Péče o dřevěné povrchy, aneb když se jaro zeptá

Péče o dřevěné povrchy
Péče o dřevěné povrchy, aneb když se jaro zeptá

Zima se pomalu blíží ke konci a s ní přichází opět doba, kdy se budete pohybovat více venku.

Je načase podívat se na to, jak vypadá váš dřevěný zahradní nábytek, jak zimu přežila dřevěná okna, terasa či plot.

Dřevo je ušlechtilý materiál se skvělými vlastnostmi, ovšem aby nám dlouho vydrželo, je potřeba o něj pečovat. Řekneme si jak na to, a co k tomu využít.

Dřevěný zahradní nábytek

Dřevěný nábytek na zahradu je nejen mimořádně funkční a odolný, ale také příjemný na dotek. Samozřejmě je třeba o něj pečovat, neboť díky svému přírodnímu charakteru a venkovnímu použití na něj má počasí velký vliv. 

Chcete-li zachovat odstín svého dřevěného nábytku na zahradu, dvakrát ročně nábytek důkladně vyčistěte a využijte speciální olej UV ochranný olej OSMO. Náklady na údržbu nejsou příliš vysoké, důležitá je spíše pravidelnost ošetřování

V opačném případě se může působením povětrnostních vlivů vytvořit šedá patina, která nábytek nepoškodí, jde pouze vzhled. I v tomto případě existují speciální přípravky na ošetření dřeva, takže pokud se vám nelíbí, jednoduše povrch ošetříte.

Postup ošetření zahradního nábytku

V první řadě zbavíme povrch nábytku nečistot buď pomocí vysokotlakého čističe, nebo klasicky ručně vodou pomocí kartáče a neutrálního mýdla. Můžete využít i některý speciální čisticí prostředek na venkovní dřevěné povrchy

Před nanesením ochranného oleje na dřevo či lazury musí být dřevo zcela suché, bez nečistot či mastnoty. Pouze tak se zajistí jeho dobré nasáknutí a účinnost.

Péče o dřevěná okna

Správnou péčí prodloužíte vašim dřevěným oknům život a předejdete nákladné opravě. Klasická údržba dřevěných okenních rámů spočívá v pravidelném balzamování podle doporučení výrobce. Ovšem péči nezaměřujte pouze na rámy – nezapomeňte na kování a izolace

Péče o dřevěné povrchy, aneb když se jaro zeptá

Hlavně přes zimu jsou na dřevěná okna kladeny vyšší nároky. Věnujte pozornost venkovní straně rámů, které ošetřete dvakrát ročně. Použijte slabý roztok saponátu a hadřík. Následně aplikujeme ochranný prostředek – balzám nebo případně lazuru např. od značky Osmo, která ochrání i před škůdci, UV zářením a povětrnostními vlivy.

Údržbu v každém případě nepodceňujte, protože případná oprava pak vyjde mnohem dráž než pravidelná údržba.

Při ošetření dřevěných teras, zahradních domků či dřevěných fasád je postup podobný. V první fázi je třeba povrch očistit, následně se aplikují ochranné prostředky. V některých případech si povrch zaslouží kompletní oživení, což u povrchů ošetřených voskovým olejem znamená pouze nový nátěr.

Jestliže máte dřevěný povrch ošetřený lakem, je renovace o něco složitější, protože je třeba nejdříve odstranit starý nátěr.

V každém případě je nejvyšší čas začít na tom pracovat, než se jaro zeptá.