na prázdná místa můžeme vysadit vhodné letničky. Zálivkou a mírným přihnojením se snažíme udržet listy odkvetlých cibulovin co nejdéle zelené, protože se tak lépe vyvinou cibule. Vyséváme dvouleté karafiáty a náprstník. Květen je ideální pro výsadbu skalniček i trvalek. Vysazujeme předpěstované letničky a hlízy jiřinek na záhony. V květnu se na skalce vyjímají zejména pozdně kvetoucí druhy cibulovin, některé skalničky a trvalky. Pomalu dokvétá žlutý kamzičník. Ozdobou zahrady je plnokvětá forma modřence arménského "Blue Spike", růžové tulipány, htařičky, ořec nízký, hvozdíky nebo zběhovec.
Letničky v květnu
V polovině května vysazujeme letničky nej do nádob ale i na záhony. Květen je také nejvhodnějším časem pro výsadbu letniček do přenosných truhlíků je právě polovina měsíce května. Pro samotnou výsadbu si připravíme kvalitní substrát nebo vyzrálý kompost a pozvolna rozpustné hnojivo, které do zeminy rovnoměrně zapravíme. Na dno truhlíku nasypeme obohacenou zeminu hnojivem nebo kompostem. Do trvalých nádob vysazujeme na léto letničky. Ideální je zkombinovat několik různých druhů. Před výsadbou si připravíme hrubší materiál, který poslouží jako spodní drenážní vrstva a taky střep nebo větší oblázek pro regulaci otvoru nádoby. Vhodný substrát je ten, který obohatíme pozvolna rozpustným hnojivem. Postup výsadby je následující: Nejprve umístíme střep, na něj nasypeme vrstvu drenáže, další vrstvou je část substrátu, následují rostliny doplněné zbylým substrátem.
A nezapomeňte na bazén. V květnu už nastává vhodná doba pro napouštění koupacích nádrží.