5 tipů na správnou údržbu oken pro jejich delší životnost

Údržba oken
5 tipů na správnou údržbu oken pro jejich delší životnost

V dnešní době oken, která vyžadují jen minimální údržbu, máte v případě pořízení kvalitních rámů veškerou péči o okna hotovou během několika hodin a zpravidla není potřeba se jí zaobírat častěji než dvakrát do roka.

Přesto existuje pár zásad, které se vyplatí respektovat a díky kterým bude vaše okno sloužit výrazně déle a bez větších problémů. Jaro je tu, takže nastal ideální čas pustit se do údržby oken a využít následující jednoduchá pravidla pro jejich delší životnost.

1. Čistěte neagresivními činidly

Zatímco na okenní skla vám stačí teplá voda s trochou Okeny či jiného čističe skel na bázi alkoholu, s rámy už je to trochu složitější. Obecně platí, že okenní rámy plastových a hliníkových oken či jejich kombinace čistíme pouze mýdlovou vodou či saponátem s PH mezi hodnotou 5 - 8. Ač zní toto pravidlo poměrně věděcky, znamená to akorát, že v dané vodě není mýdlo nebo prostředek na nádobí příliš koncentrovaný, tedy nějakých 15-20 ml prostředku na litr vody by mělo bez problému stačit. V běžném prostředí provádíme toto mytí dvakrát ročně, v průmyslovém prostředí nebo v okolí rušnější stavební činnosti je doporučováno čistit rámy čtyřikrát do roka. Nikdy nepoužíváme abrazivní či brusné materiály ani látky na bázi rozpouštědel a kyselin, tedy je-li vaše okno silněji znečištěné, je třeba zakoupit speciální prostředky na čištění hliníkových (reinaclean) nebo plastových rámů. Čištění rámu je velmi důležité, jelikož jsou během provozu zapékány do rámů částice prachu, pylů a dalších činitelů UV zářením ze slunce, což samozřejmě snižuje jejich životnost.

5 tipů na správnou údržbu oken pro jejich delší životnost

2. Udržujte také závěsy a kování

Okna mají kromě skel a rámů ještě několik důležitých součástí, jejichž dobré fungování má zásadní význam pro jejich dlouhou životnost. K těmto součástem patří zejména okenní kování a závěsy, tedy nikoliv bytový textil, ale závěsný systém, který drží vaše okno v rámu. Tyto součásti je dobré alespoň jednou ročně namazat, stačí pár kapek dobrého strojního oleje do šroubů, kloubů a dalších pohyblivých částí, abyste měli jistotu, že bude vše dobře fungovat. Všechny kovové součásti bývají zpravidla chráněny proti korozi, proto na jejich ošetřování nepoužívejte tuky na kyselé bázi nebo na bázi pryskyřic. Povrch kovových součástí by měl zůstat čistý, bez prachu případně skvrn od oleje, které stačí setřít suchým hadříkem. Dávejte také dobrý pozor na případnou usazenou špínu a prach uvnitř prohlubní a čepů kování.

3. Okna nenatíráme, ale balzamujeme

Pro všechny typy oken platí, že je během používání nenatíráme barvou, ale pouze ošetřujeme speciálními balzámy, které by vám měl doporučit prodejce či servisní společnost při instalaci daného typu oken. Pro každou konstrukci rámu se používá jiné balzamování, zpravidla se ale jedná o přípravky na bázi silikonu, které mají za úkol chránit před povětrnostními vlivy. Drobnou výjimku představují dřevěná eurookna, u kterých se obnovují ochranné impregnační nátěry po 10–15 letech (v klimaticky nebo provozně náročnějších podmínkách i dříve), vždy si ale zjistěte přesný postup i typ nátěru, který je nutné používat, jelikož je každý rám a použité dřevo velmi specifické a nevhodný lak může vaše okno i poškodit či zhoršit jeho mechanické a termoizolační vlastnosti.

4. Nezapomínejte na dobré těsnění

Ač má běžné polymerové těsnění dlouhou životnost, přesto ji můžete pomocí jednoduché údržby prodloužit až na dvojnásobek. Ošetřením těsnění jemnou vrstvou mazadla na bázi silikonu umožníte těsnění, aby si zachovalo svou pružnost, a tím pádem i izolační vlastnosti. Jako u celého okna nikdy nepoužívejte látky na bázi kyselin či pryskyřic, které mohou těsnění nenávratně poškodit. V případě, že při údržbě naleznete poškozené části těsnění, pak neprodleně zajistěte jejich výměnu u dodavatele rámu, jelikož nemá smysl takové těsnění lepit ani vyměňovat za nějaké jiné, protože každý typ rámu používá speciální těsnění na míru.

5. Odtokové kanálky seřízení kování

Při čištění rámů věnujte také zvýšenou pozornost odtokovým kanálkům, které se často ucpávají a neplní díky tomu řádně svou funkci. Voda, která neodteče tak může celý rám postupně narušovat a může dojít i k jeho deformaci, proto je nutné tyto cesty zbavit zejména mechanických nečistot a následně je dobré zkontrolovat malým množstvím vody jejich propustnost. Odtokové kanálky se nacházejí ve spodní části rámu a pro přístup k nim je nutné okno úplně otevřít.

Kromě výše uvedených činností je dobré si zkontrolovat otevírání a zavírání oken, jejich umístění při otevřené ventilaci či přímo při otevřeném oknu. V případě, že si všimnete nějakého problému v poloze oken, že se okna např. nedovírají či nedrží v ose otevírání, je nutné seřídit kování a závěsy oken, zpravidla pomocí imbusů. Seřizování oken však může být náročnější na zvládnutí, proto je dobré si nechat postup a metody seřizování závěsů či kování důkladně vysvětlit při předávání či při prvním seřízení od montáže. Nezapomínejte, že první seřízení oken po předání (okna se předávají vždy seřízená) není součástí reklamace a zpravidla se platí zvlášť, pokud není v kupní smlouvě stanoveno jinak.

5 tipů na správnou údržbu oken pro jejich delší životnost
 

Doporučené články