Kachlová kamna jsou výsledkem živého řemesla

Kachlová kamna
Kachlová kamna jsou výsledkem živého řemesla

Některá stará řemesla u nás z velké části zanikla. V dnešní době už ani nevíme, čím se řemeslník podle názvu zabýval. Víte, kdo to byl jilčař, kvinterník nebo konfetář? Nožíř, kytarář a cukrář.

Kdo byl kamnář je jasné. Zajímavé je, že se řadil k odborným hrnčířům, kteří zhotovovali kachlová kamna. Na našem území působili kamnáří už v 15. století. Toto řemeslo pak během renesance opravdu vzkvétalo. Krásná kachlová kamna na zámcích a honosných domech, ale i skromnější provedení v chalupách byla k vidění na každém kroku. Šikovný řemeslník vytvořil klasická kamna za jeden týden. Bohužel i toto řemeslo zažilo prudký pád v 70 letech 19. století, kdy nás socialismus ujišťoval, že zručnost soukromníků je pro lidi zbytečností.

Naštěstí od roku 1995 byl znovu obnoven Cech kamnářů v České republice. Poctivě vyrobená krásná kachlová kamna už nejsou jen snem vašeho bydlení. A jejich vzhled nepatří pouze do chat a chalup. V tomto oboru jsou firmy, které na zakázku vyrobí kamna pro moderní interiér.

Vytápění kachlovými kamny má své výhody a i u nás začíná být oblíbeným prvkem současného bydlení. V Rakousku jsou tato kamna velmi populární. Spojení moderních technologií spalování a osvědčený způsob topení je dobrou volbou. Kachlová kamna hřejí celým svým povrchem sálavým teplem, to je pro člověka příjemné. Nevíří prach a palivo je využito v maximální míře, teplo jde do kouřovodů a ne přímo do komína. V místnosti se vzduch nevysušuje, nevznikají přepálené saze. Nemusíte se obávat velkého množství popela, je ho málo a dá se snadno odstranit. V běžnou topnou sezonu se přikládá po 12 hodinách.

Kachlová kamna nejsou historií. Kamnářské firmy jsou i v naší republice, stačí si jen vybrat. Jsou mezi nimi řemeslnící, kteří vyrábí kachle ručním vtlačením do forem, ručně malují a zlatí. Dodávají kuchyňská funkční kachlová kamna nebo historické repliky z období rokoka, empíru apod. Překrásná jsou i stylová lovecká kachlová kamna pro interiér vaší chalupy.


Související články:

Zdravé bydlení s nostalgií starých časů
Hledáte působivý prvek pro váš dům? Pořiďte si kachlová kamna
Kachlová kamna pro váš interiér